Ev Alırken Alıcılar Emlakçıyla Nasıl Pazarlık Yapmalı, İyi Pazarlık Nasıl Yapılır?

Yeni bir ev satın almak heyecan vericidir ancak bazen ezici şekilde bütçenizi zorlayabilir, yeterli paranız mevcut olmayabilir. Sahibinden satıcıyla ya da emlakçıyla etkili bir şekilde nasıl pazarlık yapacağınızı bilmek, güveninizi artırır ve stresinizi azaltmak için size uzun bir yol kat ettirebilir.

Ev satıcılarıyla görüşmelerin iyileştirilmesi ve pazarlık için beş ipucu. 

1. Doğru Fiyatla Başlayın, Bütçenizi Kontrol Edin 

Evin değeri ve satıcının evini satın aldığındaki fiyatı dahil olmak üzere sunulacak olan satın alma fiyatını belirlerken dikkate alınması gereken çok şey var. Bölgedeki karşılaştırılabilir satış fiyatlarını da bilmelisiniz. Emlakçılar bu tutarların tümünü belirlemenize yardımcı olabilir. Evin fiyatının zaten düşük verilmesi, evin ne kadar süredir piyasada olması, satıcının ne kadar hızlı bir şekilde taşınması gerektiği ve ev için birden fazla teklifin olup olmadığı teklif edeceğiniz fiyatı etkileyecek olabilir. Tamamlanmış bir mülk denetimi mevcutsa pazarlık etmeden önce inceleyin, çünkü bu teklif edeceğiniz fiyatı da etkileyebilir. Yapmanız gereken ilk şey, maliyenizi düzene sokmaktır. Bu, borçların ödenmesi, peşinat ödemeye çalışılması ve akıllı kredi kararlarının alınması anlamına gelir. Borcunuz varsa, ev almadan önce ödemeyi yapmaya çalışın. Ayrıca kredi ile ev alıyorsanız peşinatı yükseltmeye çalışın ki düşük faiz ödeyesiniz.

2.Araştırma Yapmak İstediğiniz İlçenin Alanı

Maliyetinizi düzene sokmanın yanında yapılabilecek bir diğer adım, kasabanın hangi bölgesinde yaşamak istediğinizi belirlemektir. Bazı insanlar konumlarını işyerine olan yakınlığa göre seçerler. Göz önünde bulundurulması gereken diğer şeyler, evin alış veriş merkezlerine ve süpermarketlere yakınlığı, pencerelerin yönünün (evin güneş alması-almaması) ısıtma ve soğutma maliyetlerini etkilemesi, çocukların okullarına yakınlık ve daha fazlası…

3.Pazarlık Esnasında Eşinizle Aynı Noktada Olun 

Siz ve eşiniz, yeni bir ev satın almak istediğiniz maksimum parasal miktar üzerinde ortak noktaya varmalı ve pazarlık masasına oturmadan önce vermeye hazır olduğunuz imtiyazları tam olarak kabul etmelisiniz. Satıcı, herhangi bir anlaşmazlık gözlemliyorsa, bunu her ikinizden ziyade ikinizden birini ikna etmek zorunda olduğunu düşünerek avantajını kullanabilir ve yüksek miktarda para harcayabileceğini söyleyen kişi üzerinden pazarlığa girişebilir. 

http://www.kolayparakazanmayollari.org/daha-ucuza-uygun-fiyata-daire-kiralama-yontemleri/
4. Satıcıya Çok Fazla Açıklama Yapmayın

Evin kendinize ait olmasını isteme nedeninizi saklayın. Önemli bir klasik satış teknik bilgisi şudur: Satıcı motivasyonunuz hakkında ne kadar çok şey biliyorsa, satıcının avantajı da o kadar büyük olur. Satıcının, hızlı bir şekilde bir ev satın almanız gerektiğini veya çocuklarınızın mahalle okullarına kaydolmasını veya son zamanlarda boşanmış veya dul olduğunuzu bilmesine gerek yoktur. Bu yüzden bunu ortaya koymayın. Hiçbir şey söylemeniz gerekmiyor. 

5. Kafanızın İçine Girmeyin, Aklınızı Karıştırmayın

Gerçekten ödemeyi göze alamayacağınız bir ev üzerine pazarlık yapmak için zaman kaybetmeyin. Duygularınızı kontrol altında tutun ve bütçeniz dahilinde bir şey bulana kadar aramaya devam edin. İleride bunu yaptığınız için sevineceksiniz. 

Sıfır Yeni Araba Alırken Pazarlık Yapılır mı? Etkili Pazarlık Nasıl Yapılır?

6. Gerçekçi Olun Satıcının Teklifinde Her Zaman Mantıklı Olun 

Çoğu satıcı evinin değeri hakkında oldukça iyi bir fikir sahibidir. Çok düşük bir fiyat teklif etmek satıcıyı rahatsız edebilir. Adil davranın ve gerçekçi olun, pazarlık zamanı geldiğinde daha fazla fayda sağlayacaksınız.  Ev alırken pazarlık payı en fazla %7’ye kadar çıkabilirsiniz. Fazlası satıcıyı, emlakçıyı rahatsız edecektir.

Bunlar, bir ev satın almadan önce ve pazarlık yapmadan önce potansiyel mülk sahiplerinin düşünmesi gereken birçok adımdan sadece birkaç tanesidir. İster yeni ev üreticileri aracılığıyla ev bakın ister oturulmuş bir ev satın alın, tüm süreç için hazır olduğunuzdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir