Evde İş Yaparken, Evden Çalışırken Odaklanmak İçin İpuçları

Evden çalışma, yakın bir yere hemen gidip gelebilme ve en sevdiğiniz aperatiflere birkaç adım ile kolayca erişim gibi birçok avantaja sahiptir. Ancak, rahat bir ortam da bazen rahatsız edici olabilir ve verimliliğinize zarar verebilir. Peki işletmelerini evden işleten girişimciler nasıl üretken olmaya devam edebilir?

  1. Özel bir Çalışma Alanı Oluşturma

Evden çalışmak için çok disiplinli olmanız gerekir. Çok sıkı bir program sürdürmüyorsanız, üretkenliğinizi tamamen mahvediyorsanız, gece yastığa başınızı koyduğunuzda kendinizi rahatsız hissediyorsunuzdur. Dizüstü bilgisayarınızla birlikte TV önünde oturmak yerine, özel bir çalışma alanına sahip olmanız, işe odaklanmanıza yardımcı olur. Gerçek bir ofisi taklit eden ve günlük takip ettiğiniz işleri ve saatleri ayarladığınız bir ev ofisi oluşturun.

      2. Odaklanmaya Yardımcı Araçlar

Hepimiz bir insanız ve hepimizin odaklanmasına yardımcı olabilecek özel şeyler var. Benim için, mükemmel güneş ışığı ve buzlu bir soğuk çay ile serin bir oda odaklanmam için yetecektir. Sonra YouTube’dan bazı harika enstrümanlar koyup ortamın dikkat dağıtıcı olmadığından emin olup, her göreve zamanlı bir hedef koyarak çalışmaları gerçekleştiririm.

  1. Çalışma Saatlerini Ayarlayın

Belirli bir saat süresince hiç durmadan çalışmak verimlilik işareti değildir. Girişimcinin iş ve ev hayatını dengelemesine yardımcı olan bir yapı gereklidir. Çalışma saatleri hakkında açık fikir sahibi olmak,  odaklanmanızı sağlayacak, çocuklarınızla oynamaya uygun olmadığınız zamanlar belirlemenize yardımcı olacak ve böylelikle kesintileri en aza indireceksiniz.

İlgili Yazı: İşyerinde Verimliliği Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

  1. Zihinsel Olarak En Üretken Olduğunuz Zamanı Belirleyin

En üretken olduğunuz vakti belirleyin ve o sırada tamamlanması gereken en öncelikli görevlere odaklanın. Bunu yapmak için, dikkat dağıtıcı şeyleri (örneğin, çağrılar ve e-postalar gibi) kaldırın ve bunun yerine en önemli görevlerinizi gerçekleştirmek için zihinsel olarak en iyi zamanınızı verimli kullanın.

  1. Dışarı Çıkmayı Unutmayın

Bir ofisten ziyade kendi evinizin rahatlığında iş yaptığınızda çok daha az  dışarıya çıkarsınız. Ancak yeni ortamlarda gezerken en iyi fikir ve ilhamların size geldiğini fark edeceksiniz.  Çalışmalar, açık hava yürüyüşü yapmanın yaratıcılığı ve ilhamı artırmak için yeni sinapslar patlattığını belirtiyor.

  1. Başarı için Elbise

Evde çalışsanız bile, ofise giriyormuş gibi giyinmenizin sağlanması son derece önemlidir. Doğru giysileri giymek, motivasyonunuz üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahip olacak ve sizi profesyonel bir zihniyet içinde tutacaktır.

İlgili Yazı: İş Hayatında Başarılı İş Kadını Olmanın Temel Özellikleri

  1. Zamanın Değerini Bilin

Zamanınızı tüketen şeyin ne olduğunu anlamalı ve tüm gereksiz faaliyetleri kesmelisiniz. Bir girişimci olarak, zamanın değerini anlamak, yalnızca sizin yapabileceğiniz görevler üzerinde zaman harcamanın önemini de içerir. Gerçekten iyi olmadığınız şeyleri başkalarına devredin, böylece daha önemli görevlere odaklanabilirsiniz.

  1. Telefonu Kapatın

Telefonu daha verimli bir şekilde kontrol etmeye başlamalısınız. Evde iş planladığınızda sessize alın ve başka bir odaya koyun. Sadece belirli saatlerde gidip telefonu kontrol edin. Bu sistem benimsendiğinde telefonun evde dikkatinizi dağıtması çok zor olacaktır.

  1. Pomodoro Tekniğini Uygulayın

25 dakika boyunca çalışın, sonra beş dakika ara verin. Bu yönetim felsefesine  Pomodoro Tekniği denir. Özellikle evde iş yapıyorsanız ve potansiyel dikkat dağıtıcılarla çevrili iseniz, bu teknik çalışma gününüzde daha üretken olmanıza yardımcı olabilir. Dışarıda dolaşmak, kalkmak ve dolaşmak için beş dakika ara vermek verimliliğinizi artıracaktır.

  1. Yapıp Yapmayacaklarınıza Karar Verin

Evde çalışırken ne yapacağınıza ya da yapmayacağınıza ilişkin temel kuralları belirlemeniz gerekecek. Buna sosyal medya, e-posta veya diğer yapmanız gereken işler dahildir. Ev eşyaları, çamaşır yıkama, öğle yemeği ya da çocukları okula götürüp getirmek gibi şeyler için bir zaman belirleyin, sonra programınıza ekleyin ve bu programın dışına kesinlikle çıkmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir