Ev Almak İyi Bir Yatırım mıdır?

Yıllarca elleriyle kazıyarak kazandığı parayı yatırım olarak nerede kullanacağını hala düşünen kalabalığın arasında mısın? İsteğiniz, çeşitli şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmak yönünde olabilir. Hatta bazıları size yeni bir işletme açmanızı söylemiş olabilir. Fakat bu paranızla yapabileceğiniz en pratik şeyler sadece bunlar mıdır? Belki evet, eğer bunları seçerseniz…

Bununla birlikte, yatırımın iniş ve çıkışları endüstriye bağlı olarak değişmektedir. Ancak, bir ev satın almak ya da bir eve sahip olmak, muhtemelen yapacağınız en akıllı yatırımlardan biridir. Niye?

Evler kiralık mülklere çevrilebilir. Gerekli düzenlemelerle ve uygun kiralama ücreti ve kiralama belgeleriyle evinizi ek bir gelir akışına dönüştürebilirsiniz. Kira ücretleri düzenli aralıklarla artma eğilimindedir. İş değişiklikleri, çocukların okulları veya üniversite öğrencilerinin üniversitelere yerleşmeleri gibi nedenlerden kaynaklı olarak başka kent ve şehirlere hareket eden birçok kişi var. Sürekli olarak kiralayabilecekleri evleri arayan bu kişiler sayesinde kolay para kazanabilirsiniz.

En İyi Yatırımı Yapmak İstiyorum, Nereye Yapılır Öneriler

Bir ev, konumuna bağlı olarak aynı zamanda mükemmel bir tatil evi olabilir. Tipik olarak, özellikle çocuklu aile ve geniş aile konseptini benimseyen aileler, tatil evlerinde zaman geçirmeyi severler. Yılın belirli dönemlerinde bu evler, akrabaların bir araya gelme yeri olarak görev yapabilir. Peki, bir tatil evinin bir plaj, orman ya da dağ veya şehir manzarası sunan başka bir yerde olması hoş bir yatırım değil midir?

Evlerin değerleri tipik olarak artar. Dolayısıyla eviniz için gelecekte bir satılık ilanı verecekseniz iyi kar elde edeceksiniz demektir. Bu nedenle, yerel emlakçılardan ev fiyatlarının dalgalanmalara maruz kalacağı pazarlara sahip bölgelerden evler istemeniz sizin için daha iyi bir yatırım olacaktır. Genel olarak bu alanlar, istihdam olanakları nedeniyle profesyonellerin akın ettiği yerler olarak ifade edilebilir.

Yatırım Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bir ev satın almak için finansal kuruluşlar tarafından kredi sağlanması da göz önüne alınmalıdır. İnsanlar tarafından, zamanla belirli ödemeler yaparak sahip olunan ev gibi bir mal varlığı daha kolay elde edilen iyi bir yatırım olarak görülmektedir. Bu, ev ipoteklerinde düşük faiz oranlarıyla borç veren birçok borç verenin varlığının nedenlerinden biridir.

Ev yatırımı için yeterli paranız yoksa muhtemelen önce ev yapmak istediğiniz bölgede arsa almayı düşünürsünüz. Tekrar biriktirdiğiniz paralarla da ileride bu bölgede ev yapmak istersiniz. Arsa yatırımı ülkemizde en garanti yatırımlardan biridir. Ev yapmaya paranız yetmese dahi arsadan mutlaka güzel kar elde edersiniz. Tabi seçtiğiniz konut imarlı arsanın yeri elde edeceğiniz kar açısından oldukça önemlidir.

Yatırımcı Uzun Vadede Neler Yapmalı, Akıllıca Hareketler

Bu nedenler bile iyi bir ev sahibi olmaya yani ev yatırımına ikna olmanız için hala yeterli değil mi? Bir eve sahip olmanın diğer bir avantajı, kuracağınız yerel toplulukla kaynaşmanın vermiş olacağı sosyalleşmedir. Burada arkadaşlarınız olacak, yeni tanıdıklarınız olmaya başlayacaktır. Komşularınız muhtemelen aile gibi sizinle yakınlaşacak. Bir çeşit duygusal bağlılık kazanmış olacaksınız.

 

“Ev Almak İyi Bir Yatırım mıdır?” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir