Çok Zengin Olmanın Sırları Nelerdir, Ne Yapmalı?

Zihniniz, üst düzeydeki gerçek hayallere konu olan kolay ve hızlı zenginliği canlandırırken, gerçek şu ki net varlığı milyonerliğin üstünde olan insanları zaten tanıyor olabilirsiniz. Bu insanları haftanın her günü görüyorsunuz. Toyota, Honda, Porsche ve ara sıra Jeep Cherokee’yi kullanıyorlar. Uzun zamandır hayatlarını kurtarma peşindeydiler ve nihayet kendilerini; kendi işleriyle ve kendi şartlarıyla yaşayacakları bir konumda buldular. Bu insanlar zenginliklerini çok hızlı mı elde ediyorlar? İşte bu “zengin” insanların ortak olarak gördüğü ve uyguladığı sırlar:

İş İstikrarı 

Popüler inancın aksine, ne güvenli bir yatırım fonuna kendini teslim ederek pek çok milyoner olan var, ne de bir internet fikrinin fenomen olmasıyla bir gecede milyonlarca para kaldıranlar var. Zengin olan insanlar, bir işverenle uzun süre, bazen de 30 ila 40 yıl boyunca çalışmış insanlardı. Aynı şirketle uzun yıllar birlikte çalışmak, çok güzel bir maaş, önemli miktarda emeklilik maaşı ve yüksek ikramiyeler de dahil olmak üzere büyük ödüller sunabilir.

Bütçede Artan Parayı Tutma

Tüm kariyerlerinizdeki en önemli anlardan birini, zam aldığınız zamanlar olarak görürsünüz. Dışarı çıkıp o ekstra parayı yeni bir teknede veya süper lüks bir tatilde harcamak o kadar kolay ve zevkli geliyor olsa da, bu milyonerlerin kullandığını gördüğümüz bir basit numara, ücret artışlarının en az yarısını tasarruf ederek yatırımda kullanmalarıdır. Bu tasarrufunuzu daha sonra size daha fazla para kazandırmak için, yani paradan para kazanmak için, emeklilik (örneğin BES) ya da aracılık hesaplarına aktarılarak bileşik hale gelebilir. Yatırımcının uzun vadede yapacağı akıllı hareketleri şurada inceledik.

Yatırımda Önemli Hususlar

Hisse senedine sahip milyonerler, yatırımlarını onlarca yıl (sadece yıllarca değil) devam ettirme eğilimindedirler. Temettüsünü zamanla tekrar yatırım yapmak için kullanırlar ve böylece ekonominin uzun vadeli büyümesine izin verirler. Bu, onları sadece para piyasalarına yatırım yapan “tasarruf sahipleri” nden farklı kılar. 

En İyi Yatırımı Yapmak İstiyorum, Nereye Yapılır Öneriler

 

Tavsiye İstemekten Korkmama

Tavsiye istemekten korkmayan çoğu milyoner, kendi başına hareket ederek ( Amerikalılar buna DIY-Do It Yourself derler) yatırım yapmaz.

Güçlü yönlerinin ne olduğunu bilirler ve eğer güçlü yönleri yatırım ve finansal planlamada yeterli gelmezse, bunu uzmanlara bırakırlar. 

Mevcut Kredileri Erken Ödeme

Zengin kişilerin anahtar hareketlerinden biri ve mutlu emeklilerin karakteristik özellikleri, mevcut kredilerini ve ipotekli varlıklarını yılda iki-üç kadar ekstra ödeme yaparak erkenden kapatmalarıdır. Ekstra ödemelerden ve geciktirme cezası ödemekten kurtulur, bir an önce para biriktirmeye başlamanızı sağlar. Düşük borç yüklenir zenginler. Kredi ile ilgili önemli bilgileri vermiştik.

Eğlenceli Oyuncaklarla Kendinizi Şımartmayın

Milyonerler, milyoner olana kadar harcamalarında muhafazakar davranma eğilimindedirler ve sürekli takı, araba, ev… vs değiştirmezler. Çok az milyoner para kazanmaya başladığında hemen BMW, Mercedes, birkaç bin dolarlık saat, takım elbise falan alır.

Birden Fazla Gelir Kaynağına Sahip Olma

Zengin emekliler, gelirlerin asal önemini göz önüne alarak, en az üç gelir kaynağının güvence altına alınması için bir adım daha ileri gider. Bu kaynakların, en önemlileri sosyal güvenlik, emeklilik, part-time çalışma, kira geliri, diğer devlet faydalarını bir araya getirmek gibi hareketlerdir.

Hedef Ayarlaması Yapma

Zengin insanlar hemen başarılı olmayı düşünmezler. Planlarına ve hedeflerine öncelik verirler ve bunların nasıl yürütüleceğini belirlerler. Milyonerler, neyi istediklerini net bir şekilde biliyor ve bunun için gerekli adımları atıyorlar.    

Gayrimenkul

Çoğu “zengin” insan, aşırı ücretle kiralanabilir alanlarda aşırı fiyatlı evlerde oturmaz, abartılı olmayan evler satın alır. Bunları uygun bir şekilde muhafaza ederler veya tutarlı bir şekilde kiralarlar. 30 yılı aşkın bir sürede net değerini yavaş yavaş arttırmaya yardım edecek nakit akışlı varlıklara yatırım yaparlar.

Gayrimenkul Emlak Yatırımı Karlı mı, İstanbul ve İzmir’de Yatırım Nerelere Yapılmalı?

 

İkinci Bir İşle Meşgul Olma

Daha zengin insanlar, hobileri ve sosyal faaliyetleri ile daha mutlu olma eğilimindedirler. Tutkunuzu besleyen ve size ekstra para getirirken sizi meşgul eden ikinci bir iş ideal bir senaryodur. Kendimizi eğlendirmek için can sıkıntısı içinde ne kadar para harcadığımızı düşünün. Yan meşguliyetin illa ki eziyet olması gerekmez. Yerel spor etkinliklerine ya da bir kitapçıya gitmek gibi. Bu size bağlı. Neyi seviyorsunuz, ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Harcama Konusunda Temkinli Davranma

Milyonerler dolandırıcılar için bir hedef olmamak için özen gösterir. Herkesin kendilerini hedef almasının muhtemel hale geldiğini biliyorlar. Bu zenginler, servis sağlayıcılara doğru soruları sormakta ve herkesle iş yapmadan önce tavsiyeler aramaktalar. 

Evde Tasarruf İçin Neler Yapmalıyız, Nasıl Tasarruf Tedbirleri Alabiliriz?

 

Boşa Para Harcamıyorlar

Zengin emekliler, kullanmadıkları şeyler için para ödemeyi bırakmaya inanıyorlar. Bu, kablo aboneliklerinden kulüp üyeliklerine, ev güvenlik sistemlerine kadar herhangi bir şey olabilir. Paralarının nereye gittiğini görmelerine yardımcı olan aylık bir bütçeyi takip ediyorlar, böylece gerektiğinde kesintiler yapıyorlar.

Sabrın Erdem Olduğuna İnanıyorlar

Zengin emekliler sabırlarıyla nereye kavuşacaklarını biliyorlar. Paranın gelir, on yıllar boyunca gayretli tasarruf, yatırım ve bütçeleme yoluyla birikir olduğuna dair temel bir inanca sahiptirler.

Bir milyoner olmanın sırları düşündüğünüz kadar gizemli değildir. Küçük değişiklikler, hedef belirleme ve uzun vadeli finansal planlama sizi yedi rakamlı hanelerin yakınına götürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir