Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Arsa satın almaya karar vermeden önce, hayalinizdeki evi inşa edeceğiniz yeri seçerken bazı ipuçları hususunda dikkat etmek gerekir. Eğer nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız büyük bedeller ödeyeceksiniz demektir. Arsa satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce kısaca arsa almanın avantajları ve dezavantajlarına değinelim.

Arsa Almanın Faydaları

Öncelikle arsa almanın yararlarından kısaca bahsedelim. Ülkemizde arazi maliyetleri her geçen yıl daha da artıyor. En kısa sürede alınırsa, hem ev yapmayı düşünenler için hem de yatırımlık alanlar için karlı bir iş olacaktır. Kentten uzaklaştıkça, arsalar, araziler, tarlalar daha ucuza gelir. Birçok kişi toprak satın almak ister, çünkü kendi özelliklerine göre özel bir ev inşa etmek istemektedirler. Ayrıca temiz hava ve daha fazla yer olsun istiyorlar. Evin çevresinde piknik yapılacak gölge oluşturan ağaçlar, geniş açık alanlar…

Arsa Almanın Dezavantajları

Seyahat etmeye istekli, yetenekli zanaatkar bulmak zor olabilir. Bazıları vaat ettiği gibi görünmeyebilir ve mesafeyi telafi etmek için daha yüksek ücret isteyebilir. İnşaat malzemelerinin kentten uzak bir yere taşınması ve teslimat için ödeme yapılması muhtemelen şehre bir ev inşa etmekten daha fazla maliyete sahip olacaktır.

Eğer arsayı yine kentten uzak yerlerde alıyorsanız, bakkaliye ve diğer alışveriş ihtiyaçları için şehre gitmek genellikle planlama ve uzun yolculuklar gerektirir. 

Araziyi Satın Almadan Önce Düşünülmesi Gereken 7 Faktör

İmar Şartları

Şartları öğrenmek için yerel yetkililere (şehir, ilçe hükümet konakları ve belediyelere) danışın ve arazi satın almadan önce istediğiniz ev tipini inşa edip edemeyeceğinize bakın. Örneğin, İzmir Mordoğan sınırlarında çok büyük olasılıkla imar izni en fazla %15-20 olabiliyor. Almayı düşündüğünüz yerin, alışveriş merkezlerine veya havaalanlarına yerleştirme planları olup olmadığına, gelecekte arazinizi devalüasyona açık hale getirecek olan arazi kullanımlarını değiştirmeye yönelik gelecekteki imar planları hakkında sorular sorun. Satıcı buraya 8 katlı bina yapabilirsiniz diyebilir. Buna hemen inanmayın. Belediyeye sorun. Tapuda arsa yazması buranın imarlı olup olmadığını belirlemez. Arsanın bulunduğu belediyeye gidip arsanın imarlı olup olmadığını kontrol ettirin. Burası arsa değil arazi olabilir.

Hisseli mi Müstakil mi?

Tapunun malik bölümünde bu arsa hisseli mi müstakil mi görünüyor? Burada oran yazmıyorsa ya da 1/1 yazıyorsa tapunun sahibi bir kişi demektir, bu durumda endişelenmemelisiniz. Lakin 1/5 gibi bir oran varsa bu tapu hisselidir, tapunun ortağı vardır demektir ve kimin nereye sahip olduğu açık değildir. Bu yüzden ayırma işlemiyle tapuyu müstakil hale getirmeniz gerekecek.  Ayrıca hisseli alınan tapularda ön alım hakkının bulunup bulunmadığı da dikkat edilecek diğer hususlardandır. Ayrıca arsa işgal altında mı veya gecekondu gibi bir yapı bulunuyor mu üzerinde, buna da dikkat etmelisiniz. Başınızı ağrıtabilir.

Kokular ve Sesler

Hayvan çiftlikleri tarafından üretilen kötü kokuların yayılmadığı ve hayvan seslerinin bulunmadığı bir yer tercih edin. Kaz, tavuk ve eşek gibi bazı çiftlik hayvanları, birkaç kilometre yolculukta dahi sersem eden kötü kokular yayabilir.

Doğal Tehlikeler

Bir doğal tehlike araştırması yapın ve toprak sorunlarını araştırın. Örneğin ülkemiz deprem bölgesi, fay hatlarının tam üzerinde olup olmadığını kontrol edin. Veya bu alan muhtemel bir yangın tehlikesi taşıyor mu?

Yükseklik

Arsa, arazi, tarla heyelan riski taşıyan bir bölgede mi? Arazi tepelerin yakınında bulunuyorsa, arazi ne kadar taşınabilirdir? Arazi kararsız ise bazı döşeme temelleri çatlayabilir. Parselinizin potansiyel bir heyelan alanında olup olmadığını, özellikle de uçurumların üzerinde olup olmadığını öğrenin.

Su birikintilerinin yakınlarında yapılacak inşaat için, yükseltilmiş bir temel inşa etmeyi ve taşkın sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz. Eğer arazi bir zamanlar bir bataklık idiyse, komşulardan durum hakkında bilgiler alın.

İrtifak

Araziye erişim, bitişik bir parsel üzerinde mi? Bir irtifak hakkı bulunup bulunmadığından emin olmanız gerekir. Yolları kimin koruduğunu öğrenin. Komşular arazinizden geçmek için hangi haklara sahip? Sınırlar açıkça işaretlenmiş mi? Arsa, arazi, tarla üzerindeki tüm özellikleri bilin.

Araçlar

Su önemlidir. Tüm sular içilebilir değil. Su tablonuzun derinliğini öğrenin ve kazmanın zorluğunu belirleyin. Zemin çoğunlukla kaya mı? Kentlere yakın bir bölgede kurulmayan mülke elektrik, telefon veya kablo hizmetleri getirmek pahalı olabilir. Bir propan tankı takmanız gerekecek mi? Elektrik kesintileri için jeneratör lazım olacak mı? Bir kanalizasyona bağlanamayacağınız bir yerdeki arsada, bir septik sistem kurmanın maliyeti ne kadar olacak?

İlgili Konu: Ev Almak İyi Bir Yatırım mıdır?

İlgili Konu: Ekonomik Ev Yapımı, Ucuz Ev Yapma Teknikleri, Nasıl Az Maliyetle Ev Yapılır?

İlgili Konu: Gayrimenkul Emlak Yatırımı Karlı mı, İstanbul ve İzmir’de Yatırım Nerelere Yapılmalı?

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

1-Arsanın tapusuna sahip olan kişiden tapuyu göstermesini isteyip kimliğine bakılarak, tapu sicilinde arsanın sahibinin bizzat kendisi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Günümüzde bu tür dolandırıcılıklar meşhur.

2-Arazi üzerinde haciz, ipotek, intifa, önalım (şufa) hakkı bulunuyor mu? Mesela hacizli arsayı satın alırsanız haczeden arsayı sattırabilir ve alacağını alır. Bu tür konular mutlak suretle dikkat edilmelidir.

3-Arsayı satan kişinin belirttiği metrekare ile tapudaki örtüşüyor mu incelenmelidir.

4-Arsanın 2B hakkı olup olmadığını Karayolları’ndan öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü belki de arsa-arazi yol genişleme planı dahilinde olabilir.

Bu yazının videosunu izlemek isteyenler için hazırladık:

Ev yapmak için veya yatırımlık arsa alırken dikkat edilmesi gereken konulara ilişkin ayrıyeten, parselin eğimi, zemini, köşeli parselliği, havaalanı hastane hükümet konağı avm ve okul gibi yerlere uzaklığı, caddelere yakınlığı, taks ve kaks gibi hususlara da dikkat edilmelidir. Eğer risk almak istemiyorsanız danışmanlık ücreti ödeyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir