Blog Yazarak İnternetten Para Kazanılır Mı?

Blog yazarak para kazanmak son yılların en çok kullanılan internetten para kazanma yöntemleri arasında bulunmaktadır. Çünkü blog yazmak basit ve özel bir beceri gerektirmeyen bir iştir. İstediğiniz herhangi bir konuda blog yazıp para kazanabilirsiniz. Bu son derece mümkündür, aksini söyleyenlere inanmayın ve kesinlikle onların olumsuz tecrübelerinden yola çıkarak, daha başlamadığınız bu zevkli işten vazgeçmeyin!

Öncelikle şu sorudan başlayalım:

Blog nasıl yazılır?

Öncelikle blogumuzun nasıl olacağını belirleyelim. Ücretli bir blog mu, ücretsiz sistemleri kullanıp blog mu kurup yayın yapacağız? Eğer ücretli bir blog kurup bunun üzerinden yazmaya başlarsanız sizin için çok daha iyi olacaktır çünkü kontrol tamamen sizde olacaktır.

Öte yandan ücretsiz sistemler yardımı ile de blog yazarak para kazanabilirsiniz. Bunun için birçok blog servisi bulunmaktadır. En büyük ve profesyoneli tabi ki Blogger‘dir. Ücretsiz blog hizmeti veren servisler hangileri bunları öğrenelim:

  • Tabi ki Blogger ilk sırada yer alıyor.
  • Hemen peşine WordPress geliyor. 

Bunlar bana göre Türkiye’de en çok kullanılan ücretsiz blog hizmeti veren servisler. Bunlardan hangisi ile başlarsam daha iyi olur derseniz, hiç şüphesiz “Blogger” sizin için biçilmez kaftan olacaktır, çünkü Blogger bir Google servisidir. Blogunuzu hangi yol ile yayımlayacağınıza karar verdikten sonra sıra geldi konu seçimine!

Blog yazarken nelere dikkat etmek gerekir?

Blog yazmak için neler gerekir, hangi aşamalara dikkat edilmesi gerekir, biraz da bunlara değinelim! Öncelikle kendimize bir konu seçmeliyiz. Bu konu öyle bir konu olmalı ki, tüm yönleri ile blogunuzda, konu üzerine özgün içerikler yayınlayabilesiniz. Bu bir hobi olabilir, ilgi duyduğunuz herhangi bir konu olabilir, hatta oldukça merak ettiğiniz ve yeni yeni öğrenmeye başladığınız sıra dışı bir konu dahi olabilir. Tercih sizin, ne istediğinize, hangi konu üzerine blog yazmak istediğinize kendiniz karar verin, başkalarına sormayın. Kendi fikirlerinizin dışına çıkmayın ve kimin ne dediğine aldırış etmeyin!

Yazdığınız yayınlar tamamen özgün olmalıdır. Asla kopya içerik kullanmamalısınız. Yani bir sitede kendi konunuz ile ilgili yazı gördünüz, bu yazıyı olduğu gibi kendi blogunuza kopyala yapıştır yapmamalısınız, aksi takdirde blogunuz arama motorları gözünde spam yani en basit hali ile zararlı bir site olarak görülür ve hiç bir arama sonucuna çıkamayabilirsiniz. Bu yüzden yazdıklarınız tümüyle özgün olmak zorundadır.

Arama motoru optimizasyonuna mutlaka önem vermelisiniz, Google sitenizi, blogunuzu ilk sayfalara çıkarmak için sizden belli başlı şeyler istemektedir. Bunları sabırla uygular ve dikkat ederseniz, Google sizi sevecek ve sitenizi ilk sayfalara taşıyacaktır. Ancak bu öyle kısa zamanda değil aylarca süren bir süreçtir.

Diğer bir hususta şudur ki, bence bu en önemlisidir; blogunuzdaki yazılar tamamen kullanıcı yani ziyaretçiye dönük olmalıdır. Yazılarınızı arama motorları değil ziyaretçiler yani gerçek insanların okuyabileceği tarzda yazmalısınız. Bunu söylüyorum çünkü bazı uyanık geçinen takımlar, yazılarının arama motorlarında daha üst sıralara gelmesi için kullanıcıyı memnun etmeyen, neredeyse spam değeri verilebilecek yazılar yazarak arama motorlarını kandırmaya çalışmaktadır. Ama başta Google olmak üzere, diğer arama motorları bunu yemez! Bu madde aslında oldukça önemli bir arama motoru optimizasyonudur.

İlgili Yazı: Google İlk Sayfada Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu üç hususa dikkat ettiğiniz sürece arama motorları sitenizi, blogunuzu dikkate almaya başlayacak ve ilk sayfalardaki yerinizi alabileceksiniz. Eğer bu işi ciddi ciddi düşünüyor ve blog yazarak para kazanmak istiyorsan, yukarıda anlattıklarımı harfiyen yapmalısın. İşin biraz daha detayına inelim ister misin?

Gerçekten blog yazarak para kazanılır mı?

Evet sevgili dostum, gerçekten blog yazarak para kazanılır.

Biliyorum halen inanmıyorsun ve bunun nasıl mümkün olabileceğini düşünüyorsun. Blog yazmak son yılların en moda kazanç olanaklarından birisi! Eğer kendine has bir özelliğin varsa bunu blog yolu ile insanlara anlatarak yüksek kazançlar elde edebilirsin ki böyle yapan birçok kişi bulunmakta! Yapman gereken tek şey var; yazmak, yazmak ve yine yazmak!

Blogger ile İnternetten Para Kazanmak

Blogculuk ile para kazanma yolları Adsense hizmeti, tanıtım yazısı ve banner backlink reklamcılık şeklinde olmaktadır. Bunlarla ilgili nette birçok makale bulunmaktadır, buralardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca wmaraci ve r10.net gibi webmaster forumlarını incelemelisiniz.

Blogger, Google’ın sunmuş olduğu ücretsiz bir blog servisidir. Vikipedi’nin söylediğine göre Blogger 23 Ağustos 1999 (yaklaşık 20 yıl önce) tarihinde kurulmuştur. Bu servis ile birlikte hiç bir ücret ödemeden %100 SEO uyumlu bir web sitesi yani blog sitesi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazı: Başarılı SEO Başlangıcı İçin Yapılacaklar

İyi de bu benim ne işime yarayacak, ben nasıl Blogger üzerinden para kazanacağım derseniz hemen açıklayalım arkadaşlar…

Blogger ile İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Blogger’ın şöyle bir özelliği var ki başka hiç bir yerde olmayan o özellik işte şudur: Blogger, Google’ın sunduğu bir hizmet olduğu için, arama motorlarında ön sıralara çıkabilme şansınız çok daha yüksektir. Bu da ister istemez insanların Blogger kullanmasına etki eden bir faktördür. Şimdi Blogger ile internetten para kazanmak konusuna şu açıdan yaklaşalım…

Hemen bir kaç saniye sonra, “isminiz-soyisminiz.blogspot.com” şeklinde bir blog ismi alıp kendinizi internet dünyasına duyurmaya başlayabilirsiniz. Siz istemediğiniz müddetçe ve yayınlarınızda illegal hiç bir şey olmadığı sürece büyük ihtimal tüm yayınlarınız, Blogger hizmet verdiği sürece internette kalacaktır.

Dakikalar içinde ücretsiz bir blog açıp, hemen bir kaç yayın paylaşıp, burada yayından kastım; bir makale olabilir, bir tanıtım yazısı olabilir, basit bir şiir olabilir, yani kısacası herhangi bir şey olabilir, ne olduğu şu an için pek önemli değil… İstediğiniz herhangi bir şeyi bugün yayınlarsınız ve bu yayınınızı on yıl sonra bile internette görebilirsiniz!

İlgili Yazı: Web Sitesini Tanıtmak İçin Yöntemler

İnternette bir yayın veya bir web sitesi ne kadar uzun süre hizmet verirse o kadar çok değeri artar. Bu özellikle arama motorları için geçerlidir. Bugün birçok web sitesi yaşı ile övünmektedir. Türkiye’deki internet kullanımı öyle çok eskiye dayanmamaktadır. 2000’li yıllarda yeni yeni internet denilen şeyin farkına varan bizler bu gibi küçük ama önemli detayları da yeni yeni keşfediyoruz. Bu yüzden size tavsiyemiz hemen vakit kaybetmeden ücretsiz bir blog açmanız ve bu blog üzerinden az da olsa paylaşımlar gerçekleştirmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir