Çocuğa Para Eğitimi ve Yönetimini, Tasarrufu Öğretme

Çocuğa para eğitimi nasıl verilir? Okul öncesi para ile ilgili etkinlikler gerçekleştirilerek para kavramının öğretimi gerçekleştirilir. Ebeveynlere tavsiyeler vereceğiz.

Birçok ebeveyn, çocukları için yalnızca en iyisini ister ve onlara bir ebeveynin verebileceği her şeyi vermeye çalışır. Ebeveynler mümkün olduğunca çocuklarına okul, üniversite eğitimi için veya onlara telefon araba gibi yeni hediyeler almak için para harcamak isterler.

Bununla birlikte, ebeveynler çocuklarına başka bir şey daha vererek onlara büyük bir iyilik yapabilir: Para hakkında sorumluluk sahibi olacakları şekilde parayı yönetmeleri için bilgi.

Çocuklara para yönetimi hakkında bilgi vermek için asla hiçbir zaman geç değildir. Çocukların hayatlarının erken dönemlerinde para hakkında bilgi edindikleri doğru olsa da, üniversite çağına yaklaşan gençler bile, parayı sorumlulukla nasıl ele alacağını öğrenmeye başlamak için çok yaşlı değildir.

Finansal yönetim okulda öğretilmeyebilir, bu nedenle evde finansal sorumluluk bilinci yüklemek ve tasarrufu öğretmek kesinlikle faydalı olacaktır. 

 1. Parayı, Günlük Yaşamına Entegre Edin

Çocuğunuzu günlük ev parasıyla ilgili düşünmeye davet edin. Çocuğunuzun parayı daha iyi anlamasına yardımcı olmak için şu yöntemler kullanılabilir:

 • Çocuğunuzla bakkal alışverişini yapın. İki benzer ürünün fiyatlarını karşılaştırın. Fiyatların neden farklı olabileceğini tartışın.
 • Çocuğunuzun faturaları ödediğinizde size katılmasına veya sizi izlemesine izin verin. İhtiyaç duyulduğunda miktarları açıklayın.
 • Çocuğunuza her ay eve kaç para geldiğini ve ne kadarının gittiğini bildirin. Harcamaların nasıl arttığını-azaldığını gösterin.
 1. Çocuğun Paranın Değerini Anlamasına Yardımcı Olmak İçin Anlayabileceği Karşılaştırmalar Yapın

Küçük çocuklar için para hakkında konuşmak soyut olabilir ve üstesinden gelinmesi zor olabilir. Yaklaşımınızda yaratıcı olun. Örnek olarak:

 • ” İki şişe süt 4,00 TL’ye mal olur” demek yerine “Harcamak için 4,00 TL var. Bir şişe süt, iki paket çikolata veya iki şişe elma suyu alabilirim. Hangisini istersin? ” diyebilirsiniz.
 • İşyerinizde saat başı 10,00 TL kazanıyorsanız, çocuğunuza 1 şişe sütün işinizde 12 dakikalık bir zaman harcadığı anlamına geldiğini anlatabilirsiniz.
 1. Çocuğunuza Harçlık Verin, Ancak Sıklığına ve Tutarına Dikkat Edin

Çocuğunuza bir harçlık için verebileceğiniz tutar kendi evinizdeki maddi durumuna göre belirlenir. Bununla birlikte, harçlığın olası yararlarını göz önünde bulundurun:

 • Çocuğun üzerinde çalışmak ve nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için gerçek bir parası vardır.
 • Parası bittiğinde, başka bir öğe satın almak için daha fazla tasarruf etmesi gerektiği gerçeğiyle baş başa kalacaktır.

Çocuğunuza sorumlu para yönetimi hakkında bilgi vermeye devam etmek istiyorsanız ve kendi imkanları içinde yaşama kararını öğretmek istiyorsanız kurallara uyun: Ekstra para vermeyin!

Bazı finansal uzmanlar, haftada bir değil ayda bir kez bir harçlık ayırmayı öneriyorlar. Bu, çocuğa belli bir miktarda parayı yönetmeyi öğrenmek için daha uzun bir zaman kazandırır. Aynı zamanda daha fazla yönetim becerisinin öğrenilebilmesini sağlamak için harçlıkları zaman zaman arttırabilirsiniz.

 1. İyi Mali Davranışı Modelleyin

Çocuklarınız için bir modelsiniz. Faturalarınıza mı geç kaldınız? Araçlarınızda yaşıyorcasına mı yürümüyorsunuz? Kendi finansal evinizi düzenleyin ve çocuklarınızla dürüst olun. Onlara neyi neden yaptığınızı bildirin ve daha sonra bir aile olarak sağlam mali yönetim ilkelerine başlayın.

 1. Çocuklarınıza Paralarını Yönetmedeki Tercihlerini Öğretin

Parasını yönetirken harcamanın tek seçenek olmadığını çocuğunuza öğretin. Sadaka vermek, yatırım yapmak veya bağış yapmak da uygun seçeneklerdir.

 1. Geri Çekilin ve Çocuğun Öğrenmesine İzin Verin

Çocuğunuz pahalı bir oyuncak almayı düşünüyorsa tüm parasını harcamak istiyorsa ona bir iki kere izin verin. Bu yolla, paranın tükendiğini öğrenecek ve şimdi (istediği başka şeyler için) parasının kalmadığını anlayacak.

 1. Uzun Vadeli Hanehalkı Mali Hedeflerini Paylaşın

Uzun vadeli planlamanın değerini çocuğunuza açıklayın. Bu yıl pahalı ev onarımları için tasarruf ediyorsanız, çocuğunuz sınırlı miktarda nakit ile uğraştığınızı anlamalıdır. Örneğin, belirli bir tatil gibi diğer uzun vadeli hedeflerin önümüzdeki yıla kadar ertelenmesi gerektiğini bilmelidir.

 1. Hayır Demeyi Bilin

Çocuğunuz harçlık artışını sürekli isteyebilir. Çocuğunuza kolayca para vererek bu eğitime devam ederseniz, gerçek dünyanın nasıl çalıştığını ya da kendi imkanlarıyla nasıl yaşayacağınızı asla öğrenemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir