En Etkili İnternetten Pazarlama Yöntemleri

Instagram, sosyal medya ve cep telefonlarıyla mobil pazarlama… Bunlar şu günlerde manşetlere konu olan pazarlama kanalları. Ve bu kadar çok platformda mesajınızı vermek için etkili, potansiyel müşteriler tarafından takip edilecek kanalların olduğunu düşünmek insanı heyecanlandırıyor.

Her zaman yeni pazarlama yöntemlerini test etmeyi savunsak da, yine de çok etkili olan sözde “eski moda” online pazarlama stratejileri hala geçerli. Çünkü ucuz ve kullanımları kolay. 

Unutmayın ki bu pazarlama kanallarından hiçbirisi için tek başına kullanılarak nihai sonuca ulaştıracak denemez. İyi bir pazarlama karması, işletmenizin başarısı için gereklidir. Hangi stratejileri kullandığınızda onları harekete geçireceğiniz, kitlenizin neyle etkileşimde olduğuna bağlıdır. Örneğin e-mail ile çok ilgilenmeyen hatta spam olarak görüp okumadan birçok maili silen potansiyel müşterilerinizi tavlamak için e-posta pazarlamasında diretirseniz iflas bayrağını çekmeniz yakındır. Neyin işe yaradığını bulmak için farklı yaklaşımlar deneyin.

1.Eposta Pazarlama

İlk satış e-postası, İnternet’in öncüsü olan Arpanet kullanıcılarına bilgisayar satmak için 1978 yılında gönderildi. Postalar 13 milyon dolar kazandırdı!

Sözde uzmanlar yıllardır ” e-posta pazarlaması öldü” diyor. Ancak gerçek şu ki hala uygulanabilir bir kanal. Mailigen tarafından yapılan bir araştırmada, pazarlamacıların % 89’u için e-posta, birincil araç. Ve yeni bir rapora göre, tüketicilerin % 61’i haftalık olarak reklam e-postaları almak istiyor. % 28’i bunları daha sık almak istiyor.

Müşteri İlişkileri Yönetimi sistemleri, e-posta pazarlamasının birçok bölümünü otomatikleştirmenize olanak tanır. Listenizi sürekli yenileyin ve onları sayın almaya hazır hale getirin. Harekete geçirici bir çağrı yapın. Potansiyel müşterinin web sitenizde veya blogunuzda bir şeyler satın almasını veya bir şeyler okumasını isterseniz nereden bulacaklarını bildiklerinden emin olun. 2015’te e-postaların % 55’i mobil cihazda okundu. Dolayısıyla mesajınızın biçimi ve boyutu küçük ekrana uymalıdır.

E-mail (E-posta) Pazarlama (Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır?

2.Görüntülü Reklamcılık (Banner Reklamı)

Afişler web sayfalarına sıçradı. Büyük ve parlak reklamlar, webin ilk günlerinde çevrimiçi pazarlamanın eti ve patatesiydi. İnternetin ve online alışverişin yeniliği, öncü internet pazarlamacılarının satışlar elde etmek için fazla bir şey yapmak zorunda kalmadığı anlamına geliyordu.

Elbette, görüntülü reklamlar hala mevcut ve büyüyor. Bu günlerde, daha fazla görüntülü reklam ağı var (en önemlileri Google Adwords ve Facebook Reklam) ve bu reklamların görüntüleneceği web sitesi ve bloglar her zamankinden daha fazla. Ayrıca bu yeni ağlar nokta atışı yapıyor. Reklamlarınızın yalnızca ilgili potansiyel müşterilerin karşısına çıkması için kampanyalarınızı özelleştirilmiş demografilere çevirebiliyorsunuz.

Örneğin, organik bahçe alanında bir şeyler yapıyorsanız reklamlarınızı yeşil Ege ve Akdeniz şehirlerinde yayınlayarak organik yiyeceklerle ilgilenen kişilerin reklamlarınızı görmesini istersiniz. Kitlenizi adeta lazerle hedef alarak, tıklama ve harekete geçme olasılıklarını artırırsınız. Bu da, görüntülü reklamcılığa daha az harcayıp daha iyi sonuçlar elde ettiğiniz anlamına gelir.

En iyi uygulamalar:

  • Reklam ağı resimlere izin veriyorsa göz alıcı bir görsel resim ve dikkat çekici bir başlık içerdiğinden emin olun.
  • Reklamınızın, açık bir harekete geçirici mesaj içermesi ve web sitenizin direk satın al kısmına değil landing page kısmına yönlendirmesi gerekir.
  • Reklamınızı, belirli kitleye gösterilecek şekilde oluşturmak için reklam ağının sağladığı araçları kullanın.
  • Sonuçları takip edin.

3.Arama Motoru Optimizasyonu

Bir konuyla ilgili bilgiye ihtiyacınız olduğunda veya bir sorunu çözmeye çalıştığınızda ilk olarak ne yapıyorsunuz?

Bir arama motoruna (büyük olasılıkla Google) gidip sorgunuzu yazıyorsunuz. İlgili web sayfalarının uzun bir listesi açılıyor. Peki bu siteler o ilk sayfaya nasıl yerleştiler? El Cevap: Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile. Kısacası, bu pazarlama taktiği hala çok güçlü. Arama motoru trafiği hala içerik sitelerine trafik çeken bir numaralı araç. 

Sahip oldukları bir sorunu çözmek için Google’a giderek her istedikleri ya da ihtiyaç duydukları şeyleri bulan insanlar sizin sağladığınız hizmet için neden sizin sitenizi ilk sırada görerek alışveriş yapmasın?

En iyi SEO sonuçlarını elde etmek için, sürekli ve düzenli olarak sitenize ve blogunuza hizmetinizle alakalı bilgiler göndermek üzere “içerik pazarlaması” yapmanız gerekir. Global arama motoru pazarının % 70’inden fazlasına sahip olan Google trafiği yani “Organik” trafik çok değerlidir. Google aramalarından gelen müşterilerin, satın alma olasılığı daha yüksektir.

Küçük İşletmeler İçin Düşük Bütçeli Online Pazarlama Fikirleri

 

En iyi uygulamalar:

  • Sitenize içerik eklerken, kitlenize ulaşmak için hangi anahtar kelimeleri optimize etmeniz gerektiğini bulmak için anahtar kelime analiz araçlarını kullanın.
  • Yararlı, alakalı içeriği düzenli olarak sitenize/blogunuza ekleyin.
  • Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde olası ipuçlarını yakalamak için net bir harekete geçirici mesaj içererek organik trafiği kullandığınızdan emin olun.

4.Üçü Bir Arada

İşte bu kadar. Mobil ve sosyal medya çağında hala güçlü olan eski moda pazarlama kanalları. Gördüğünüz gibi, zamanla adapte oldular ve hala etkilerini sürdürüyorlar.

Online işiniz için bunları pazarlama kampanyalarınızın bir parçası haline getirmeyi kesinlikle düşünmelisiniz. Unutmayın ki tek başına bir strateji etkili olmayabilir. Bunlar dışında çağımıza yönelik yeni pazarlama stratejilerini (sosyal medya pazarlama, mobil pazarlama…vs) de es geçmemeniz gerekiyor. Kitleniz için en etkili pazarlama kombinasyonunu bulana kadar bunları test etmelisiniz.

İşletmeler Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullanmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir