E-mail (E-posta) Pazarlama (Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır?

Küçük işletme sahipleri için e-posta, bir pazarlama yöntemi olarak birçok satış noktası sunar. E-posta pazarlaması kolaydır ve en önemlisi kolaydır. Düşünün: E-posta gelen kutunuzu ne sıklıkta kontrol ediyorsunuz? Eğer çoğumuz gibiyseniz, cevabınız şöyle olacaktır: “Çok!” 

E-postaların dikkat çekmesinin bir nedeni, tüketicilerin yaklaşık üçte ikisinin (yüzde 63) tek bir e-posta adresine sahip olmalarıdır. Bu, e-posta pazarlama mesajlarınızın müşterilerin birincil e-posta gelen kutularına ulaşma şansının yüksek olduğu anlamına gelir.

Birisi pazarlama e-postanızı aldıktan sonra ne olur? Amerika’da; bir işletmeden bir e-posta aldıktan sonra, tüketicilerin yüzde 42’si eğer ilgi alanlarıysa şirketin web sitesini ziyaret etme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Yüzde 38’inin ise satın alma ihtimali var. Tüketicilerin neredeyse yarısı (yüzde 47) bir e-posta aldıktan sonra çevrimiçi bir şey satın alıyor. Yüzde 45’i fiziksel mağazadan bir şeyler satın alıyor ve yüzde 38’i ise mobil satın alış gerçekleştiriyor. “Bu durum Amerika’da böyle sen bizim ülkeye bak!” diyor olabilirsiniz fakat artık Türkiye’mizde de internetten alışverişin ve e-ticaretin geliştiğini söylemek mümkün.

E-postadaki bir bağlantıyı gerçekten tıklayanların yalnızca beşte biri başka işlem yapmaz. Başka bir deyişle, e-posta marketing eylemi harekete geçiriyor!

Bununla birlikte, e-postalarınızın gerçekten satışa teşvik etmesini istiyorsanız, 18 ila 29 yaş arasındaki demografik kitleyi hedeflemeyi deneyin. Çalışma, bu yaş grubunun bir e-posta mesajının bir sonucu olarak satın alma olasılığının en yüksek olduğunu keşfetti. Ayrıca, çok fazla e-postaya sahip olduklarını ve işletmeleri posta listelerinden çıkarma ihtimalleri de düşük.

E-postaları kontrol etmek için genellikle akıllı telefon kullananlar, e-postalarını bir masaüstünde veya dizüstü bilgisayarda kontrol eden kişilere göre daha sık kontrol yaparak pazarlama mesajlarınıza ulaşır.

Ancak e-mail pazarlama için her şey güllük gülistanlık değildir. Ankete katılan tüketicilerin sadece yüzde 15’i işletmelerden aldıkları e-postaların kendileri için yararlı olduğunu ve yüzde 56’sı çok fazla pazarlama e-postası aldığını söylüyor. Sonuç olarak, katılımcıların yarısı, nadiren veya asla pazarlama e-postalarını açmadığını söylüyor.

Müşteriler ne sıklıkta e-mail almak istiyor? Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi pazarlama e-postalarının ideal frekansının ayda bir olduğunu söylüyor. Bu, aylık bir e-posta bültenini, müşterilerin ilgisini çekme noktasına rahatsız etmeden, müşterilerin dikkatini çekmek için iyi bir araç yapar. Bir e-posta bülteniyle en iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

1.Mobil Cihazlara Uygun Olduğundan Emin Olun 

Duyarlı tasarım kullanın, resimlerinizi doğru görüntülenecek şekilde biçimlendirin ve hızlı bir şekilde yükleyin. Harekete geçirici düğmelerin veya etkin bağlantıların etrafında bol miktarda boşluk bırakın böylece tıklanmaları kolay olur. Aynı derecede önemli: E-postanızın gittiği açılış sayfalarının da mobil cihazlara uygun olduğundan emin olun. Aksi takdirde, kullanıcılar telefonlarıyla satın almayı denese de bunu yapamazlar.

2.Kendilerini Özel Hissettirin

Özel teklifler ve indirimler, insanların pazarlama e-postalarına abone olmalarının en önemli nedenidir. Zengin tüketiciler, özel teklifler almakla daha fazla ilgilenirken, düşük gelirli tüketiciler indirimlerle ilgilenirler. İnsanları e-posta bültenine kaydolmaya ikna etmek için bunları “havuç” olarak kullanabilirsiniz. Ancak katıldıklarında, yalnızca fırsatlar sunmanın ötesine geçmeniz gerekecektir.

3.Yararlı Bilgiler Verin 

E-posta bülteninizde değerli bilgileri okuyucularınızla paylaşarak pazarlama e-postalarından ayırın. Örneğin, bir giyim butiği önümüzdeki sezonun en son stil trendlerini paylaşabilir; bir oyuncak mağazası okuyuculara yaşa uygun oyuncakları seçmek için ipuçları verebilir; bir haşere kontrol işletmesi, okuyuculara zararsız kalmaları için hangi mevsimlik incelemelerin yapılması gerektiğini tavsiyede bulunabilir. Bir satış yelpazesinden ziyade değerli bir şey sunduğunuzda, alıcıların e-postayı kaydetme olasılığı daha yüksektir.

İşte Başarılı Olmak İçin Vazgeçilmesi Gereken Şeyler

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir