2019’da Yatırım Yapılacak En İyi Sektörler ve Yatırım Araçları

Ekonominin gelişen sektörlerinde yapılan yatırımlar her zaman çok para kazanmaya yardımcı olur. Ancak gelişen sektörleri bazı yürütme problemleri olan sektörlerden ayırt edebilmeliyiz. 

Şu anda olduğu gibi 2019 yılı ve yakın gelecekte de yatırım yapılacak en iyi endüstriler ilaç, bankacılık ve finansal hizmetler, bilgi teknolojisi, perakende ve enerji olacaktır. İşte yatırım yapmak için en iyi 5 endüstri hakkında kısa bilgi.

2019’da Yatırım Yapılacak Sektörler

İlaç Endüstrisi

Durgunluğa dayanıklı doğası nedeniyle kesinlikle yatırım yapılacak en iyi endüstrilerden biridir. Tam bir ürün karmasyonu olan ve birden fazla yerde üretim tesislerine sahip olan ilaç şirketlerine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. 

Dünyanın dört bir yanından talep alan büyük ilaç firmaları ve güçlü bir araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyeti, ilaç sektörünün tercih edilme nedenlerinden olacaktır. Uzmanlara göre endüstri % 5-8 büyüyecek.

Bilişim ve Yazılım Teknolojisi

Bilgi teknolojisi firmaları, bilgisayar devriminin en büyük faydalanıcısı ve ekonomideki tüm sektörlerin ihtiyaç duyduğu yazılım hizmetlerini sağlayan ve taleplere cevap veren firmalardır. 

Eğitimli ve yetenekli insan gücü, iyi altyapı ve güçlü liderlik sayesinde, yazılım şirketleri yükselen taleple iyi büyüme rakamlarını karşılayabileceklerdir. 

Bankacılık ve Finansal Hizmetler

Yatırım yapılacak en iyi endüstrinin ne olduğunu bilmek isteyen herkese en yakın gelen cevap bankacılık ve finans sektörü olacaktır. Bu sektör ekonomik durgunluğun ardından iyi toparlanmıştır. Hisse senedinde geniş ürün yelpazesine ve güçlü bir bilançoya sahip bankacılık ve finans şirketlerini seçebilirsiniz.

Enerji Endüstrisi

Bu endüstrinin büyüme hızı yıllar boyunca düşük olmasına rağmen, gelecekte umut vaat ediyor. Bütün dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğinden, enerji sektörünün sağlıklı enerji üretme konusunda yapması gereken çok şey var. Güneş pili üretim endüstrisi, hızlı büyüyen endüstrilerden biri haline getirdi. Dolayısıyla, bu 2019’da yatırım yapmak için en iyi endüstrilerden biridir. 

2019’da Yatırım Yapılacak Güvenli Yatırım Araçları

2019 yılı için nispeten güvenli sayılabilecek ve iyi getiri sağlayan birkaç seçenek var. Ancak hiçbir yatırımın kesinlikle kusursuz olmadığını ve profesyonellerden tavsiye almanız gerektiğini unutmamalısınız. 

Pazarın nabzını tanıyan ve güvenli yatırım seçenekleri olarak düşünülebilecek önerilerin bir listesi var. Bir göz atın ve seçiminizi yapın.

Altın

Altın son derece güvenilir bir yatırımdır. Muhafazakar bakış açısıyla bakarsak altın uzun vadede en iyi yatırım aracıdır. Bir yatırım olarak altını destekleyen en önemli nokta, fiyatının neredeyse tamamen talep ve arzın piyasa güçleri tarafından kontrol edilmesidir. Paylaşmak istediğimiz önemli bir ipucu altın fiyatlarına dikkat etmeli, sabırlı olmalı ve sadece fiyatlar düşük olduğunda yatırım yapmalıdır. 

Emlak

Piyasaya yatırım yapan temel talep arz dinamikleri sayesinde gayrimenkul yatırımları 2019 yılında da önemli bir tercih. Yeni bir yatırımcı olarak, lüks bir alanda bir apartman dairesi veya bir daire satın almayı düşünebilir ve yüksek bir değerde kiraya verebilirsiniz. Bağımsız bir ev satın almayı da düşünebilirsiniz. Bunlar haricinde daha önce web sitemizde de yayınladığımız gibi değeri artacak olan bölgelerden arsalar alabilirsiniz.

İlgili YazıArsa Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hisse Senedi

İstikrarlı bir teşebbüsün hisse senetlerini satın almak, gelecekteki karlarında ve zararlarında da pay sahibi olmanızı sağlar. Borsaya yatırım yaparken, her zaman piyasayı iyi çalışın ve düşük hisse senedi fiyatlarına sahip olan kuruluşları bulmaya çalışın. Uzun vadeli bir yatırım için elinizde iyi bir miktar varsa, stoklar iyi bir seçenek. Şirketler karda olduğunda, paylar kazandıkları karlara bağlı olarak yükselir. Hisse fiyatları yükseldiğinde, hisseleri satmayı düşünebilirsiniz. Önemli bir ipucu onları doğru zamanda satmaktır. Hisse senetleri risklidir ve hisse fiyatlarının daha da yükselmesini beklediğiniz zaman düşebilir.

Sabit Mevduatlar

Sabit mevduatlar, ihtiyatlı yatırımcı için mükemmel bir seçenektir. Dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır:

  • Kurum
  • Faiz oranı
  • Para yatırma süresi

Sizin için doğru olan bir sabit mevduat seçerken birkaç seçenek var. Devlet tahvilleri, güvenli getiriler sağlayan muhafazakar yatırımcı için biçilmiş kaftandır. Getiri riskine istekli olanlar şirket tahvilleri alabilirler. Bunlar daha yüksek getiri oranları sunabilir fakat piyasa dalgalanmalarının etkisi altındadır.

Yatırım Fonları

Yatırım fonlarına yatırım yapmanın en iyi yolu geçmiş performanslarını incelemektir. Eğer bir fon zaman içinde diğerlerinden daha iyi sonuç vermişse, buna yatırım yapmak mantıklıdır. Kazandığınız getirilerden kesilen fonlama masrafları olabilir. Yatırım fonları her zaman piyasa trendlerinden herhangi bir etkiden dolayı etkilenebilir. Hiçbir zaman unutmayın, yatırım fonlarını araştırmak mutlak bir zorunluluktur.

2019 yılında büyük yatırımcılar için endüstrilere yapılabilecek yatırımlar ve güvenli yatırım araçlarından bahsettik. Yatırımınızın kar sağladığından ve güvende olduğundan emin olmanın en iyi yolu, bir yatırım danışmanı kiralamaktır. Bir profesyonel finansal piyasaların çalışmasını çok iyi anlar ve böylece finansal hedeflerinizi karşılayacak iyi yatırımlar önerebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir