Ekonomik Ev Yapımı, Ucuz Ev Yapma Teknikleri, Nasıl Az Maliyetle Ev Yapılır?

Düşlerinizde kendi evinizin olmasını hayal ediyorsanız, kendinize bir ev yapmak için para kazanmanın ipuçlarını aramış olabilirsiniz. Neyse ki, bazı önerilere dikkat ederek uygun bütçede yeni bir ev inşa etmek mümkün.

Ev Kaça Mal Olacak?

Yeni ev inşa etme maliyetinin ne kadar olacağına ilişkin doğru bir tahminde bulunmak zor bir iş olabilir. Bunu başarmak için göz önüne alınması gereken üç temel faktör vardır:

  • İş: Evinizi inşa etmek için vasıflı işçi bulmak çok önemlidir, ancak aynı zamanda çok uzman olan işçiler oldukça pahalıya mal olabilir. Yüksek işsizlikten etkilenen bölgelerde daha ekonomik emek bulmak çok daha kolay olacaktır.
  • Malzemeler: Malzeme fiyatındaki dalgalanmalar, ev maliyetinde belirgin bir farklılık yaratabilir. Örneğin, kereste, mevcut talep, kütük kısıtlamaları ve ahşabın temin edilmesi gereken mesafe gibi faktörlere göre fiyat farklı olur.
  • Yasa Düzenlemeleri: Yeni ev inşa ederken izlenmesi gereken belirli mevzuat şartları varsa, bu masraflara tahmininizde yer vermeyi unutmayın. 

Yeni evinizin maliyetini tahmin etmek genellikle zordur, önünüzde kesin bir bütçe oluşturmaya çalışmalısınız. Proje için bir mimar kullanıyorsanız, evinizi olabildiğince uygun fiyatlı hale getirme arayışınızda sizin için değerli bir kaynak olabilir. Deneyimli bir mimar, yeni ev inşa etmek için para tasarrufu konusunda çok sayıda ipucu bulmalıdır.

Yeni evinizin maliyetini tahmin etmenize yardımcı olacak bir diğer harika yol, yerel bina gelişmelerini gözlemlemek ve benzer boyuttaki evleri istediğiniz özelliklerle not etmektir. Bu binaların ev sahibinden bir maliyet tahmini isteyin ve kaba bir hesaplama yapın.

Tabii ki, yeni ev inşaatının maliyetinin çok yüksek olması konusunda tahminleriniz varsa, hedeflerinizi belirli bir öğenin maliyetini beklediğinizin üstünde tutmak iyi bir fikirdir. Bütçenizi hata payıyla birlikte oluşturursanız, ortaya çıkabilecek beklenmedik masraflarla daha etkili bir şekilde baş edebilirsiniz.

Yeni Ev Yaparken Para Tasarruf İpuçları

Yeni evinizi planlarken aşağıdaki para tasarrufu önerilerini göz önünde bulundurun :

  1. Gerçekçi olun.Önemli tasarruflarla kutsanmadığınız sürece, Architectural Digest’de gördüğünüz bir evi yaratmaya çalışmayın. Bir kralın kalesine benzeyen bir ev yaratma fantezisine kapılmak sizi ciddi mali sıkıntıya düşürecektir.
  2. Pratik olun.50 TL’lik bir mutfak musluğu veya 500 TL’lik bir mutfak musluğu arasında seçim yapabiliyorsanız, daha pahalı modeli satın almayı seçtiğinizde kendinize hangi faydayı sağlayacağınızı kendinize sorun.
  3. Basit tutun. Bir bütçeye bağlı kalmak mecburiyetindeyseniz, mümkün olan en basit tasarımı seçin.
  4. Dublex düşünün.Tipik olarak, iki katlı bir ev, benzer boyuttaki bir katlı evden daha düşük maliyettedir. Böylece daha büyük bir temel oluşturmakla ilişkili ek maliyetlerden kaçınırsınız.
  5. Bodrum yapmayın.Bodrumunuz mutlak zorunlukta pratik bir işlevi yerine getirmeyecekse, maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak için ortadan kaldırmayı düşünün.
  6. Aşama aşama.Öngörülen bütçeniz bir bodrum katını veya çatı katını hemen bitirmek için uygun değilse, önümüzdeki yıl projenizin her zaman bir “ikinci aşamasına” sahip olabileceğinizi unutmayın. Aşama aşama yapabilirsiniz.

Ev Alırken Alıcılar Emlakçıyla Nasıl Pazarlık Yapmalı, İyi Pazarlık Nasıl Yapılır?

Hayalinizdeki Evi İnşa Etmek

Hayalinizdeki evin maliyeti bankanın önünde yatmanız anlamına gelmemelidir. Önceden plan yaparak, daha pahalı ürünlerin yararlarını göz önüne alarak ve uzun vadeli konut ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bütçenize uygun mükemmel bir ev inşa edebilirsiniz. Harcamaların kontrol dışı kalabileceğini hissederseniz, oturun ve evin mevcut maliyetini hesaplayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir