Araba-Oto Yıkama İşini Kurma Nasıl Yapılır, Karlı mıdır?

Bir araba yıkama işi başlatmak, başarı sağlamak için önceden sağlıklı adımlar attığınızı varsayarsak karlı ve heyecan verici bir girişim olabilir. Bu işi kurmak için gereken para ( fonlar) , planlama başarısı için kritik önem taşır.

Araba Yıkama İşini Açmadan Önce

Verilen ek hizmetler ve araba yıkamak için gereken insan gücünün azalması, araba yıkama işletmelerini daha da karlı hale getirmeye yardımcı oldu. Bu işe başlamadan önce çevreniz, rekabet ve iş hedeflerinizle ilgili gerçekleri toplayıp bir mantık süzgecinden geçirmek önemlidir. Müşterinizin kim olduğunu ve lotunuza girdiklerinde sizden ne beklediklerini düşünün.

 • Müşteri Kimdir: Birçok araç yıkama tesisi, tesisin on beş mil yarıçapındaki bölgede bulunan müşteriler için caziptir. Eğer bu yarıçapta birçok araba yıkama dükkanı varsa yeterli talep yoksa arz fazlalığı nedeniyle ekstra dükkan açmak mantıklı olmayacaktır. Müşterilerin küçük bir kısmı düzenli olarak, haftalık olarak veya aylık olarak araçlarına bakım yapmak için size gelecektir. Karayolları veya popüler seyahat yerlerine yakın bir konumdaysanız, bu durum gelirinizi artırabilir.
 • Tabela: Bir araba yıkama işi için kritik bir husus, müşterilerin, işletmenin mevcut olduğunu bilmelerini sağlamak, dükkanınızın varlığından haberdar olmalarına olanak tanımaktır. Çoğu zaman, tabelalar müşterileri çekmek için yeterli olacaktır. Ancak, birçok müşteri araçlarını yıkamaya hazırlanmamaktadır. Yani bazı müşteriler arabalarını yıkatmak için son dakikada bir karar verirler. Tabela görürlerse arabalarını yıkatma işlemini gerçekleştirirler.
 • Konum: Araba yıkamanın yeri işin başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Bir işyeri kavşağı gibi fazla trafiğin bulunduğu yer, kolay para kazanmanıza izin verir. En iyi sonuç için, trafiğin her iki yönünden de iş yerinizin araç girişine kolay erişime sahip olduğundan emin olun.
 • Çalışanların Konusu: İşe başlarken saygın çalışanları seçin. Tüm çalışanlar, tesislerinde giyecek üniformaya sahip olmalıdır. Bir kıyafet kodu olmalıdır. Müşteriler, etkileşim için temiz, saygılı görevlileri bulmayı umuyor.

Araba Yıkama İş Planı

Eğer işi gerçekten yapmaya başlamak istiyorsanız, önce etkili iş planını açıkça yazmanız gerekir. Hedefleriniz neyi özetliyor ve bunları nasıl başaracaksınız? Otomobil yıkama endüstrisinde, bunun anlamı aşağıdakileri tanımlamaktır:

 • Fonlar işe başlamak için nereden gelecek? Finansman elde etmek için kredi kullanılacak mı?
 • Araba yıkamada özellikle hangi servisler sunulacak? Hangi ekipman ve sarf malzemeleri gereklidir? Dükkan kaç saat açık olacak? Hizmetlerin maliyeti ne olacak?
 • Tesis kaç tane çalışana ihtiyaç duyacak? Kim yönetecek?
 • Tesisin beklediği kârlar neler ve bu kar bilgisi nasıl elde edilecek?

Bir iş planı, işletmenin her ayrıntısını belirtir, böylece finanse edenler ve şehir yetkilileri, amacın ne olduğunu açıkça görebilir. Ne kadar detaylı ve doğru olursa, o kadar etkileyici olur.

İşe Başlarken

Potansiyel bir işletme sahibi, bir araba yıkama işi söz konusu olduğunda birkaç şeyi daha göz önüne alması gerekir.

 • İşletmenin yerel kurallara uygunluğundan emin olmak için yerel yönetimlerden uygun işletme ruhsatlarını elde edin. (Belediye…vs)
 • Mevcut seçenekler üzerinde kapsamlı bir araştırmaya dayanarak, uygun fiyatlı kaliteli ekipman satın alın.
 • Araba yıkamayı pazarlamak kritik önem taşır. Yeni bir araba yıkama işi için en iyi kaynaklardan biri, tesisi kullanan kişilerin sıklıkla daha düşük bir maliyetle hizmet aldığı, sık kullananlar için bir kullanıcı programıdır. Yerel gazetelerde ve broşürlerde tanıtım yapmak, pazarlamada faydalı olabilir.
 • Oto yıkama dükkanınızın rakiplerinizden ayrı olarak vaat ettiği bir şey bulun. Buna bir örnek olarak oto yıkamanın otomobil bakımına çevre dostu bir yaklaşım sunması gösterilebilir.
 • Birkaç fiyat planı sunmak da dahil olmak üzere müşterilere seçeneklerinin ne olduğu konusunda net bir anlayış sunun. Otomatik servis veya kişisel hizmet sunmayı düşünün. Çeşitli temizlik seçenekleri sunun.
 • Yerel bankalara, kredi birliklerine, özel yatırımcılara, Kosgeb’e ve başlangıç ​​işini finanse etmek için diğer kaynaklara yönelin. En uygun maliyetli çözümü bulmak için finansman seçeneklerini karşılaştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir