Borsadan Çok Para Kazanmak İstiyorum, Strateji ve Tavsiyeler

Borsadan Para Kazanmak İçin Stratejiler

Bugün yatırım yapmayı bilen herkes borsadan para kazanabilir, bunun için özel bir yola başvurmanıza gerek yok. Biraz piyasa bilgisi ve deneyimi olan herkes borsadan para kazanabilir. Ancak borsa hakkında hiçbir bilginiz yoksa para kazanmanız biraz zor olabilir. Basit bir düşünceyle borsaya girildiğinde büyük bir risk alınmış olur ki para kaybetme olasılığınız oldukça fazladır.

Öncelikle başarılı bir borsacı olabilmek için bol bol kitap okumanız gerekmektedir. Birçok ünlü uzman yatırımcı, borsayı anlayabilmek ve borsadan para kazanmak için okuma alışkanlığının olması gerektiğini savunmaktadırlar. Sürekli okumak borsa konusunda yeni şeyler öğrenmenize ve stratejiler geliştirmenize fayda sağlayacaktır. Okumanın yanında borsaya giriş yapmadan önce mutlaka deneyim kazanmak maksadıyla, sanal para ile işlemler yapılarak alıştırma yapılmalı, gerçek piyasa ortamının risklerini gerçek para kaybetmeden görmek önemlidir. Bu yüzden birçok yatırım web sitesinin ücretsiz sunduğu demo hesapları mutlaka kullanılmalıdır.

Yazının bu bölümünde sizlere borsada çok para kazanmak için uygulanabilecek stratejilerden bahsedeceğiz:

Borsayı İyi Kavrayın

Borsada para kaybetmek istemiyorsanız öncelikle borsanın mantığını iyi kavramanız gerekmektedir. İyi bir yatırımcı hisseleri düşük fiyattan alıp, fiyatlar yükseldiğinde de satarak kar eder. Zaten borsada tüm hisseler belli bir periyotla bu şekilde yükselir ve düşer. İşte borsanın en temel mantığı bu yükseliş ve düşüşleri yakalayabilmektir. Tabii bu yükseliş ve düşüşü saptayabilmeniz için tecrübe sahibi olmanız gerekmekte. Bunun içinde sürekli olarak piyasaları takip etmek, takip ettiğiniz yatırım aracı ile ilgili sürekli haber takip etmek ve fiyat grafiklerini güncel tutarak analiz yapmak geleceği tahmin etmenize yardımcı olmaktadır. Tüm bu stratejileri uygulayabildiğiniz sürece borsadan para kazanmak sizin için ilk adımı atmış olacaksınız.

İlginç Parayla Para Kazanma ve Katlama Yolları

 

Uzun Vade Yatırımı Yapmak

Borsadaki en önemli stratejilerden biri, her zaman uzun vadede yatırım yapmak kısa vadede yatırım yapmaktan hem daha karlı hem de daha az riskli olduğunu bilmektir. Uzmanlar borsanın, kısa vadede riskli bir yatırım aracı olduğunu, düzensiz dalgalanmalardan dolayı zarar edilebileceğini vurgulamaktadırlar. Ancak iyi bir araştırma ve analizin sonunda uzun vadeli alınacak bir hisse senedi, yüksek ihtimalle güzel bir kar getirecektir. Bunun yanında uzun vade yaptığınız yatırımlara verilecek temettüler sayesinde de belli bir miktarda kazancınızı artırabilirsiniz. Ayrıca riskler uzun vadede daha alınabilir hale gelmektedir.
Borsadan kısa vadede para kazanmak için son derece tecrübeli olunmalı ve riskleri karşılayabilecek seviyede nakdinizin olması gerekmektedir. Hızlı karar vermek ve verileri doğru okumakta kısa vadeli yatırımcılar için oldukça önemlidir. Her zaman stratejiniz fiyatlar yükselirken, paranızı tek bir hisse senedine yatırmak yerine, parçalar halinde hisselere yatırmak olmalıdır. Şu da unutulmamalıdır ki uzun vade yatırımı yapılırken, piyasa da güvenilir hisselere yatırım yapmak akıllıca bir işlem olacaktır.

Çok Zengin Olmanın Sırları Nelerdir, Ne Yapmalı?

İlginizi Çeken Hisselere Yatırım Yapın

Birçok uzman ilgi alanlarına yatırım yapmayı tavsiye etmektedir. Tabi böyle bir yatırım için hangi konulara ilgi duyduğunuzu iyi tespit etmeniz gerekmektedir. İlgi duyduğunuz sektörlere yatırım yapmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Mesela bir manav o yıl meyve sebze veriminin nasıl olacağını önceden tecrübelerine dayanarak tahmin edebilir. İşte sizler de ilgi alanlarınızı belirleyerek tahmin yeteneğinizi de kullanabileceğiniz hisselere yönelirseniz daha rahat para kazanabilirsiniz.

Başkalarını Görmezden Gelin

Borsa da vakit geçirirken birçok uzmanın tavsiyelerine, ipuçlarına ve önerilerine başvurabilirsiniz. Ancak iyi bir uzman tüm bu tavsiyelerin sonunda bir uyarıda bulunur; “kimseyi dinleme, beni bile…”

Borsa yatırımcılarının çoğu devamlı neye ve nereye yatırım yapmalı konusunda soru sorup cevap ararken, bazı yatırımcılarda şuna yatırım yapmalı, buna yatırın yapılmamalı gibi fikirler sunmaktadır. Ancak hiçbir tavsiyeye kulak asılmamalıdır. Borsada kimseye göre işlem yapmamaya özen gösterin. Mutlaka kendi kararlarınızı kendiniz verin çünkü kar ederken kimse sizin karınızı paylaşmayacağı gibi kimse sizin zararınıza da ortak olmaz. Başkalarının ne işlem yaptığıyla fazla ilgilenmeyin çünkü başkalarının yatırım yaptığı hisseler sizin ilgi alanınıza girmiyor olabilir ve size büyük riskler aldırabilir.

Türkiye’de Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler Nelerdir?

 

Kenarda Mutlaka Para Tutun

Başta borsaya girerken mutlaka birikmiş bir parayla yatırım yapın, kesinlikle borç parayla veya kredi çekerek yatırım yapmayın. Ayrıca paranızı en az dört parçaya bölün ve en az bir veya iki parçasıyla işlem yapmayın. Çünkü borsada karşılaşabileceğiniz istenmeyen olumsuz durumlara karşı sizin riskinizi azaltacak bir can simidinizin olması sizin için iyi olacaktır. Ayrıca acil nakit paraya ihtiyacınız olduğunda borsadan zararla çıkmanızı engelleyecektir.

Her zaman elinizde tutacağınız bir parça nakit para borsa da veya borsa dışında karlı gördüğünüz ve yakaladığınız yatırım fırsatlarını kaçırmamanız için önemlidir. Bu para her açıdan size destek sağlayacaktır ve yatırım yapan herkesin tavsiye edeceği ve kulak ardı edilmemesi gereken bir risk azaltma yöntemidir.

Forumları Takip Edin

Borsadan çok para kazanmak istiyorum diyenlerin yapması gereken belki de en önemli konu burasıdır. Birçok konuda tavsiye, öneri, strateji ve ipucu şeklindeki bilgi alışverişinin olduğu borsa, hisse senetlerine dair site ve forumlar takip edilmelidir. Bizler hisse.net adlı sitenin forumuna www.hisse.net/topluluk/forum.php üye olup buradaki bilgileri takip etmenizi tavsiye ederiz. 

“Borsadan Çok Para Kazanmak İstiyorum, Strateji ve Tavsiyeler” için 2 yorum

  1. Borsadan para kazanmak için değerleri ve güncel haberleri yoğun bir şekilde düzenli olarak takip etmek gerekiyor.

    1. Sizin de söylediğiniz gibi kesinlikle takip çok önemli. Ayrıca öncelikle düşük miktarda parayla borsaya yatırım yaparak işin yapılıp yapılamayacağı irdelenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir