Ev Yemekleri Satış Dükkanı Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Ev yemekleri satış dükkanı nasıl açılır, ev yemekleri satış dükkanı açmak için gerekli malzemeler nelerdir, ev yemekleri satış dükkanı maliyeti ne kadardır? Para kazandıran karlı iş fikirleri arayan ve yeni bir iş kurmak isteyenler için ipuçları veren bir yazı hazırladık. 

Gıda sektöründe iş kurmak, potansiyel yatırımcılar için ilk akla gelen fikirler arasındadır. Her zaman acıkan birileri vardır ve böylece modası geçmez. Günümüz dünyasında ailelerdeki her iki eş de çalıştığı için iş çıkışı eve yorgun gelinmektedir. Bu yüzden aileler, ev yemekleri sipariş edebilmek için ciddi bir bütçeyi zaten ayırıyorlar.

Eğer hijyen kurallarına uyuyor ve damak tadına hitap eden harika yemekler yapabiliyorsanız bu iş tam size göre. Sadece dükkan lokasyonu ve ne tür yemeklerle donatılmış bir mutfak tezgahınız olacağına karar vermelisiniz. Unutmayınız ki sadece yemek sektöründe değil birçok alanda tutunma garantiniz yoktur. Deneyim, en çok da sabır gereklidir.

Ev Yemekleri Satış Dükkanı Nasıl Açılır?

İşe fizibilite yaparak başlamalısınız. Elbette kendinize ait dükkan en avantajlısı, bazen kira vermek yerine kendi evinizde çalışarak ufak bir müşteri kitlesi yaratabilirsiniz. Dükkan açmak istediğiniz bölgenin kira fiyatlarını araştırın. Bir kaç ayrı bölgeyi inceleyerek en işlek mekanı seçmeye çalışın. O bölgede çalışan insan sayısı, ne tür mesleklerle uğraştıkları, üniversite öğrencilerinin varlığı gibi seçeneklere bakın, hangi fiyat aralığındaki ve muhtemel talebi olan yemekleri hazırlayacağınızı bilin.

Ev yemekleri satış dükkanınızda en iyi yapabildiğiniz yemekler, size marka değeri katacaktır. Ama elbette hepsini en iyi pişiren siz olamazsınız. Bunun için komşu ve arkadaşlarınıza teklif götürün. Mesela haftada bir gün sizin için yöresel bir yemek hazırlayarak ürün çeşitliliğini arttırabilirler.
Temizlik ve tat kadar sunum da hayati önem taşır. Tezgahınızı, iştah açacak ve sıcak servis edecek şekilde dizayn edin. Metrekaresi size kalsa da havadar bir ortam, hele bir de ufak çapta manzarası varsa harikadır. Sigara kullanan müşterileriniz için bahçeye atabileceğiniz bir kaç masa, satışınızı arttırır.

Eğer etrafta sizin, (elbette lezzet rakibiniz olamaz) fiyatlar konusunda rekabet edemeyeceğiniz yeme içme yerleri varsa dikkatli olun. Büyük sermayeli veya uzun zamandır orada faaliyet gösteren iyi bir dükkan, sizi yıpratabilir. 

Fırın, tabaklar, tencere, kaşık çatal, eldiven, paspas, mobilya ve dekorasyon objeleri, güvenlik sistemi, sizinle birlikte çalışması gereken eleman sayısı, onların sigortaları gibi detaylı bir liste hazırlayın. Bu liste, sizin bütçe ve hayal gücünüze bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Fakat toptan ve yalnızca mutfak araç gereçleri bulunduran özel yerlerden satın almaya çok dikkat edin. Bu size mal garantisi ve uygun fiyat sağlar. Bunları uzun zaman yenilemezsiniz ancak günlük veya haftalık olarak gıda alarak servise hazır hale getirmek için market veya toptancılarla çalışın. Bu sistemle vadeli ödemeler yapabilir, taze yiyecekler alabilir, devamlılık gösterdiğiniz için de ciddi bir indirim alarak maliyeti azaltırsınız.

İlk olarak etkili tanıtım yapmak adına her türlü broşür, radyo, sosyal medya, promosyon reklamları düzenlemelisiniz. Etkileşimli bir web sitesi, size kazanç getirir. En iyisi potansiyel müşterilerinizi de davet edeceğiniz küçük bir açılış kokteylidir. Kulaktan kulağa mal, kendini sattıracaktır zamanla, siz iddialı olmalı, en iyi hizmeti vermeye çalışmalısınız. 

Evden İş Yapmak İstiyorum Diyenlere İş Fikirleri

Ev Yemekleri Satış Dükkanı Maliyeti Ne Kadardır?

Tüm bu işlemler için kaç TL sermayeye ihtiyacınız olduğunu, pazar araştırması yaparak öğrenmelisiniz. Sayılar, size bir ortağa ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir. Ev yemekleri satış dükkanı açmak için (dükkanın kiralık olması şartıyla) en az yirmi beş bin liraya ihtiyacınız olacaktır. Artık dükkan açmak için ruhsat başvurusu yapabilirsiniz. Daha büyük hacimde işletmenizi düzenleyebileceğiniz gibi kar ettikçe de genişletme belki de mekan değiştirme seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

KOSGEB, bu konuda özellikle kadın girişimcileri desteklemek için sertifika programı düzenliyor. Profesyonel bir danışmanlık hizmeti, hiç iş deneyimi olmayan kadınlar için eğitim olanağı sağlıyor. Katılımınız sonunda iş yerinizin büyüklüğüne bağlı olarak kredi desteği sağlanıyor. Fakat yine de sizin belirli bir sermaye miktarı paranız olmak zorunda. Kursa katılarak zaman kaybetmek istemiyor ve destekleme amaçlı verilen kredi olmasa da olur derseniz, en kısa zamanda işinizin başına geçmelisiniz, bu sürede müşteri edinmeye başlayabilirsiniz. 

Yalnızca evde çalışarak aylık 2 bin Lira kazanabilirsiniz. Söz konusu dükkan konsepti ise bu rakam, lokasyon ve iş kalitenize göre katlanarak artar. Yeni kurulan işlerde ilk yıl, yalnızca yatırdığınız sermayeyi çıkarabilmeniz gayet doğaldır. Azim ve sabır göstermelisiniz.

Cafe Restoran Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ev yemekleri satış dükkanının da öğle yemekleri, günün en çok kazanç sağlayacağınız kısmıdır. Eğer beğenilirseniz, akşam iş çıkışı yorgun düşen çalışanlar, kalabalık arkadaş toplantıları, acemi ev hanımları, çat kapı gelen misafirler, doğum günü kutlamaları için aperatifler olarak da sipariş veriliyor.
işiniz sadece elinizin lezzeti değildir artık. Bunu duyurmalısınız. İnsan ilişkileriniz ne kadar güçlüyse o derece başarınız artar. İnsanların ne tür menüler görmek istediğini, hangi fiyattan alıcı olabileceğini hissetmeli, yeni tariflerinizle onları mutlu etmelisiniz.

Evet bir gün gezgin ruhlu, ağzının tadını bilen, sakin bir müşteriniz sizi ziyaret edecek. O an geldiğinde tüm yeteneğinizle hazır olun. İşte o kişi, bir gurme dergisine dükkanınızı kapak yapmaya aday. Afiyet ve başarıların sizin olması temennisiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir