Daha Ucuza Uygun Fiyata Daire Kiralama Yöntemleri

Türkiye nüfusunun üçte birinden fazla insan kendi konutu olmadığı için daha ucuz ve uygun fiyata konut kiralama yöntemlerine ihtiyaç duymakta, kira ücretleri alanında tasarruf için yollar bulmaya çalışmaktadır. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, iki odalı bir daire için kiralama, aylık 500 ila aylık 2.000 TL kadar yüksek olabilmektedir.

Bir daire kiralayacaksanız, kira bedelinden tasarruf edebileceğiniz şu yöntemler işinize yarayabilir:

# 1. Pazarlık

Bir daireyi internetten veya büyük bir emlak yönetim firmasından kiralıyorsanız, müzakereler zor olabilir. Bununla birlikte, özel bir ev sahibinden kiralıyorsanız, pazarlık fiyatı düşürmede başarılı bir taktik olabilir. Örneğin depozitodan feragat edilmesini isteyebilirsiniz, ilk ayın kira bedelinin yarısını isteyebilir veya  1. ayın yerine ayın 25’inde ödeme yaparsanız kira bedelinden 200 TL indirim talep edebilirsiniz.

# 2. Bazı Bakımları Yapmak

Evde ampulleri değiştirme, AC filtresi değiştirme veya kırık bir duvarı tamir etme gibi temel bakım masraflarını karşılayabilir misiniz? Eğer öyleyse, evdeki bu zorunlu olarak yapılması gereken onarımlar karşılığında kiradan indirim isteyebilirsiniz.

# 3. Daha Uzun veya Daha Kısa Kira İmzalamalısınız

Biraz para kazanmak için kira koşullarınızda esnek olmaya istekli olun. Daire sahipleri tipik olarak daha uzun kiralamalar için indirimler sunar ve özel konut sahipleri, daha kısa veya daha uzun bir kiralamayı tercih edebilir. Onlar için neyin iyi olacağını öğrenmek isteyin. Örneğin, 5 senelik kiralamayı imzalayacaksanız, özel ev sahibinden kiranızdan 100 TL indirim teklifinde bulunabilirsiniz.

# 4. Hangi Konumda Olmak İstediğinizi Yeniden Gözden Geçirin

Bir ev satın aldığınızda bu evin yeri her şeydir. İnsanlar işlerine, çocuklarının okullarına yakın olan yerlerde veya şehir merkezinde yaşamak için daha fazla para harcamak için isteklidirler. Beş yıldan uzun süre kiralama planlamadığınız sürece, istediğiniz yerdeki bir evde kiralama yapmadan önce daha fazla para kazanmak (tasarruf yapmak) için bu yerden ödün vermeyi düşünün.

“Şehirde yaşamak” banliyölerde yaşamaktan çok daha pahalıya mal olabilir. Kirada tasarruftan kazandığınız ekstra para, bir ev satın almak için peşinat ödemesine koymak üzere kullanılabilir.

Not: Banliyölerde bir kira sözleşmesi imzalamadan önce, işe gidip gelirken gaz maliyetini (ve zamanınızı) hesaba kattığınızdan emin olun. Tasarruf, işe gidip gelme süreniz üç katına çıkarsa, buna değmeyebilir.

# 5. Oda Arkadaşı Bul

Durumunuza bağlı olarak, bir oda arkadaşı edinebilir ve kira, faturalar ve hatta yemek masraflarını ikiye bölebilirsiniz. Bir oda arkadaşıyla birlikte yaşamak için ideal adaylar tek kişilik ve çocuksuz olanlardır. Sadece gürültü ve gizlilik konularında aşırı hassas olup olmadığınıza emin olun. 

# 6. Kullanılmış Mobilya Satın Alın

Daire kiralarken paradan tasarruf etmenin diğer bir kolay yöntemi, kullanılmış mobilyalar satın alarak ev dekorasyonunuzu sade tutmaktır. Kiraladığınız evde kalacağınız süre muhtemelen bir ev satın aldığınızda kalacağınız kadarki gibi uzun sürmeyecektir. Bu nedenle dekorunuzu basit ve ucuz tutarak paradan tasarruf etmenin ek bir yolunu bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir