Evde Tasarruf İçin Neler Yapmalıyız, Nasıl Tasarruf Tedbirleri Alabiliriz?

Sıkı bir bütçe ile tasarrufu artırmak için çalışırken, ek tasarruf yolları arıyor ya da tasarrufa henüz yeni başlamak istiyor olabilirsiniz. Çoğu zaman zorluklarla uğraşırken para kazanmanın başka yollarını bulmak imkansız görünüyor. Bununla birlikte, beklenmedik masrafları karşılamak için tasarruf yapmayı ön plana çıkarmak çok önemlidir. Paraya sıkışık olduğunuzda bazı şeylerden kısarak daha az harcamalarla paradan tasarruf etmenin bazı yolları vardır.

Televizyon Hizmetinizi Kapatın

Tasarruf ile ekstra para bulmanın en kolay yollardan biri, tv ile ilgili faturaların gelmesini iptal etmektir. Televizyon izlemek için insanların ödediği miktara bazen şaşırıyorum. Genellikle faturalar hakkında şikayet eden insanlar bu konuda bir şeyler yapmıyorlar. Borç batağına batmış nice insanlar görüyoruz ki hala Digitürk aboneliğini devam ettirerek maçlarını izlemeye devam ediyor.

Yiyecek Faturalarına Bakın

Sıklıkla daha fazla para bulabileceğiniz bir başka yol, yeme şeklinizi değiştirmenizdir. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri dışarıda yemek yemeyi durdurmaktır. Öğle yemeklerini kesmeyi de deneyebilirsiniz. Bir aile düzenli biçimde sadece sabah ve akşamları yemek yemeye kendini alıştırabilir. Öğle yemeği aylık minimum 300TL tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Menü ve ihtiyaç listesi planlama para tasarrufunda yardımcı olan anahtardır. Böylelikle sadece ihtiyaçlarınızı satın alırsınız. Ayrıca bazı alışveriş merkezleri, bölgedeki diğerlerine kıyasla özellikle gıda konusunda önemli ölçüde daha az ücretlendirme yapar. Buralardan alışveriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Online Fırsatlardan Yararlanın

Bazen internetten alışveriş yapmak, fiziki mağazalardan alışveriş yapmaktan daha ucuz ve uygun olabiliyor. Örneğin bazı firmalar için bir otobüs biletini internetten almanızla, yazıhanelerden almanız arasında 5-10 TL arasında indirim uygulanıyor. İhtiyaç, eğlence veya başka hangi kategoride bir şey satın almayı düşünüyorsanız önce internette fiyatı ne kadar onu öğrenin.

Her Şeyden Azar Azar Kısmaya Çalışın

Bütçenizde kategori başına 15 ila 30 TL tasarruf etmenin yollarını bulmaya çalışın ve bu parayı acil fonunuza yöneltin. Listenizden bir öğeyi almayı bırakarak bakkalda genellikle haftada 15 TL daha tasarruf edebilirsiniz. Yakıt tasarrufu yaparsanız, her ay gazda harcadığınız miktarı azaltabilirsiniz. Termostatınızı, ısıtma ve soğutma maliyetlerinde çok fazla para ödemeyeceğiniz şekilde ayarlayın. 

Büyük Giderleri Azaltmanın Bir Yolunu Bulun

Toplam bütçenize bir göz atın. Araba ile ilgili ödemeleriniz çok mu fazla oluyor, sürekli zam gelen yakıta çok para mı gidiyor? Yaşamak için daha ucuz bir yer bulabilir misin? Eğer öğrenciysen-bekarsan kira konusunda daha uygun olması açısından bir ev arkadaşı daha alman mantıklı olabilir mi? Bu seçenekler, tasarruflarınızı artırmanın yollarını aradıkça atacağınız son adımlar olabilir, ancak her ay yaptığınız belli ödemelerinizden iyi bir miktar para kazanmanıza yardımcı olabilirler. Bu maliyetleri ne kadar düşük tutarsanız, bütçenize katkınız o kadar kolay olur. Eğer karar verirseniz arabanızı satarak daha uygun bir araba almayı, kiradan çıkarak daha uygun bir eve çıkmayı düşünmeniz gerekir.

Bunlar haricinde yeni tasarruf fikirleri isteyenler için aşağıdaki yazımızda 50 adet tasarruf yöntemi vermiştik:

Evde Tasarruf Etmenin Ekonomik Olmanın Pratik Yolları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir