Borç Para Verirken Ne Yapmalıyım?

Mali ihtiyaçlar karşılığında size yakın olanlara yardımcı olmak için bir sorumluluk hissedebilirsiniz. İhtiyacı olanlara, özellikle de sevdiğiniz kişilere yardımcı olmak kendinizi harika hissettirir, ancak borç alan kişi kredisini yanlış kullanırsa bu durum acı, hayal kırıklığı ve öfkeye neden olabilir.

Bu yüzden ilk başta aklınıza bu soru gelebilir: Borç Para Verirken Ne Yapmalıyım?

İşte aile üyelerine ve arkadaşlara borç verirken sorunlardan kaçınmaya yardımcı olmak için kendinize sormanız gereken sorular ve ipuçları:

Gerçekten Ödünç Para Verebilecek misin?

Başkalarına ödünç para vermeden önce bunu göze alıp alamayacağınızı değerlendirmeniz gerekir. Başkasına yardım etmek için kendinizi borç altına sürüklüyorsanız, kendinizi borç verme yetkisinde görmemelisiniz. Bunun yerine, başka bir yardım kaynağı bularak onlara yardım edebilirsiniz.

Paranın Nasıl Kullanılacağını Biliyor ve Destekliyor musunuz?

Parayı nasıl kullanmayı planladığını aile üyenize veya arkadaşınıza sormalısınız. Bahamalara seyahat etmek yerine, bir araba kredisi ipoteği veya eğitim gibi temel araçlarda kullanıldığını biliyorsanız, borç para verme konusunda kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bu iyi duygu, borçlu size geri ödeme yapmakta zorluk çekiyorsa durumun hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Bu Aile Üyesi veya Arkadaş Sorumlu Bir İnsan mı?

Borçlunun ne kadar sorumlu biri olduğunu hesaba katmalısınız.

  • Çalışıyor veya aktif olarak iş arıyor mu?
  • Zamanında faturalarını ödüyor mu?
  • Para elde ettiğinde borcunuzun geri ödeneceğinden emin misin?

Borçlunun sorumlu olduğunu düşünmüyorsanız, kendinizi hayal kırıklığına uğratacak bir işe kalkışmış olabilirsiniz. 

Bir Bankaya Benzetin

Para ödünç veriyorsanız, o halde bir banka gibi davranıyorsunuz demektir. Ödünç verme konusunda benzer araçları kullanmayı düşünmelisiniz:

Bir Vekaletname Notu Hazırlayın. Bir bankadan para ödünç alacak olsaydınız, banka kredi şartlarını açıklayan bir sözleşme imzalamanızı isterdi. Sizin ve borçlu için geçerli olan şartları tartışmanız, bunları bir vekaletname olarak yazmanız ve sonra hem sizin hem de borç alanın belgeyi imzalaması gerekir.

Belirli Bir Kredi Miktarını Belirleyin. Açık cüzdan olarak düşünülmemesi için, siz ve borç alanın kredi için kesin tutar üzerinde anlaşmaya varması gerekir. 

Bir Ödeme Planı Hazırlayın. Bir banka, borçluların kredi karşılığında aylık ödemeler yapmasını istiyor, siz de bir ödeme planı hazırlamalısınız. Borçlunun her ay ödemesi mümkün olan bir tutarda anlaşın ve 12 veya 24 ay gibi borcun tamamını ne kadar zamanda ödeyeceğini tartışın. Borçlunun krediyi nasıl geri ödeyeceğini de belirleyin.  Bir hesap numarası ayarlayabilirsiniz.

Ücretlendirme ve Geç Ücretler. Aile üyelerine veya arkadaşlara senetle borç vermek garip görünebilir, ancak borçlunun zamanında ödemeler yapmasına bir teşviktir. Borcu senetle noter huzurunda verin. 

Karşı taraf resmi bir borç düzenlemesi yapmak istemiyorsa, ekstra odanızı kalacak yer olarak sunmayı veya başka tür yardımlar sunmayı düşünebilirsiniz.

Anlayışlı Olun

İhtiyaç duyan birinin sevdiği kişilerin yardımına ihtiyacı olduğunu kabul etmesi zor olabilir. Kendisi bundan utanç duyabilir. Borçlunun durumunu değerlendirmek yerine onu anlamaya çalışın ve borç tartışmalarında olabildiğince profesyonel kalmaya özen gösterin.

Asla Borcu Geri Alamayacakmışsınız Gibi Düşünün, Bu Durumda Ne Hissedersiniz?

Ailenizin bir üyesinin veya arkadaşınızın size borcunu geri ödememesi mümkündür. Bunu kabul edip edemeyeceğinizi kendinize sormalısınız, üstelik hala onunla bir ilişki sürdürmek zorundaysanız. Bir sorun olacaksa, parayı ödünç vermek istemeyebilirsiniz, bu iki tarafın ilişkilerinin sağlıklı kalması için de gerekli olabilir.

Bununla birlikte, bu riski almak isteyeceğinize karar verebilirsiniz, çünkü bu kişiye yardımcı olmanız yolda neler olacağı konusunda endişelenmekten daha önemlidir. Bu durumda, kendinizi “Bir hediye vermiş oldum.”  düşüncesi ihtimaline açık bırakırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir