Bankadan Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi kredi seçeneklerinin mevcut olduğunu ve borç verenin sizden ne istediğini anlamak, ihtiyacınız olan parayı almayı kolaylaştıracaktır. Bir krediye başvurmadan önce göz önüne alınması gereken ve dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Kredi Türleri Nelerdir

Kredi çekmeye karar vermeden önce, mevcut olan farklı kredi seçeneklerini anlamalıyız.

A) Kişisel krediler

 • Teminatlı krediler: Teminatlı kredilerde kişisel mülkiyet (örneğin kendinize ait bir ev) teminat olarak sunulur. Genelde hiç kredi geçmişi olmayan kişilere verilebilir.
 • Teminatsız krediler: Kredi skorlarına göre hiçbir teminat gerekli değildir. Kredi puanınızı Findeks sitesinden öğrenebilirsiniz.

Eğer kredi çekemiyorsanız kredisiz para bulma yöntemlerini okumak isteyebilirsiniz.

B) İşletme kredileri  Aşağıda sadece birkaçı listelenmiştir. Mevcut daha fazla işletme kredisi listesi için bankanıza veya finansal kuruluşunuza başvurun.

 • Vadeli krediler: Belirli bir sürede geri ödenen genel amaçlı krediler.
 • Kısa vadeli krediler: Bir yıldan kısa sürelerle alınan ve bir defaya mahsus ödenen daha küçük krediler.
 • Ekipman finansmanı: Ekipman alımı için verilen kredilerdir. Burada  teçhizatlar teminat olarak kullanılabilir.
 • Kobi kredileri: Bankalar veya finansal kuruluşlar tarafından sunulan krediler. 

C) Öğrenci kredileri Öğrenci kredileri, özel kredi kuruluşlarıyla veya devlet yardımıyla (KYK katkı kredisi gibi) edinilebilir.

D) İpotekler

Konvansiyonel ipotekler: Sabit faizli (faiz oranı belirlenmiş ve kredilerin seyri boyunca değişmeyeceği) ve değişken faizli (faiz oranları piyasanın akışına bağlı olarak değişebilir) olarak sunulmuştur.

E) Sermaye kredileri

 • Ev kredisi: Bir eve yapılan yatırıma karşı toplu olarak alınır. Bu kredilerden alınan para herhangi bir ev satın almak için kullanılabilir.
 • Ev geliştirme sermaye kredileri: Bir evde yapılan öz sermayeye karşı alınır. Bu krediler ev onarımı, tadilat veya iyileştirmeler için kullanılmalıdır.

F) Oto kredileri

Adından anlaşılacağı üzere otomobil satın almak için alınan kredilerdir.

 1. Faiz Oranları

Üzerinde karar verdiğiniz kredi türüne bakılmaksızın, mevcut faiz oranlarına dikkat etmeniz gerekir. Bunlar, ödenmesi gereken toplam geri ödeme miktarının belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak.

Ayrıca oranlarda gizli ücretlerin bulunmadığından emin olun, örneğin:

 • Başlangıç ​​ücretleri
 • Değerlendirme ücretleri
 • Lisans ücretleri
 • Yönetim ücretleri
 • Kredi raporu ücretleri
 • İşleme Ücretleri

Ücretler faiz oranının artmasına neden olmayabilir, ancak aylık ödemelerinize dahil edilecektir. Böyle bir durumda, aylık veya ön ödemelerde büyük miktarda ödeme yapmak yerine biraz daha yüksek bir faiz oranı olan bir kredi seçmek daha iyi olabilir.

 1. Kredinin Uzunluğu

İhtiyacınız olan kredinin türüne bağlı olarak, kredinin süresi de toplam kredi maliyetinin belirlenmesinde rol oynar. Farklı krediler farklı şekillerde kurulduğundan ve çok fazla kredi süresi olduğu için, seçeneklerinizi bir banka veya finans kuruluşu ile tartışmak en iyisidir.

Bazı kredilerde; krediyi erkenden öderseniz, bir ön ödeme cezası olarak adlandırılan bir ek ücret talep edilebilir. Tutarın tamamını vade tarihinden önce ödemeyi umut eden bir kredi alırsanız, tahakkuk etmiş olabileceğiniz ön ödemeli cezaları araştırın.

Öğrenci kredisinde genellikle, belirli bir yıl içinde tüm krediyi ödemeniz gerekir. Bununla birlikte, devletten alınan bazı öğrenci kredilerinde kredi erteleme gibi bazı yollar vardır.

 1. Peşinat Tutarı

Vereceğiniz peşinatta para miktarı, krediyi veren finansal kuruma bağlıdır. Tüm kredilerde peşinat ödenmemesine rağmen (taşıt ve ev kredisinde taşıt/ev teminat olarak kullanıldığı için peşinat gerekmeyebilir) biraz para (peşinat) koyarak finansal durumunuzu rahatlatabilirsiniz. Unutmayın, bir ipotek veya araba kredisine koyduğunuz peşinat miktarı ne kadar yüksek olursa, toplam kredi miktarı o kadar düşük olur.

Peşinat ödemeleri, aylık ödemelerin düşürülmesine yardımcı olur. Peşinat ödemelerinin kredinizi nasıl etkileyeceğini anlamak için finansal danışmanınıza veya bankanıza başvurun.

 1. Cari Mali Durum

Ödünç para alıp almayacağınıza karar vermenin en önemli faktörü sizsiniz. Aylık ve yıllık bütçelere bakmanız, kredi ödemelerinde ne kadar para vereceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir, böylece bir kredi miktarı konusunda karar vermenizi sağlarsınız.

Borçlanmanız gerektiğine karar verirseniz, mümkün olan en iyi kredinin onaylanmasını sağlamak için mevcut kredi puanınızı kontrol edin. Bunu Findeks ile öğrenebilirsiniz. 

Acil Nakit İhtiyacını Karşılama Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir