Çocuklara Tasarrufun Tutumlu Olmanın Önemi Nasıl Anlatılır?

Ebeveynler veya diğer yetişkin vasiler, çocuklarına birçok bakımdan finansal rol modeli olabilirler. Çocuklar çoğunlukla ebeveynlerinin yaptıklarını kopyaladıklarından dolayı, ebeveynlerin iyi mali alışkanlıklara sahip olmasının yanı sıra bazı konularda pratik yapmak da faydalıdır. 

Yapılan bir araştırmaya göre, bir kişinin harcama ve tasarruf alışkanlıklarının 5 ve 7 yaşları arasında şekillendiği vurgulanıyor. Çocuklar ve gençler muazzam bir satın alma isteğine sahiptir ve ulusal perakendeciler ve tüccarlar bunun farkındalar. Çocuklarınızın mali olarak sorumlu olmasını teşvik etmek için bazı sağduyu kurallarına uyun.

Gençlik Tasarruf Hesabı Oluşturma

21 yaşın altındaki gençler, bir ebeveyne ait olan kendi tasarruf hesaplarını açabilir. Bir çocuğun parayı koyacağı güvenli bir yere sahip olması durumunda, paranın nasıl yatırılacağını, istediği zaman nasıl geri alınacağını ve nasıl yatırım yapılacağını öğrenebilir. Bu durumda ne kadar para çekileceğine ve ne zaman çekileceğine ilişkin kurallar koyun.

Çocuğunuza, kendi banka işlemleriniz için bankaya gitmesini söyleyip nasıl çalıştığını anlatınız. Ayrıca, yatırım yapılan paranın zaman içinde nasıl büyüyebileceğini görmek için çocuğunuza banka tablolarını gösterin. Ayrıca, çocuğunuza ATM kartının nasıl kullanılacağını gösterin.

Evde Tutumlu Olmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

 

Çocuğunuzun İstediği Her Şeyi Satın Almayın

Çocuklar, istediği her küçük şey için ebeveynlerini rahatsız eden uzmanlaşmış tüketicilerdir. Çocuklara paranın değerini öğretmeden istedikleri şeyleri hemen elde etmelerine imkan vermeyin.

Bir çocuk kendi parasını kullandığında şunları öğrenir:

  • Para değerlidir ve harcanmadan kazanılması gerekir.
  • Almak için çalıştığı şeylerin değerini anlar.
  • Satın almak için kendi parasına değmeyecek saçma eşyaları almayı reddeder.

Kendi Tüketim Alışkanlıklarınızda Tutumlu Olun

Çocuklar, başkalarının yaptığı hareketleri, özellikle de yetişkinleri kopyalamaya çalışır. Aşağıdakileri yapmayı deneyin:

  • Beraber eşyalar satın alın
  • Kuponlar kullanın
  • Mümkün olduğunca fiyatları karşılaştırın
  • Alışveriş günlerinde çocuklarla beraber alışveriş yapın
  • Kredi kartıyla değil, nakit ödeme yapın
  • Bir listeyle alışveriş yapın ve alınacak şeyleri ona gösterin.

Ayrıca, çocuğunuza öğüt verdiğiniz şeyleri uygulayarak ve faturalarınızı zamanında ödeyerek kendi borcunuzu kontrol altında tutun. Yüksek borçlanma konusunda sürekli endişe ediyorsanız ve faturalar höyüğünün ortasındaki mutfak masasında oturuyorsanız, çocuklarınız borç ile gelen sıkıntıyı fark edecek ve borcun anlamını görecektir.

Çocuklara Bazı Ödemelerin Önemini Gösterin

Daha büyük yaştaki çocukları ve gençleri gerçek dünya harcamalarına hazırlamak üzere, kazandıkları paranın belirli yüzdesini giyim, kira, araba, yiyecek, telefon ve internet gibi önemli yaşam giderlerine yönlendirmelerini sağlayın. Yetişkin dünyasında insanların sadece şık kıyafetler, müzik ve video oyunları gibi güzel şeyler için değil, aynı zamanda kira gibi sıkıcı şeyler için de para kazanmaları gerektiğini onlara öğretin.

Daha büyük çocuklar yarı zamanlı işler veya düzenli gelir elde ediyorsa onlara bir bütçe ve harcama limiti gösterin. Gençlerin gelirlerinin bir kısmını kendileri için harcamalarına izin verin, ancak çoğunun okul ya da araba gibi daha büyük ihtiyaçlar için gelecekte kullanılmak üzere yatırım yapmalarını ısrarla isteyin.

Çocuğa Para Eğitimi ve Yönetimini, Tasarrufu Öğretme

 

Tutarlı Olun

Çocuğunuza öğrettiğiniz herhangi bir şeyde olduğu gibi, kendiniz de bu kurallarda tutarlı olun. Çocuklar ve gençler finansal rol modeli olarak ailelerini örnek alırlar. Bu yüzden yaptığınızı herhangi bir finansal hata onların da hata yapmalarına sebep olabilecektir. Ayrıca koyduğunuz kuralları çiğnemeyin. Örneğin iki haftada bir oyuncak satın alma hakkı koyduğunuz çocuğunuz, üçüncü oyuncak istediğinde buna karşı çıkın. Ya da haftalığını aşan bir gence yeni hafta başı gelene kadar para vermeyin. Parasını tutmayı öğrensin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir