Airbnb İle Ev-Oda Kiralayarak Para Kazanmak Güvenilir mi?

Bu yazımızda Airbnb ile kolayca para kazanmak isteyenlerin aklında bulunan “Airbnb güvenilir mi, avantajları ve dezavantajları neler” gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Airbnb evlerini veya odalarını kiralamak isteyen kişilerle kalacak yer arayışında olan kişileri bir araya getiren online bir pazar alanı. Airbnb kullanıcıları arasında ev sahipleri ve kalacak yer arayışında olan kişiler bulunuyor: ev sahipleri (buna kiracılar da dahil), kullanmadıkları alanları belirli sürelerle kiralamak için bu servisi kullanırken, gezginler ise toplamda 192 ülkede bu kalacak yer bulma servisinden faydalanıyorlar. Airbnb oldukça uygun bütçelerle bilinçli turistlere ve iş için seyahat etmesi gereken kişilere kalacak yer konusunda destek sağlıyor. Airbnb geçen sene kazandığı 1.5 milyar dolar ile değerini toplamda 25.5 milyar dolara çıkardı. Bu, şirketi dünyadaki bazı en büyük hotel zincirlerinden de daha değerli hale getirdi diyebiliriz.

Bununla birlikte bazı kişilerin kafasında Airbnb’ye ilişkin kendilerine uygun olup olmadığına dair, yani güvenilir mi sorusunun mevcudiyetini koruduğunu da söyleyebiliriz. İşte tam da bu yüzden bu içeriğimizde söz konusu kalacak yer bulma servisinin artıları ve eksilerine değinmeye karar verdik.

Airbnb Nedir?

Airbnb’ye göre sağladıkları hizmet insanların güvenli bir şekilde kalacak yer arayışına yönelik bir servisi içeriyor. Şirketin sayfası aracılığıyla kiralanabilecek yerler arasında odalar, apartman daireleri, yatlar, tüm bir ev veya bir kale dahi yer alabiliyor. Bir liste oluşturmak ücretsiz olarak gerçekleştirilebilen bir eylem ve ev sahibi geceliğine, haftalığına veya aylığına ne kadar ücret belirleyeceğini kendisi seçiyor. Her bir  ilan içerisinde açıklamalar, fotoğraflar, başlıklar gibi internetin günümüzde olmazsa olmazı öğeleri bulunuyor. Ayrıca kullanıcı profilleri sayesinde gerek ev sahiplerinin gerekse de kiracıların bilgilerine erişmek söz konusu.

Airbnb’de kullanıcılar ne zaman hangi şehirde kalmak istediklerine dair bilgilerini girebildikleri gibi ayrıca aşağıdaki kriterlere göre de aramalar yapabiliyorlar:

  • Oda türü veya ev türü, özel veya paylaşımlı oda
  • Fiyat aralığı – minimum maksimum fiyat
  • Boyut – yatak odası, banyo, havuz sayısı ev hayvanına izin olup olmadığı vb.
  • Mülk türü – apartman içerisindeki evler gibi standart mülkler, yatak ve kahvaltılı hizmetler veya diğer türden kalınacak yerler
  • Ev sahibinin dili – İngilizce, İspanyolca, Fransızca vb. bunlara işaret dili de eklenebilir.
  • Belirli anahtar kelimeler – örneğin sahil kenarı veya merkeze yakın gibi

İlgili Konu: Pasif Gelir İle Çalışmadan Kolay Para Kazanmak Gerçekten Mümkün mü?

Airbnb Güvenilir mi? Artıları ve Eksileri

Airbnb türü uygulamalardan ev sahipleri ve ziyaretçiler faydalanabiliyorlar. Ev sahipleri dünyanın farklı yerlerinden kişilerle bir miktar da ücret kazanarak tanışma fırsatı yakalıyor. Ayrıca konuklar ise otellere kıyasla çok daha uygun fiyatlarla kalma seçeneğine kavuşmuş oluyorlar. Çoğu konuğun otellere kıyasla bu deneyimi daha yaygın şekilde tercih ettiklerini bu deneyimin onlar için farklı bir deneyim olduğunu da söyleyebiliriz. Pek çok Airbnb kullanıcısı bu hizmetin harika bir hizmet olduğunu ve firmanın ekibinin kendilerine yardım etme konusunda çok istekli olduğunu belirtiyor.

Basit İşlerle Para Kazanmanın En Hızlı Yolu Nedir?

Tüm faydalarına rağmen bu tipte uygulamaların gerek konuklar gerekse de ev sahipleri için belirli endişeleri de beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Ev sahipleri için en büyük risk evlerinin zarar görebilme olasılığı diyebiliriz. Her ne kadar çoğu Airbnb süreci sorunsuz geçse de, bazı evlerin beklenenin dışında parti yapan insanlarla dolu olabileceği gibi olumsuz geri dönüşler de söz konusu. Bu noktada bazı ülkelerde Airbnb karşılıklı zararlı karşılamak üzerine şartlar uygulayabiliyor. Fakat mutlaka şehrinizin bu kullanım koşullarına sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor diyebiliriz. Eğer böylesi bir uygulamaya gerek ev sahibi gerekse de ziyaretçi olarak katılmayı düşünüyorsanız mutlaka kullanım koşullarını okuduğunuzdan emin olun. Eğer firma sizin bulunduğunuz şehirde belirli haklar sağlıyorsa bu durumda içiniz tamamen rahat edebilir.

Sonuç olarak Airbnb sitesi ile para kazanmak isteyenler, sitenin güvenilirliği konusunda şüphe barındırmamalılar. Lakin site güvenli olsa da kiralama yapacak kişilerin güvenilirliği konusunu maalesef kimse bilemeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir