Drone İle Yapılacak En İyi İş Fikirleri, İş İmkanları

İnsansız hava aracı (UAV) olarak da bilinen dronelar, son birkaç yıldır popülaritesini artırdı. Dronelar hızla çeşitli sektörlerde vazgeçilmez bir araç haline geliyor. Bu makale, bu eğilimden yararlanmak için en iyi drone iş fikirlerinden bazılarını sunmaktadır.

Çoğu diğer teknoloji cihazlarında olduğu gibi, pazardaki rekabet drone fiyatlarını da düşürmeye devam ediyor ve teknolojisini hızla ilerletiyor. Şu anda bu özelliklere sahip ekonomik dronelar var:

 • Yüksek çözünürlüklü görüntü ve video çekebilen 4K kameralar
 • GPS ve otopilotta yerleşik, önceden programlanmış güzergahları uçabilen dronelar
 • Bluetooth özelliği
 • Çarpışma önleme
 • Araziye uyum (düz olmayan arazide uçarken tutarlı bir yükseklik koruma kabiliyeti)
 • Aktif izleme (otomatik olarak seçilen bir konuyu izleme)
 • 50 mil / saat (80 km / saat) veya daha fazla hızda uçma özelliği

Güvenlik özellikleri, güvenilirlik, kontrol mesafesi ve pil ömrü de gelişmeye devam ediyor.

Teknik açıdan bu konuya eğilimliyseniz ve yeni bir iş kurmak ve kolay para kazanmak istiyorsanız ya da yeni teknolojiden fayda sağlayabilecek mevcut bir işiniz varsa, en yeni trendlerin birinden yararlanıp bir drone uzmanı neden olmayasınız? Sözleşme bazında drone hizmetleri sunmak da ideal bir yarı zamanlı ve / veya ev tabanlı iş olabilir.

1-Fotoğrafçılık

Dronların geliştirilmesinden önce, havadan fotoğraf veya video çekimi, sabit kanatlı veya helikopterli uçakların (çok pahalı) kiralanmasını gerektiriyordu. 

Yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmış düşük maliyetli dronların ortaya çıkmasıyla hava fotoğraflarının çekimi artık fotoğrafçılar için kolaylıkla yapılabilir. Havadan çekilen görüntü ve video, zeminde gerçekleştirilemeyecek bir perspektif sunar ve dronlar helikopterden çok daha düşük irtifalarda ve daha dar alanlarda güvenle çalışabilirler.

Fotoğrafçılar ve film yapımcıları şimdi, yüksek kaliteli görüntüleri ve videoları havadan almak için dronları düzenli olarak kullanıyorlar:

 • Manzaralar
 • Spor etkinlikleri
 • Emlakçılık
 • Düğünler ve diğer özel olaylar
 • Yaban hayatı
 • Film ve TV konuları

Fotoğrafçılık becerileriniz varsa ve dronlara ilgi duyuyorsanız, neden bir drone fotoğrafçılığı işini düşünmüyorsunuz?

2-Güvenlik Gözetimi

Drone teknolojisi ev ve ticari güvenlik alanına da giriyor. Örneğin, bir fabrikada olası ihlaller gerçekleştiğinde drone etkinleştirilir, böylece bir dron sensörleri ile bütünleşir. Drone, izinsiz girişin canlı video görüntülerini yakalar ve bir akıllı telefona iletir. Kullanıcı drone’u uzaktan yönlendirebilir, saldırganın üzerine gelmesini sağlayabilir ve gerekirse polise haber verebilir.

Drones ayrıca, mülkiyetle ilgili yangın ve su sızıntısı gibi diğer tehditleri tespit etmede yardımcı olabilir. Drone’lardan canlı video yayınları, ev / işyeri sahibinin mobil cihazına, merkezi bir izleme tesisine gönderilebilir veya doğrudan acil müdahale cihazlarına gönderilebilir.

3-Arama kurtarma

Dronlar arama ve kurtarma örgütlerinin cephanesinde vazgeçilmez bir araç haline geliyor. Hava aramaları için helikopter yerine dron kullanmanın maliyetinin düşüklüğünün yanı sıra, dronlar gece uçabilir ve helikopterlerin seyahat edemediği bölgelere ulaşabilirler. 

Droneleri kızılötesi ve / veya gece görüş algılayıcıları ile donatmak, arama kurtarma ekipleri tarafından kayıp kişilerin ısı emisyonları sayesinde görsel olarak tespit edilmelerini sağlar ve dronlar gerektiğinde acil durum malzemeleri tedarik edebilir.

Arama ve kurtarma drone operatörü olmak veya arama ve kurtarma dronları satmak, kiralamak veya donatmak bir diğer iş fırsatı olabilir.

4-Bina İncelemeleri – Çatılar, Bacalar vs.

El ile çatı denetimi, özellikle çok katmanlı yapılar üzerinde, maliyetli ve tehlikeli bir işlem olabilir. Drone teknolojisi ile bina denetimleri güvenli ve ucuz yapılabilir ve bu da bunu mükemmel bir iş fikri haline getirir.

Bir drone, binanın dışını daha yakından inceleyebilir ve bina sahibinin sorun noktalarını önceden tespit edebilmesini sağlayarak çatı, oluklar, bacalar ve bina yüzeyinin yüksek çözünürlüklü videolarını sunabilir.

İnşaat ve / veya inşaat denetimleri konusunda geçmişiniz varsa, drone muayene servisi ideal bir iş olabilir (veya mevcut tadilat işinize ekleyin).

5-Tarım Araştırmaları

Dronlar tarımda devrim yaratıyor. Çeşitli sensörlerle donatılmış ucuz insansız hava aracı ile ekinlerin havadan araştırılması, bir çiftçinin benzeri görülmemiş miktarda yararlı veriyi toplamasına imkân sağlar:

 • Toprak hidrasyonu
 • Toprak kompozisyonundaki değişiklikler
 • Zararlı / mantar enfestasyonları

Doğru bilgi, optimum bitki sulaması, gübreleme ve zararlıların kontrolünü sağlar. Su ve böcek ilacı kullanımının azaltılması ile mahsul veriminin en üst düzeye çıkarılması, çevreye de fayda sağlar.

6-Sualtı Denetimleri

Silah teknolojisi hiçbir şekilde insansız hava araçları ile sınırlı değildir. Dalgıç uçaklar gelişmiş ülkelerde kullanılmaya başlandı, ancak yakın zamana kadar sadece büyük işletmeler veya araştırma kurumları tarafından karşılanabiliyordu. Şimdi sualtı dronları uzaktan bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon kullanarak kontrol edilir ve 100 metreye kadar derinliklere batırmak için 1000 $ harcanabilir.

Dalgıç uçaklar, aydınlatma ile donatılabilir ve yüksek çözünürlükteki sualtı görüntüleri veya videoları profesyonel bir dalıcı ile sözleşme yapmayı sağlayabilir. 

Fotoğraf dışında, sualtı dronları aşağıdakileri de içeren çok sayıda ticari uygulama sahibidir:

 • Çevresel değerlendirmeler
 • Arama / kurtarma
 • Su kültürü
 • Su altı teftişleri (tanklar, borular, tekne gövdeleri, pervaneler vs)
 • Deniz araştırmaları
 • Kolluk kuvveti

7-Haritalama ve Ölçme

Arazi araştırmacıları, anket ekipleri tarafından ihtiyaç duyulan zamanın (ve masrafın) bir kısmında havadan yüksekte dijital anket verileri elde etmek için dronlarla çalışmaya başladı.

Baz istasyonu referans verilerini ve GPS’i kullanarak özel olarak donatılmış dronlar, işleme tabi tutulduktan sonra üç boyutlu kartografik bilgilerini toplayabilir. Kartografik araştırmalar birçok sektörde kullanılmaktadır, bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • İnşaat
 • Belediyeler tarafından kentsel planlama
 • Madencilik, petrol ve gaz
 • Taşkın ve kirlilik kontrolü
 • Ormancılık yönetimi
 • Arkeoloji

8-Onarım, Eğitim ve Özelleştirme

Dronlar doğaları gereği, özellikle de yanlış kullanıldıklarında arıza ve hasara eğilimli kırılgan cihazlardır. Ve fiyatları bir şekilde azalmış olmasına rağmen, “atmak” için hala çok pahalı. 

Teknik olarak dronlar ile ilgili uzman olup drone satış / onarım / özelleştirme bilgisine eğilirseniz sizin için mükemmel bir iş fikri olabilir.

Ayrıca UAV becerileriniz, deneyimleriniz ve sertifikalarınız varsa, hizmetlerinizi eğitmen olarak sunabilirsiniz?

9- Ticari ve Sanayi

Tavan ve bina denetimlerinde olduğu gibi, dronlar, insanlar için pahalı ve / veya tehlikeli teftişler yapmak için diğer endüstrilerde giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Buna büyük ve erişilmesi zor yapılar dahildir:

 • Köprü
 • Hücre ve TV kuleleri
 • Rüzgar türbinleri
 • Güç hatları
 • Boru hatları
 • Solar paneller

Drone Yönetmeliği

Kamu güvenliği veya mahremiyetini etkileyebilecek yeni teknolojilerde olduğu gibi, hükümetler de dronların kullanımına ilişkin yönetmelikler oluşturmaya çabalıyorlar. Mevcut kanun ve yönetmelikleri kontrol etmek, bir drone işi kurmayı düşündüğünüzde yapmanız gereken ilk şey olmalıdır.

Ayrıca dronu ister hobi amaçlı ister ticari amaçlarla çalıştırın, hasar ve sorumluluk sigortasını dikkate almak akıllıca olacaktır. Son yıllarda maliyeti önemli ölçüde azalsa da, dronlar hala pahalı bir ekipman parçasıdır ve drone ekipman arızası, kaza, yanlış kullanım yoluyla kaybolma veya hasar görebilir. Hasar sigortası, onarım veya değiştirme masraflarını karşılayabilir.

Ayrıca drone kullanımı ile ilgili olası sorumluluk sorunları da vardır. Örneğin, dronunuzun pili tükenir ve bir araca veya bir grup seyirciye çarparsa, maddi hasar veya yaralanma nedeniyle sorumlu olabilirsiniz. İnsanları veya mülkleri tehlikeye sokabilecek durumlar için drone makinenizi çalıştırmayı planlıyorsanız, sorumluluk sigortası araştırın.

Drone İşine Nasıl Başlanır?

Durum tespiti  ve önceden hazırlık için harcanan zaman  arttıkça,  her türde başarılı bir iş kurma ihtimaliniz artar. Bazı konularda ön pazar araştırmalarını yapın. Herhangi bir rakip olup olmadığını öğrenin, hedef pazar zaten doymuş bir pazar olabilir. Drone hizmetleri için bir talep var gibi görünüyorsa, bir iş planı yazmanız, daha sonra başlangıç için gerekli sermaye için borç finansmanı arayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir