Evde Nelerden Para Tasarrufu Yapabiliriz?

İhtiyaçların sınırsız olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Dürüst olmak gerekirse harcamalarımızın önüne geçmekte hepimiz zorlanıyoruz. O zaman tasarrufa gitmekten başka çaremiz yok. Araç alırken az yakması bizim için öncelik, ya da dışarıdan bir şey satın alırken bir çoğumuz pazarlık yapmadan almıyoruz değil mi? Peki evde tasarruf için neler yapmalıyız? Aklımıza geldiği zaman lüzumsuz yanan lambaları kapatıyoruz veya doğalgazı kısıyoruz diyebilirsiniz. Evde ciddi tasarruf sağlamanız için bunların tek başına yeterli olmadığını gördük. Boş durmadık, sizler için geniş çaplı bir araştırma yaptık. Sizlere bu yazımızda yaşam kalitenizi düşürmeden evde tasarruf nasıl yapılır, kısaca alt başlıklar halinde anlatacağız.

Elektronik Eşyalardan Tasarrufun Püf Noktaları

Evimizde kullandığımız televizyon, bilgisayar ve diğer elektronik cihazlardan kolayca tasarruf edebiliriz. Elektronik cihazlar kumandadan kapatınca tam olarak kapanmaz. Bu konuda dikkat edeceğimiz en önemli nokta kapattığımız cihazın fişini prizden çekmektir. Bu sayede yılda yaklaşık 500 TL cebinize kalmış olacaktır. Böyle basit bir tasarruf yöntemiyle azımsanmayacak şekilde kâra geçebilirsiniz.

Beyaz Eşyada Tasarrufun Püf Noktaları

Evde para tasarruf yöntemlerinde, en çok tasarrufa gidilebilecek ürünlerde beyaz eşyalar birinci sırada gelmektedir. Şimdi vereceğimiz küçük yöntemlerle maddi açıdan büyük tasarruflar sağlayabilirsiniz.

 • Buzdolabınızı ısı yayan peteklerden, güneş ışığı alan yerlerden ve fırından uzağa kurarsanızcivarında tasarruf edersiniz. Ayrıca buzdolabınızı +5 derecede, derin dondurucunuzu -18 derecede ayarlamanız en idealidir.
 • Buzdolabının kapağını uzun süre açık tutmayınız, uzun süre açık tuttuğunuz zaman büyük oranda soğuk hava kayıpları meydana gelir.
 • Çamaşır makineleri en yüksek enerjiyi suyu ısıtırken harcarlar. İdeal olan 30-40 derece sıcaklıkta çamaşırlarınızı yıkamanızı öneririz.
 • Çamaşır makinelerinizin her yıkamadan sonra kurutucu filtresini temizleyiniz. Bu zor bir iş değildir ama size büyük tasarruf sağlar.
 • Ütü yaparken en önemli nokta buharlı ve termostatlı ütüleri tercih ederek, çamaşırlarınızı hafif nemliyken ütülemektir.
 • Ütü işleminde son kıyafetlerinize geldiğinizde fişinizi prizden çekin. Ütünüzün kendi sıcaklığı ile ütülemeyi sonlandırın.
 • Fırınlarda ön ısıtmayı kısa tutun. Tasarruf etmek için normal fırınlarda ön ısıtma 10 dakikayı, mikrodalgalarda 3 dakikayı geçmemelidir.
 • Ocakta tencerenizle pişirdiğiniz yemeklerin kaynama noktasına geldiğinde, alevi en kısık noktaya getirin. Kaynayan yiyeceği yüksek ateşte pişirmeye devam etmeniz pişirme süresini uzatmaz.
 • Ocakta pişirdiğiniz yemeklerinizin kapaklarını kapalı tutmanız size %30 tasarruf sağlar. Ayrıca ocakta yumurta haşlarken küçük cezveleri tercih ediniz.
 • Bulaşıklarınızı yıkarken su sıcaklığının maksimum 60 derece olması yeterlidir. Ayrıca bulaşık makinenizi aşırı dolu çalıştırmayın.
 • Son olarak evinize beyaz eşya alırken dayanıklı ve garanti süresi uzun süre olanları tercih ediniz.

 

Evde Tasarruf İçin Neler Yapmalıyız, Nasıl Tasarruf Tedbirleri Alabiliriz?

 

 

Evde tasarrufta Diğer Püf Noktalar

 • Evde kapı ve pencerelerinize izolasyon yaptırarak evinizin sıcaklığını koruyabilirsiniz.
 • Evinizde kullandığınız ampullerin tasarruf ampulü olmasına dikkat ediniz. Yüksek enerji harcayan ampuller elektrik faturanızın şişmesine neden olur.
 • Meyve ve sebzelerinizi akan suda temizlemek yerine, kabın içerisine su doldurarak temizleyin. Bu size %40 su tasarrufu sağlar.
 • Evinize alınacak temizlik malzemelerini sıvı sabun, deterjan, kağıt havlu, tuvalet kağıdı gibi ihtiyaçları toptan almayı tercih edin. 1 litrelik sıvı sabun veya bulaşık deterjanı almak yerine, 10 litrelik alırsanız kâra geçersiniz.
 • Evinizde ısı yalıtım sistemi yoksa mutlaka yaptırın. Isı yalıtımı olan evler ısı kaybında en az %25 tasarruf sağlar.
 • Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi elektriğin indirimli olduğu gece saatlerinde çalıştırmanız, size en aztasarruf sağlar.
 • Suda %70 oranında tasarruf sağlamak istiyorsanız fotoselli(elinizi altına koyduğunuz zaman su akan) musluklar seçmelisiniz.

Sizlere evde yapabileceğiniz para tasarruf yöntemleri ile alakalı çok önemli bilgiler sunduk. En önemli sorun bu bilgileri günün koşuşturmasında unutmamız. Bunun içinde işinize yarayacak çok güzel bir fikir sunuyorum. Bu çok faydalı bilgileri tasarruf yapacağınız eşyaların üzerine küçük notlar halinde yazar yapıştırırsanız, çok kısa zaman sonra göreceksiniz ki bu tasarruflar hayatınızın bir parçası olmuş. Tasarruflu günler dileriz. 

Evde Tasarruf Etmenin Ekonomik Olmanın Pratik Yolları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir