Daha Fazla Kar İçin İşletme Web Sitesini Geliştirmek

Ziyaretçileri uzaklaştıran, dağınık olan ve ilgi çekiciliği bulunmayan bir web sitesine sahip olmayı hiçbir işletme istemez. Ziyaretçilerinizin web sitenizde istediklerini bulabilmesi ve sitenizde harika bir deneyim yaşamalarını sağlamanız, satışları artırmak için yapılması gerekli en önemli şeylerdir.

 1. Karışıklığı Giderme

Ziyaretçilerinizin ihtiyacı olan her şeye sayfada yer vermiş olabilirsiniz, ancak çok fazla karışık ve dikkat dağıtıcı bir siteye sahipseniz bunları bulamazlar.

İnternet sitesini arındırma stratejileri şunlardır:

 • Büyük boyutlu reklamları siteden kaldırın.
 • Web sitenizin en önemli içeriğine (okuyucuların sayfada kaydırma yapmadan görebileceği yerlere) odaklanın.
 • Temiz bir alan görünümü veren ve insanların ihtiyaç duydukları şeyi bulmalarına yardımcı olan çok fazla alana sahip olun.
 • Benzer içeriği kategorilere ayırın ve menülerde iç içe yerleştirme işlevini kullanın.
 • İçeriklerinizin okunmasını kolaylaştırın. Madde işaretleri kullanmak ve alt başlık bölümlerini işaretlemek, siteyi daha göze hitap eden hale getirir.
 • Resimler kullanın. Resimler sosyal paylaşımları arttırmakla kalmayıp okuyucunun dikkatini de çekiyor. Ancak çok fazla grafik, özellikle de reklamcılık, ziyaretçileri rahatsız edebilir.
 1. Web Sitenizin Duyarlı Olduğundan Emin Olun

Akıllı telefonlar ve tabletler giderek daha fazla insan tarafından kullanılıyor. Mobil dostu olmayan web sitelerini okumak ve oralarda gezinmek zordur.

Nisan 2015’te Google, web sitelerinin sıralama faktörlerinden biri olarak mobil dostu web sitelerini ekledi. Bu, sitenizin akıllı telefonlarda duyarlı ve güzel bir görüntüsü yoksa, Google arama sıralamalarında gerilerde kalacağınız anlamına gelir. Eğer bir içerik yönetim sistemini (örn. WordPress) kullanıyorsanız, mobil duyarlı (responsive) bir temayı kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.

 1. Web Sitenizin Sayfa Hızını Kontrol Edin

Web sitenizin yüklenmesi uzun sürüyorsa ziyaretçiler rahatsız olurlar. Grafikler, komut dosyaları ve videolar varsa siteniz özellikle mobil cihazlarda yavaş olabilir. Google, mobil cihazlarda ve masaüstü cihazlarda sayfa hızınızı ücretsiz olarak analiz eder ve iyileştirme ipuçları verir.

 1. Okurunuza Odaklanın

Ziyaretçiler, istedikleri veya ihtiyaç duydukları bir şey nedeniyle web sitenize gelir. İçeriğinizin, okuyucuların elde edeceği faydaların üzerine odaklandığından emin olun. Hakkımızda sayfası, içerikler, ürün/hizmet listeleri, Sık Sorulan Sorular (SSS) ve yardım sayfalarının avantajınıza olduğundan emin olun.

 1. Okuyanlara Ne Yapacaklarını Anlatın

Bir harekete geçirici mesaj, ziyaretçilerinize sunduklarınızdan yararlanmak istiyorlarsa ne yapmaları gerektiğini gösterir.

Davranış çağrıları sadece satışa yönlendirmeye odaklı çağrılarla sınırlı değildir. Okuyucuların sosyal medyada bulunmalarını, bültenlerinize kaydolmayı ve daha fazlasını yapmalarını sağlamak için okuyucuların ilgisini çekmek için davranış çağrıları kullanılabilir. Sayfalarınızı oluştururken okuyucunuzun neyi görmeyi istediğini ve okuduğunda ne yapmasını istediğinizi düşünün. Ardından, bir sonraki adımın ne olduğunu öğrenmeleri için bir harekete geçirici mesaj verin.

 1. Sizinle Çalışmak Kolay Olsun

Dağınıklığı gidermek, siteyi ziyaretçilere kolay kılmanın bir parçasıdır. Bir başka bölüm de, yapmak istediklerini yapmalarını kolaylaştırmaktır. Twitter’da sizi takip etmek istiyorlarsa, her sayfada Twitter bilgileriniz yayınlanıyor mu? Size e-posta göndermek istiyorlarsa, iletişim sayfanız kolayca bulunabilir bir yerde mi? Satın almak istiyorlarsa, satın alma talimatlarının ve işlemlerinin takip edilmesi kolay mı? 

 1. Referanslar ve Güven

İnternet dolandırıcılık ve sahte kaynaklarla doludur. O kadar ki okuyucuların sizin gibi iyi siteleri internet bataklığından kurtarıp bulabilmesi zordur. Sonuç olarak, birçok okuyucu şüpheci olabilir ve işinize karşı direnç gösteriyor olabilir. Bu direnci aşmanın en iyi yolu kanıttır. Örneğin sertifika bilgilerinizi web sitenize ekleyin. Deneyiminizi paylaşın. Aynı zamanda deneyimlerinizin gerçek olduğunu gösteren kanıtlar sunmak istiyorsunuz, örneğin fitness deneyiminizle kilo verdiyseniz resimlerinizin öncesi ve sonrası şeklinde paylaşın. Ayrıca başkalarıyla yapmış olduğunuz çalışmaları (referansları) göstermek, en iyi pazarlama araçlarından biridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir