Borsada Hisse Senedi Almadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

BORSA KISA YOLDAN ZENGİN OLMAK ARACI OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR

Borsa kısa yoldan zengin olma aracı olarak görülmektedir. Zaten herkesin hayalini kısa yoldan çok para kazanıp zengin olmak süsler. Bu nedenle paramızı karlı işlerde değerlendirmek için fırsat kollarız. Borsa kısa vadede iyi kazanç sağlanabilecek bir yatırım platformudur. Biraz dikkat ve sabırla iyi paralar kazanmak pek ala mümkündür. Biriktirdiğimiz anaparamızın bir anda elimizden uçup gitmemesi ve yaşantımızı altüst edecek sürprizlerle karşılaşmamak için borsada yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken can alıcı hususları sizlerle paylaşma gereği duyduk ve bu yazıyı kaleme aldık.

İlginç Parayla Para Kazanma ve Katlama Yolları

 

DENEYİM KAZANMADAN YÜKSEK MİKTARDA YATIRIM YAPMAK

Borsada deneyim kazanmadan yüksek miktarda yatırım yapmak büyük risktir. Bir anda tüm sermayenizin kat be kat arttığını görebileceğiniz gibi oynadığınız bu kumarla her şeyinizi kaybetmeniz de mümkündür. Hücum yatırımı dediğimiz bu yatırımda tüm paranızı bir hisseye bağladığınızda geçekten tehlikeli bir senaryo sizi bekliyor demektir. Kazanmak için dua etmekten başka çareniz yok. O yüzden başlangıç aşamasında yatırım yaparken aceleci olmamalısınız. Küçük yatırımlarla kendinizi tartmalı asla büyük külfet getirecek teşebbüslerden uzak durmalısınız.

Çok Zengin Olmanın Sırları Nelerdir, Ne Yapmalı?

 

FARKLI FARKLI ALANLARDA YATIRIM YAPMAK

Bilginizin olmadığı sadece revaçta olan ve söylemlere aldanarak farklı farklı alanlarda yatırım yapmak size faydadan çok zarar getirir. Henüz iyi gözlemlemediğiniz ve tecrübe edinmediğiniz bir yatırım alanı varken bilginiz dışında başka alanlarda yatırım yapmayınız. Sermayenizi bu şekilde bölmüş ve gücünü düşürmüş olursunuz. Belki iyi getirisi olan ve riskli kâğıtlara ufak miktarda yatırım yapıp olası zararlarınızı dengeleme imkânınız bulunur. Tamamen iyi gözlemlemediğiniz ve belki de bilginizin olmadığı birçok alanda yatırım yapmak hem sizi yoracak ve hem de sermayenizin gücünü azaltacaktır. O nedenle zamanla deneyim kazandıktan sonra belki böylesi yatırımlar için daha cesaretli olabilirsiniz.

BORSA İLE İNATLAŞMAK

Borsa ile inatlaşmak baltayı taşa çalmaktan başka bir şey değildir. Kaybettikçe daha yüksek miktarlarda yatırımlarla hep kazanacağınızı umarak ısrarla borsa oynamak sizi hem psikolojik olarak yıpratır ve hem de bir anda tüm paranızı kaybetmenize neden olabilir.  Atalarımız “hırs sebeb-i hasarettir” derken hırsın bir bakıma kaybetmenin diğer adı olduğundan bahsederler.  Kaybettikçe inat ve hırsla yatırıma ara vermeden devam etmek çok büyük bir sorundur. Deneyimden ve akıllıca hareket etmekten uzak olan bu durumun karşınıza çıkaracağı tablo çok acı olabilir. O neden le uygun zamanı kollamalı kaybetmeye alışmalı ve her zaman kazanamayacağınız gerçeğini kabullenmelisiniz.

GÜNDEMİ SİYASİ VE EKONOMİK GELİŞMELERİ TAKİP ETMEMEK

Borsadaki dalgalanmalar genelde küresel olaylardan çarçabuk etkilenir. Başta ABD olmak üzere dünya üzerindeki birçok ülkenin iç siyasetindeki şekillenmeler ve değişimler hatta alınan ekonomik kararlar tüm borsaları anında etkilemektedir. Bazen bu gelişmeler neticesinde borsalarda kırılmalar olup anı çıkışlar ve inişlere şahit olmakta mümkündür. Borsa yatırımcısı için gözlemcilik ve araştırma çok önemlidir. Küresel boyutta ve Türkiye içinde meydana gelen her siyasi ve ekonomik gelişme borsalara yansımaktadır. Savaşlar ve ülkeler arasındaki krizler, ülkelerin para politikalarındaki değişimler, IMF anlaşmaları ve ülkelere not veren derecelendirme kurumlarının açıklamaları ve daha birçok sebepten ötürü borsalar değişime geçebilmektedir. İyi gözlemle ve iyi bir tahminle gerçekten güzel paralar kazanmak mümkündür. Bu sebepten ötürü borsaya yatırım yaparken Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri takip etmemek gibi bir lüksünüz yoktur.

Gayrimenkul Emlak Yatırımı Karlı mı, İstanbul ve İzmir’de Yatırım Nerelere Yapılmalı?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir