Cafe Restoran Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Birçok kişinin kendi restoranını açma rüyası gerçek oluyor. Onlar; kira için doğru restoran alanı bulmak, güvenli finansman elde etmek ve parlayacak yıldız bir restoran konsepti tasarlamak ile meşgul oluyor ve bunun üstesinden geliyorlar. Ama bazıları için, yeni bir cafe ya da restoran kurmak, yıldırıcı bir iş haline geliyor. Nasıl ve ne kadar kredi bulunacak? Açılacak en iyi restoran türü ne olacak? Alanın ne kadar büyük olması gerekiyor? Cafe restoran açmadan önce ne yapmanız gerektiğini ve cafe restoran sahibi olduğunuzda ne yapmanız gerektiğini işledik.

Neden Restaurant Sahibi Olmak İstiyorum?

Bir restoran açma sürecinde daha ileri gitmeden önce, nedenini kendinize sorun. Neden kendi restoranımın sahibi olmak isterim? Patronunuzu sevmediğiniz için şu andaki işinizden uzaklaşmak mı istiyorsunuz? En üst sorumlu olmak mı istiyorsunuz? Yemekleri seviyor musunuz? Eğlendirmeyi seviyor musunuz? Sorumlu olma konusunda kendinizden ve yapabileceğinizden emin olmanız gerekir – sadece bir mutfaktan değil, tüm personel ve tüm işten sorumluluk – büyük bir sorumluluktur. Bir restoran sahibi olarak esnek ve çevik olmanız gerekir. Bir öğle yemeği pişirebilir, sonra mutsuz bir müşteri ile uğraşıp ardından bir personel sorunu ya da geç gerçekleşmiş bir gıda dağıtımı ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Günün ne getireceğini asla bilemezsiniz.

Ailenizi bir restoran açma kararına dahil etmek de önemlidir. Evli ve / veya çocuk sahibi iseniz, bir restorana sahip olduğunuz zaman evden uzakta uzun günler ve geceler geçirme ihtimaliniz var demektir. Hafta sonları ve tatil günlerinde çalışmak ister misiniz? 

Eşiniz gayretlerinizde sizi destekleyecek mi? Aile restoranında iseniz, ilişkilerinizin birlikte çalışıp birlikte yaşayacak kadar güçlü olup olmadığını düşünün.

Son olarak, kişisel bütçenizi inceleyin ve riskin ödüle değer olup olmadığına karar verin. Şu anda ne yaptığınıza bağlı olarak kendi restoranınızı açmanız, sabit bir maaş, sağlık sigortası ve ücretli tatil gibi işveren yardımlarından ayrılacak olmanız anlamına gelebilir. Bu sıçrayışa hazır mısınız? Açılış gününe yardımcı olacak önemli bir tasarruf miktarınız var mı? Değilse, bunu nasıl yapacaksınız? Ve restoran açıldıktan sonra, her hafta ne kadar para ödemeyi bekliyorsunuz?

Restoran Bayilik Franchise Veren Firmalar Nelerdir?

Açılış Günü Öncesinde Yapılması Gerekenler

Neden kendi restoranınızı açtığınızı belirledikten sonra, işe başlama zamanı geldi. Açmaya başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şeyler şunlardır: açık restoranın tipinin seçilmesine karar vermek, kiralamak veya satın almak için iyi bir restoran alanı bulmak, kapsamlı bir iş planı yazmak, güvenli finansman sağlamak, gerekli bürokratik işlemleri halletmek.

Bir restoran konsepti seçmek kişisel bir zevk meselesi olabilir – belki her zaman bir kafe ya da güzel bir yemek mekanı açmak isteyebilirsiniz. Gıda kamyonları gibi popüler gıda eğilimleri de işinize gelebilir.

Kusursuz bir restoran konumu seçme hususunda önemli faktörler; kiralama fiyatı, görünürlük, komşu işletmeler ve büyüklüktür. Ne kadar süreliğine kiralamalısınız? İşin tutmama ihtimaline karşı bu süreyi düşük tutmalısınız. Genel kurallardan bir diğeri; diğer işletmelerle dolu yerleri aramaktır. Bu nedenle aradığınız yerde, başka türden işletme (perakende satış veya ofisler) yoksa kiralanacak başka bir restoran alanına geçin.

Bir iş planı yazmak önemli bir ödevinizdir. Bir restoran açma, rakip alan restoranlarını analiz etme ve restoranınız için bölgede yeterli potansiyel iş olup olmadığını belirleme masraflarını araştırmanızı gerektirir. Bir iş planının parçası olarak, kısa nakit akışı gibi olası sorunları ve bunlarla nasıl baş etmeyi planladığınızı da ele almanız gerekir. İyi bir iş planı oluşturmak bir yol haritasına benzer.

Yeni bir restoranı açmanın bariz bölümleriyle birlikte, o kadar belirgin olmayan görevleri de var: İş sigortası ve lisansları için maliyetler, alkollü içki izinleri için başvuruda bulunma, kasabanızın veya şehrinizin yerel yönetimlerinden küçük işletmelerin yapması gereken her şeyi içeren bir bütçe planlama ve diğer alınması gereken izinler gibi. 

Türkiye’de Yemek Kamyonu İşi Yapmak

Bir Menü Planlama

Yeni bir cafe restoran açmanın en büyük bölümlerinden biri menüyü oluşturmaktır. Bir menü, gıda maddeleri ve fiyat listesinden çok daha fazlasıdır. İnsanların işyerinizde yemek yeme nedenidir. Çünkü insanlar menüden (ve yemekten) hoşlanıyorlar. Büyük olasılıkla, açılış gününü müteakip menünüzü çimdiklemeniz gerekecek. Açılış gününden sonra bile, yiyecek masraflarınızın doğru olduğundan emin olmak için periyodik olarak menünüzü güncellemelisiniz.  

Açılış Gününden Sonra

Telaşlı ilk haftalar düzeldiğinde, dikkatinizi pazarlama ve müşteri beğenisine çevirmenin zamanı geldi. Siz açık olmadan önce bile, sosyal medyada müşterilerle bağlantı kurmaya başlayabilirsiniz. Açılış gününden sonra, yeni restoranınızı denemek için mümkün olduğu kadar çok kişiyi teşvik etmek için agresif bir reklam kampanyasıyla bu ivmeyi takip etmek isteyeceksiniz.

Reklamcılıkla birlikte, müşterilerinizi promosyon kampanyaları ve hediye çeki ile kendinize çekebilirsiniz. Kişisel dikkat ile işletme sahibi veya müdür tarafından müşterilerin kendilerini özel hissettirmeleri; para harcamadan yapmış olacağınız reklam demektir ki bu da uzun bir yol kat ettiniz demektir. 

Kendi restoranını veya cafeni açmak için; doğru yeri bulma, iş planı yazma, finansmanı güvence altına alma, gerekli müracaatları yaparak belgeleri elde etme gibi pek çok yapılması gerekli şey var. Restoranda çalışmaya başladıktan sonra iş bitmiyor. Bir pazarlama planı oluşturmanız, menünüzü periyodik olarak değiştirmeniz, çalışanları eğitmeniz ve nakit akışınızı ve bütçenizi dikkatle izlemeniz gerekecek. 

İş Kurmak İstiyorum 2018-2019 İçin Yeni Güzel Ek İş Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir