Çiçekçilik İşinde Nasıl Başarılı Olunur?

Bir çiçekçi olmak çoğu insanın sandığı kadar kolay bir iş değil. Bu sadece bir “çiçek aranjörlüğü gibi bir şey değildir. Bir çiçek dükkanına sahip olmak ya da sadece bir çiçekçi dükkanında çalışmak, doğru miktarda bilgi ve uzmanlık gerektirir. Genellikle bir kişinin hayatının en duygusal gününü ele alan tam zamanlı bir hizmettir. Bu örneğin karısının 55. doğum gününde veya ailenin bir üyesinin ölümünde mezarlıkta kullanılmak üzere olabilir. Bir çiçekçi ya da çiçek dükkanı  sahibi olarak başarılı olmanız için gereken 5 özellik var.

Çiçekler İçin Tutku

Her şeyden önce bir çiçek işi başlatırken, bitkiler ve çiçekler için derin bir hevesinizin bulunması gerekir. Tabii ki, herhangi bir işte başarılı olmak için, ne yaparsanız yapın tutkunuz olmalıdır. Çiçek dükkanı sahiplerinin çoğu kendi işletmelerini, bitki ve çiçekleri toplamaya ve onlara bakmaya bayıldıkları için başlatır. Çiçekleri sevdikleri için sevinçlerini diğer insanlarla paylaşmak istiyorlar. 

Çiçek Düzenleme Bilgisi

Bu işte başarılı olmak için, ne sattığınızı bilmelisiniz. Bitkiler ve çiçekler hakkında temel bilgilere sahip olmalısınız. Müşterileriniz belirli bir işten dolayı gerçekleştirilecek çiçek düzenlemesi için en uygun olan hangi çiçekler olduğuna dair tavsiye istiyorsa, onlara layıkıyla bir cevap verebilmelisiniz.

Sanatsal Yetenek ve Yaratıcılık

Elbette iyi bir çiçekçi olmak için çiçek düzenlemeleri yapmada sanatsal bir yeteneğe sahip olmanız gerekir. Yaratıcılık, müşterinizin gözünü yakalamak için benzersiz stiller ve tasarımlar üretmek üzere kilit unsurdur. Çiçekleri düzenlemek bir sanattır ve herhangi bir sanat biçimi farklı duygulara işaret etmektedir. Bir şey söyleyen ve bir şeyler ifade eden bir tasarım üzerinde nasıl çalışacağınızı bilmelisiniz ve bu mesajı müşterilerinize iletmeniz sizin işinizdir.

İş Nasıl Yapılır Anlama

Bir iş olduğu için, ekonominin iş dünyasında nasıl işlediği konusunda bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Satın alma, satış, kayıt tutma, karları planlama, maliyetleri yönetme, müşterileri pazarlama ve çekme konularında nasıl çalışacağınızı bilmelisiniz. Bir çiçekçinin yaratıcı zihne sahip olması yetmez; iş fikri için planı da olmalı.

Diğer Kişilerle Anlaşma Yeteneği

Diğer birçok iş gibi, başkaları ile nasıl baş edileceğini bilmek sizin için çok önemlidir. Müşterileri kazanmanız için hoş bir kişiliğiniz olmalıdır. Bakkalda veya otobüste tanıştığınız yabancılar, gelecekteki müşterileriniz olabilir. Daha fazla müşteri gerçekten işinizi artırabilir. Kendinizi değerlendirin. İyi bir çiçekçi olmak için bahsettiğimiz bu özellikler var mı? Bunu yaparsanız kuşkusuz yakın gelecekte başarılı bir çiçekçi olursunuz. 

Pazarlama

Dükkanınızı tanıtmak için bültenler, broşürler, posta kuponları yapıyorsunuz ancak bunlar size hemen sonuç garantisi vermez. Bu zaman alır. Telefonunuzdan telemarketing deneyin. Arkadaşlarınıza nezaket çağrıları yapın. Sonra işinizi konuşmanıza ekleyin. Merak uyandırmaya çalışın. Yakın arkadaşlarınızdan bazıları için, işinizi arkadaşlarına tanıtmanıza yardım etmelerini isteyin.

Beğeneceğiniz Diğer Yazımız 2018 ve 2019 için En İyi İş Fikirleri

Sahiplerini veya yöneticilerini tanıdığınız bazı işyerlerini ziyaret edin. Kartvizitlerinizi vermek için izin isteyin. Ofislerde resepsiyonistlere, sekreterlere ve kiminle tanıştıysanız binalara bir kartvizit bırakın. İnsanlar işinizin farkına vardığında, çiçeğe ihtiyaç duyduklarında sizi arayacaklardır. İşiniz için seçtiğiniz isim merak uyandıran benzersiz bir çiçek veya çiçek düzenlemesi tasvir etmeli.

Bununla birlikte, web sitenizi hazırlayabilirsiniz. Daha da önemlisi, web sitenizi arama motorları tarafından erişilebilir kılmanıza yardımcı olabilecek birisini bulun. Siteyi, Google Haritalar’da (Google Rehber aracılığıyla) yerel arama için optimize edilmiş kıldığınızdan emin olun.

Bölgenizdeki sivil toplum kulüplerine ve organizasyonlara katılın. Ardından konuşarak ve kartvizit dağıtımı ile çiçekçi dükkanınızı tanıtmaya devam edin.

Milli bayramlar da dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek her özel vakti tanıtım etkinliklerini düşünün. Olayları düşünün ve eşsiz bir yaklaşım yaratın. İnsanlar her zaman yeni sunum türlerine olumlu tepki göstereceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir