Borçlardan Hemen Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Borçtan çabuk kurtulmak için ipuçları mı arıyorsunuz? Size borçtan en kolay ve hızlı bir şekilde çıkmak için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

 • Kısa vadeli hedefler: Bunlar, bir aydan bir yıla kadar başarmak istediğiniz hedeflerdir. Hedefler arasında doğum günü hediyesi, tatil hediyesi, aile tatili, kredi kartı ile ödeme veya yeni bir TV satın alma gibi şeyler sayılabilir.
 • Orta vadeli hedefler: Bunlar, bir ila beş yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığınız hedeflerdir. Hedefler, tüm kredi kartlarınızı ödemeyi, yeni bir araba satın almayı, mutfağınızı yeniden şekillendirmeyi veya ortodontik iş için tasarruf etme gibi konuları içerebilir.
 • Uzun vadeli hedefler: Bunlar, başarmak için beş yıl ve daha uzun sürecek hedeflerdir. Hedefler arasında yeni bir ev satın almak, bir çocuğun eğitiminde tasarruf yapmak veya emeklilik için tasarruf etmek sayılabilir.

Borcumu Daha İyi Yönetmek İçin Yapmam Gereken En Önemli Şey Nedir?

Hayatın temel ihtiyaçlarının çoğunun artan maliyetiyle (yiyecekler ve benzin), tüketicilerin bütçelerini tekrar gözden geçirmesi önemli hale gelmiştir. Büyük olasılıkla, maaşınız aynı kalmış veya artmış olsa bile, geçen yılla karşılaştırıldığında bu yıl daha az harcanabilir geliriniz var! Harcama alışkanlıklarımızı ek borç ödemeden finansal taahhütlerimize uyacak şekilde ayarladığımızdan emin olmalıyız. Borcunuzu en verimli şekilde yönetmek için, tüm tüketici borcunuz profilini dikkate almalı ve kendinizi korumak için uygun adımları attığınızdan emin olmalısınız. :

 • Sahip olduğunuz kredi kartlarının sayısını sınırlayın.
 • Borcunuzu yönetilebilir tutmak için daima minimum ödeme tutarından fazlasını ödeyin.
 • Kredi limitini sınırlayın. Birçok kişi için, daha yüksek bir kredi limiti, daha yüksek faiz giderleri anlamına gelen daha yüksek aylık bakiyeleri ifade eder.

Giderleri Azaltmayla İlgili İpuçları Nelerdir?

Bütçenizin en kolay azaldığı iki alan yiyecek ve eğlencedir.

 • Yiyecek Üzerinden Tasarruf Etme– Yiyeceklere çok para ödemekten kurtulmanın en iyi yollarından biri dışarıda yemek yemeyi bırakıp kendinizin pişirmeye başlamasıdır. Diğer harika bir taktik; Bim, Migros, Şok gibi mağaza markası veya genel gıda maddelerini satın almaktır. Bir alışveriş listesi yapın ve ona sadık kalın.
 • Eğlence Üzerinden Tasarruf Edin– Arkadaşlarınızla yemek yeme ya da tiyatroda bir film seyretme gibi eski rutin eğlencelerinizi azaltın, evinizin bulunduğu şehirdeki ücretsiz topluluk etkinliği, sergi ve performanslardan yararlanın. Parktaki, müzelerdeki veya konserlerdeki topluluk festivalleri, galeri açılışları ve özel etkinlikler arayın. Sizin ve arkadaşlarınızın birlikte katılabileceği gönüllü faaliyetler bulun.

Acil Durumlar İçin Kredi Kartlarımı Saklamalı mıyım?

Doğru kullanıldığında kredi kartı önemli bir mali araçtır. Aşırı kredi kartı borcunu önlemek için, bir kişinin acil durumlar için mevcut olan bir veya iki kredi kartından fazlasına sahip olmamasını öneriyoruz. Hangi kredi kartlarını kullanacağınızı düşünürken, faiz oranlarının düşük olduğu, yıllık ücret alınmadığı, makul kredi limitleri ve net faturalandırma politikaları olan kartları seçin. 

Kredi Kartı Borcunu Ödemek İçin Kilit İpuçları Nelerdir?

Kredi kartı borcunuzu düşürmede anlamlı ilerleme sağlamak isterseniz, borcunuzu hızlı bir şekilde aşmak için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Her zaman gereken minimum ödeme tutarından fazlasını ödeyin. Kartınızdaki bakiyeyi aylık olarak ödeyebilirseniz bunu yapın.
 • Kredi kartı ödemelerinizi her zaman “zamanında” yapın! Bu, geç ödeme masraflarından kurtulmanız anlamına gelir.
 • Acil bir tasarruf fonu oluşturun. Tüketiciler için en büyük tuzaklardan biri, beklenmedik zamanlarda karşılaşılan harcamalar ve yaşam zorlukları için para biriktirmemektir. Araba onarımı kadar basit bir şey bir aileye büyük bir mali vuruş olabilir. İş kaybı, hastalık, boşanma gibi istenmeyen durumlar mali açıdan sizi mahrum bırakabilir.

Kredi Kartı Kullanımından Nasıl Tasarruf Yapılır?

Bir Borç Yönetim Şirketi ile Ne Zaman Anlaşmalıyım?

Borç yönetim şirketleri diğer adıyla varlık yönetim şirketleri borçlarınızdan kurtulmak için size esnek ödeme planları hazırlarlar. Aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız destek için bir borç yönetim şirketi aramayı düşünmelisiniz:

 • Kredi kartınızdaki minimum ödemeyi artık ödeyemiyorsanız.
 • Gaz veya bakkaliye gibi temel ihtiyaçları satın almak için kredi kartınızı sürekli kullanıyorsanız.
 • Ödemelerde sürekli geç kalıyorsanız
 • Nakit avanslar için kredi kartınızı kullanıyorsanız
 • Toplam borç tutarınızı bilmiyorsanız.
 • Para için sürekli endişe ediyorsanız
 • Ödenmemiş faturalarınız için sürekli irtibata geçen şirketler varsa

Öncelikli olarak borçlardan daha hızlı kurtulmanın yolunun tasarruf yapmaktan geçtiğini bilmelisiniz. Sitemizde tasarruf etmenin yolları ile alakalı birçok makale mevcuttur. Bunlardan yararlanabilirsiniz.

İlgili: Evde Nelerden Para Tasarrufu Yapabiliriz?

İlgili: Ekonomik Olmanın En Kolay Yolları

İlgili:Evde Nasıl Tasarruf Tedbirleri Alınabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir