Bitcoin Borsası Nedir? Nasıl Çalışır?

Bitcoin (BTC) herhangi bir ülkede herhangi bir Merkez Bankası ile bağlantısı bulunmayan elektronik bir para birimidir. BTC borsalarında işlemler günlük olarak yapılmaktadır. Bu işlemlerin çoğunluğu blockchain denilen şahsi hesaplar üzerinden yapılmaktadır. Bitcoin ağı 2009 yılında başlamış olmasına rağmen günümüzde hala talep edilmektedir. Dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 2009 yılından bu zamana yaklaşık 10 kat artışa geçmiştir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Herhangi bir yerde üretilmeyen bu para birimi, talep sırasında emisyonla piyasaya sürülmüş olur. Yani Bitcoin ‘ler dolar, euro gibi para birimlerine benzer şekilde Merkez Bankası nca basılamaz. Ancak ve ancak insanlar tarafından üretilir. Fakat üretimde sınırlıdır, üretimde belli bir kota bulunmaktadır. Bu sanal para biriminin üretimi veri madenciliği – Bitcoin Mining denilen madencilik faaliyeti ile bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca Bitcoin ler, Bitcoin Wallet – Sanal Cüzdanlar ile saklanmaktadır. Cüzdanlar da internet üzerinden oluşturulmaktadır. Bu cüzdanlar ile birine bitcoin gönderebilir, alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Bitcoin Borsası Ne Demektir?

Cüzdanlarda bulunan Bitcoin’ leri çekmediğimiz sürece borsada işlem görmektedir. Bu Bitcoin’ler borsa tarafından blockchain’de kullanılabilir. Bitcoin’ ler borsada kaldığı sürece işlem gördüğünden bu paralar aslen bize ait değildir. Sahip olduğunuz bitcoinler ile Bitcoin Borsaları ne isterse yapabilir, paraları değerlendirebilirler.

Bitcoin Her Ülkede Geçerli Mi?

Bitcoin, bazı ülkelerde bir ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de ise TL karşılığı bitcoin satın almak mümkündür. Bitcoin’ lerin aynı para gibi bir değerleri bulunmakta ve bu paranın da değeri arz ve talebe göre belirlenmektedir. Aşırı talep halinde Bitcoin’ in değeri artmakta, talebin azalması halinde ise Bitcoin’ in piyasa değeri düşmektedir. Bitcoin piyasasının çok yavaş gelişmesindeki en büyük engel ise ülkelerin bu para birimine yabancı olması, yasal altyapısının olmaması ve çok riskli bir yatırım aracı olması sayılabilir.

Bitcoin Borsası Mantıklı mı?

Bitcoin (BTC), yasal bir altyapısının olmaması ve piyasadaki değerinin çok oynak olması nedeniyle çok riskli bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Aynı zamanda fiziki olarak değil de elektronik ortamda saklanması ve sanal olarak işlem görmesi sebebiyle çoğu yatırımcı bu yatırım aracından uzak durmaktadır.

Bitcoin (BTC) Nasıl Yatırım Aracı Oldu?

Özellikle Çin’de milyonlarca dolar yatırım ile Bitcoin madencilik firmaları kuruldu. Kurulan bu firmalar global hale geldi ve Bitcoin madenciliği zorlaştı. Madenciliğin zorlaşması ile insanlar Bitcoin’le alışveriş yapmaktan çok, borsalarda yatırım yapar hale geldi. Yatırım aracı olan Bitcoin için birçok ülkede borsalar kuruldu. Ülkemizde de birçok BTC borsası bulunmaktadır. Her BTC borsası karlı bir mekan gibi görünse de ülkelerin yasal altyapısının olmaması ve kontrol edici kurumların yer almaması sebebiyle Bitcoin borsası hala riskli bir yatırım mekanı olarak görülmektedir.

Bitcoin Borsası Nasıl Çalışır?

BTC borsaları günlük olarak işlem yapmaktadır. Yapılan bu işlemlerin çoğu blockchain’de görülmeyen şahsî hesaplar üzerinden yapılmaktadır. Bitcoin sistemi ile kullanıcılar aracı olmadan birbirine para gönderebilirler. Bu alışveriş de Blockchain denilen sistem üzerinden yapılmaktadır. Bitcoin’in değeri tamamen bağımsız borsalar üzerinde arz ve talep ilişkisi ile belirlenir. Her borsa üzerinde Bitcoin fiyatı farklıdır. Sizin BTC borsasına yatırmış olduğunuz paralar, yatırdığınız andan itibaren Bitcoin Borsası’nda değerlendirilir. Borsa, teorik olarak yatırdığınız BTC’ye sahip olmuştur. Bitcoin’lerinizi çekmediginiz sürece bu para borsa tarafından kullanılabilir. Paranın çekilmesi ile para borsadan çıkacaktır.

Bitcoin Gelecek Vaat Ediyor Mu?

Bitcoin’in yıllar itibariyle işlem hacmi artmış, 10 milyonun üzerinde üretilmiştir. Bitcoin’e olan talep arttıkça borsalar kurulmuş, Bitcoin’ ler günlük yaşamın bir parçası hale gelmiştir. BTC piyasasının her ülke tarafından kabul görmesi ve yasal altyapısının oluşması ile gelecekte daha iyi yerlere geleceği aşikârdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir