Evde Birebir Özel Ders Vermeye Nasıl Başlanır? Tavsiyeler, Yöntemler

Bir üniversite diplomanız veya daha yüksek bir lisansınız hatta belki de bir öğretim sertifikanız varsa, ev temelli bir dershane işine başlamak cazip bir tavsiyedir. Başlangıç ​​maliyetleri çok azdır ve evinizden ailenin programınıza uygun olarak çalışabilirsiniz. İnsanları evinize davet etmeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

Yaş Bakımından Özel Ders Belirleme

Pek çok farklı özel ders türü vardır. Bazı öğretmenler küçük çocuklarla çalışıp uzmanlaşırken diğerleri üniversite öğrencileri ile çalışmayı tercih eder. Belli bir yaş grubuyla çalışmaya özellikle daha mı uygunsunuz? Bizler özellikle tek bir yaş aralığı belirleyip onda uzmanlaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Konuya Göre Özel Ders Belirleme

Özel yaş gruplarına veya yaş aralığına odaklanmanın yanı sıra, öğretmenler genellikle bir uzmanlık alanına sahiptir. İster okuma, ister matematik olsun, belirli konularda uzmanlaşıp öğrencileri destekleyip desteklemeyeceğinizi belirleyin. Okuma, matematik ve fen dersleri için her zaman güçlü bir talep vardır.

Ortaokul Öğrencilerine Özel Ders

İlkokul öğrencileri için müfredattaki konular basit olduğu için genelde aileler çocuklarına yardım edebilmekteler. Lakin ortaokul öğrencileri için durum bu yönde değildir. Ayrıca çocuğun eğitiminin ilk yıllarında temel konuları sindirmesi oldukça önemli olduğundan aileler özel ders verdirmekteler. Üniversiteye hazırlık öğrencileri ve lise öğrencilerine karşılık ortaokul öğrencilerine ders anlatmak daha kolaydır.

Üniversite Hazırlık Sınavları

Bir başka kârlı iş, öğrencileri üniversite giriş sınavlarına hazırlamaktır. Bu testlerin tamamı için çok sayıda okul tabanlı özel şirket var ise de, bazı öğrenciler bir öğretmenle bire bir çalışmanın avantajından yararlanırlar.

Güzel Sanatlar ve Beceriler İçin Özel Ders

Özel ders vereceğiniz alanda kaliteli kuruluşlardan alacağınız sertifikalar önemlidir. Mesela dalış konusunda ders verecekler bu konuda sertifika sahibi olmalıdır.

Özel Ders Vermek İçin Öğrenci Bulma

Yerel gazeteye kolayca bir reklam verebilir, özel ders faaliyetleriniz için internetteki sitelere ilan verebilirsiniz. Çoğu öğretmen, mutlu anne-baba ve öğrencilerin sözlü reklamcılığı ile daha fazla müşteri kazandığını bilirler. Mahalle çocuklarına ders önermekle başlayın ya da bakkal veya diğer topluluk bülten panolarına (izin verildiği halde) bir broşür asın. Ucuz kartvizit basan yerlerle anlaşıp bunları parklarda uygun yerlere koyabilirsiniz.  Tanıdığınız bir öğrenciye çok düşük ücretle ders verip kendinizi ispatlayarak sektöre adınızı yazdırabilmeniz de mümkündür. Çevresi olan insanlara özel ders verdiğinizi çıtlatırsanız onlar da size yardımcı olacaktır. Henüz özel ders vermeye yeni başlayan biriyseniz fiyatı çok yüksek tutmanız önerilmez. Ayrıca unutmamak gerekir ki memnun olmuş özel ders öğrencisi, reklamın en iyisidir.

Özel Ders İlanları Nasıl Yazılır?

Özel ders ilanlarının muziplik, şaka ve espri içermemesi gerekir. Ciddi ama içten bir yazıyla kaleme alınmalıdır. Özel ders ilanında güven vermesi açısından iletişim adresinizi dahi vermeniz yararınıza olabilir. İlanda mutlaka hangi yaş ve eğitim gruplarına ders vereceğinizi yazmalı, ücretiniz çok yüksek değilse, piyasa düzeylerindeyse saatlik ücretinize ilanınızda yer vermelisiniz. İsminiz, soyisminiz, eğitim düzeyiniz, verdiğiniz ücret miktarı, daha önceki başarılarınız güven verir biçimde ilanda bahsedilmelidir.

Özel Ders Odası Ayarlama

Bir masa bulunan temiz, ferah ve iyi aydınlatılmış bir odayı özel ders için ayırın. Ayrı bir odaya sahip değilseniz, ders ortamındaki tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırdığınızdan emin olun. 

Öğrencilerle çalışırken, her bir çocuğun gelişimi hakkında notlar alın. Genel olarak, her biri 45 dakikalık ders blokları uygundur. Bir saat boyunca kendi kişisel planlayıcınızda oturumlar düzenleyecek ve sonraki randevudan önce çocuğun ev ödevinde yapması gereken her şeyi de içeren oturumda not almak için randevular arasındaki 15 dakikalık pencereyi kullanacaksınız.

Özel Ders Verilen Öğrenciyle Diyalog

Ders verdiğiniz öğrenciye ödev vererek ödevi yapıp yapmadığı konusunda telefonla arayacaksınız. Öğrenciyi sıkıştırıp başarısı için motive etmeniz, velinin özüne girmenize ve bu başarınızın ağızdan ağıza yayılmasını sağlayacaktır. Veliyle de iyi diyalog kurmanız, özel ders geleceğiniz açısından mutlak suretle gereklidir. Özel ders için öğrenci birçok kez tavsiyeyle bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir