Bilgisayar Teknik Servis (Bakım-Onarım) İşi Kurmak Avantajlı mı?

Bilgisayar sorunları herkesin başına gelebilir ve nedense genellikle en beklenmedik anlarda problemle karşılaşırsınız. Kurulum sorunlarından bilgisayar çökmelerine, yazılım sorunlarından ağ sorunlarına kadar bilgisayarla dolu her ev (ve işyeri), bilgisayarlar hakkında bilgi sahibi olan birinden bilgisayar onarım ve bakım yardımına gereksinim duyma potansiyeline sahiptir.

Bilgisayar tamir ve bakım servisi olarak teknik birikime sahipseniz, çevre birimleri ve yazılım konusunda uzman bir personel ile birlikte küçük bir işletme kurma, sizin için büyük bir iş fikri olabilir.

Bilgisayar Teknik-Servis İşletmesi Açmanın Artıları ve Eksileri

Bir Bilgisayar Tamir-Bakım İşi Kurmanın Avantajları

Bir bilgisayar onarım ve bakım işine başlamanın avantajlarını merak ediyorsanız, bunların artı hanenizde bulunduğunu bilin:

 • Başlangıç ​​maliyetleri çok az.
 • Bireysel bilgisayar kullanıcıları, küçük işletmeler ve ev tabanlı işletmeler olmak üzere geniş bir hedef pazarınız var.
 • Müşteriler için sürekli bakım hizmeti sağlayabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz saatler boyunca part-time veya full-time çalışabilirsiniz.
 • Acil yardım için prim ücreti önerebilirsiniz.
 • Tek başına veya bir bilgisayar firması ile franchise olarak çalışabilirsiniz.
 • Teknoloji değiştikçe uzak veri erişimi, bulut yedekleme yapılandırması ve mobil cihaz kurulumu ve bakımı gibi hizmet alanlarınızı genişletmenin birçok yolu var.

Bir Bilgisayar Tamir-Bakım İşi Kurmanın Dezavantajları

Artıları olmasına rağmen, bir bilgisayar onarım ve bakım işi başlatırken karşılaşabileceğiniz bazı potansiyel zorluklar mevcuttur.

Potansiyel eksilerin listesi şunları içerir:

 • Kendi alet ve test cihazlarınızı satın almalı ve bakımını yapmalısınız.
 • Donanım, yazılım ve çevre birimleri konusunda olağanüstü bir bilgiye veya bunlara sahip personele ihtiyacınız var.
 • Teknik süreçleri teknik olmayan terimlerle açıklayabilmek zorundasınız.
 • Eğitim gerekebilir ve endüstrideki değişikliklerin üstünde kalmanız gerekir.
 • Bulunduğunuz yerde onarım servislerini almak için lisans almış olmanız gerekebilir.

İş tecrübenizin seviyesi ne olursa olsun, kendi bilgisayar tamir işinizi başlatabilirsiniz. Bilgisayarları, teknolojiyi ve insanlarla çalışmayı sevenler, kendi işlerini yaptıklarında inanılmaz derecede tatmin olurlar. Tek gereken, mantıklı olmak, çizilmiş adımları izlemek ve planlama yapmaktır.

Başarılı olabilmeniz için iş, teknik ve güçlü sosyal becerilerin iyi bir dengesine sahip olmanız gerekir; böylece müşterilerinizin ihtiyaçlarına en iyi biçimde cevap verebilir ve onlarla uzun vadeli bir ilişki kurabilirsiniz.

İşletmenizi rekabetçi fiyatlarla başlattığınızdan emin olmak için, yerel rakiplerinizi tanımlayın ve müşterilerine neleri nasıl ücretlendirdiklerini araştırın.

Başarılı bir bilgisayar bakım-onarım işi, güçlü müşteri ilişkileri üzerine kurulmuştur ve ilişkiler geliştirmek biraz zaman almaktadır. İşletmeniz için, istikrarlı, yüksek ücretli, uzun vadeli müşterilere sahip olmak için zaman gerekir. Sabırlı olun ve müşterilerinizle pazarlama ve ağ kurma etkinlikleri aracılığıyla bağlantı kurun. 

Becerilerinizi güncel tutun. Teknikerler, yeni becerileri anında öğrenebileceklerine inanır veya bir el kitapçığını çabucak okuyarak işi halledebilecekleri tuzağına kolayca düşebilirler. Eğitim ve öğretim hayat boyu devam etmektedir. Neyin yeni olduğunu görmek için zaman harcamalısın. Yeni yazılım-donanım uygulamaları hakkında kendinizi güncellemek, sunulan teknoloji web seminerlerini takip etmek için önemli teknik web sitelerini ziyaret etmek için zaman ayırın.

Pazarlamanın anahtar olduğunu unutmayın. Bilgisayar onarım işi kurmaya başladığınızda farklı farklı yakaya sahip olacaksınız. Muhtemelen pazarlama, satış, idari ve diğer görevleri başta kendiniz yapmanız gerekecektir. Çok sayıda farklı hedefli faaliyeti içeren iyi hazırlanmış, çeşitlendirilmiş bir pazarlama planı oluşturmak, işinizi kurmanın ve satışı beslediğinden emin olmanın tek yoludur. Böylelikle, düzenli olarak yeni müşteriler çekebilir ve işinizin diğer unsurlarını yönetmek için zamana sahip olabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olduğunda nerelere başvuracağınızı belirleyin. Teknoloji toplumunda büyük bir dostluk var. Bir “uzman” dan birkaç saat içinde bir yanıt alabileceğiniz harika web siteleri var. Neleri yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı öğrenin ve ihtiyacınız olduğunda yardım isteyeceğiniz dost işletmeler ve web sitelerini belirleyin.

Başka iş fikirleri ile ilgileniyorsanız yeni iş fikirlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir