E-ticarette Hangi Sektör Mantıklı ve Para Kazandırır?

Hangi sektör e-ticarette daha başarılı olabilir sizce? Türkiye’de E-Ticaretin durumu ve geleceğini incelediğimizde, e-ticarette hangi sektör mantıklı anlayabiliriz.

Ticari işlemlerin internet ortamında yapılması işine e-ticaret denir. Ürünün tanıtımı, satışı ve geleneksel pazarlamada yer alan tüm unsurlar elektronik ortama aktarılmıştır. En çok küçük çaplı işletmelere kolaylık getiren bir kavram olmaya başlamıştır. Geleneksel pazar anlayışında işletmelerin uzaklık,  zaman gibi faktörler açısından sadece belirli bir kitleye ulaşması sorunu ortadan kalkmıştır. İşletme her ne kadar küçük de olsa marka olabilmektedir. Bu bağlamda yarış hayli yükselmiş, müşteriye yansıması ise daha iyi hizmet anlayışı olmuştur. Elektronik ortamda yapılan reklam ve ürün tanıtımları, daha çok satışı beraberinde getirmiştir. E-ticaret pastasından birçok kurum da payını almaktadır.

  • Üretimi yapan firma
  • Paranın taraflar arasında hareketini gerçekleştiren bankalar
  • Kargo yapan şirketler
  • E-ticaret yazılım işini üstlenen firmalar

 E-ticareti şirketten şirkete ve üreticiden tüketiciye şeklinde gruplandırabiliriz.

B2B: Şirketler arası ticarettir. Bir satıcı şirket, bir de tedarik eden şirket vardır. Satıcı şirket,  herhangi bir şirketten malı alır satış işlemini kendisi yapar.

B2C: Sisteminde ise satıcı firma ve tüketici arasında alışveriş olacaktır Bu sistemin bir diğer ayrıntısı ise sanal mağaza yönetimidir. Burada sanal mağaza üreticiden aldığı mala belli bir komisyon ekleyerek tüketiciye satar.

Web Sitesinin İşletme İçin Önemi Nedir, Neden Gereklidir?

 

Türkiye’de E-Ticaretin Durumu ve Geleceği

Türkiye’de e-ticaretin uzun bir geçmişi olmamasından kaynaklanan tecrübesizlik sonucu istenilen hız yakalanmış değildir. Ülkemizde site hazırlanıp görseller yerleştirildikten sonra her şeyin bittiği düşüncesi hakimdir. Oysaki asıl sorun bundan sonra başlar. Gösterilen ürünlerin tedariki,  muhasebesi, stok durumu,  asıl takip edilmesi gereken noktalardır.  Alıcının özellikle güvenlik konusunda ciddi endişeleri vardır. Ürünün ödeme, teslimat,  istenileni karşılayabilmesi açısından alıcının aklında şüpheler oluşması e-ticarete mesafeli durmasına sebep olmaktadır. Özellikle ödeme konusunda güvenliğin yeterli olması gerekir. Güvenlik açığını gidilebilecek uzmanlar için e-ticaret büyük bir kazanç kapısı olacaktır. Tüm bunlara rağmen ülkemizde e-ticaretin durumu hala önemini korumaktadır ve gösterilen ilgi artmaya devam etmektedir. Ülkemizde e-ticaretin geleceği konusunu konuşurken henüz daha yolun başında olduğumuzu ve e-ticaret pazarının doygunluğa ulaşmasının Türkiye’de şimdilik geçerli olmadığını söyleyebiliriz. Ülkemiz insanlarının internetin kullanım oranının %50 lerde olduğu biliniyor. Ülke nüfusumuzun %16 sı ise e-ticaret ile ihtiyaçlarını karşılama yoluna gidiyor. Mobil kullanım oranının artması e-ticaretin geleceğini olumlu yönde şekillendireceğe benziyor. Türkiye’de toplam perakende ile oranlayıp yüzdeye vurursak e-ticaretin oranının % 1,4 lerde olduğu açıklanmıştı. Aynı oran Dünya ortalaması için % 7 lerde idi. Şunu da söylemek gerekir ki e-ticarette yer edinmiş ilk 30 site zaten Türkiye’deki e-ticaret pazarının %80’ini kapmış durumdadır. Bu yüzden farklı ve benzersiz ve tutabilir bir alanda e-ticaret işine başlamak, ya da ürünlerde değişiklikler yaparak e-ticarette yer edinebilmek mümkündür. Bu da hangi sektörler e-ticaret işine girmek için mantıklıdır ve daha başarılıdır sorusuyla karşılaşmamıza neden oluyor.

Küçük İşletme Web Sitesine E-ticaret Eklemenin İpuçları

 

Hangi Sektör E-Ticarette Daha Başarılı Olabilir?

Hiç bir ürün e-ticaret dünyasında alıcısız kalmayacaktır. Çünkü e-ticaretin en iyi yanı her kesimin ihtiyacını karşılayabilecek bir şeyler satılıyor olmasıdır.

İlla ki bir sektör adı belirlemek gerekirse tekstil talebin en çok yoğun olduğu sektörlerden biridir. Fakat birçok sorunu da beraberinde getirir. Örneğin,  abiye elbise satışı yapılan bir sistemin ziyaretçisi kadınlar olacaktır. Kadınların alışverişe yaklaşımı ise genel olarak bilinir. Bu kategoride bir site kurmak isteyen kişi iadelere alışık olmalı.

Fakat elektronik kategorisinde ürünün tüm özellikleri ayrıntılı bir şekilde belirtilirse alıcı ne geleceğini bilecektir. Alıcı,  HDMI kablosu sipariş etmiştim TV ye uymadı diyemeyecektir. Fakat elektronik ürünlerin e-ticareti konusunda müşteriler ünlü firmaları zaten tercih etmektedir. Bu sektör pek mantıklı olmayacaktır.

Gıda sektörü e-ticaret pazarında 4. sırada bulunuyor. Eğer gıda sektöründe e-ticaret düşünüyorsanız mutlaka kapıda ödeme sistemini de içeriyor olmalısınız.

Hizmet sektörü yine tekstil sektörü gibi talebin yoğun olduğu karlılık oranlarının yüksek olduğu bir sektördür.

İleride lokal olarak (yerel) üretilmiş ürünlerin, Türkiye’nin Dünyaya açılmasıyla birlikte hem ülkemizde hem de yurtdışında daha çok ilgi göreceği düşünülmektedir.

Yeni, Küçük İşletme ve İş Fikir Listesi

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir