Evde Tutumlu Olmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Birçok aile para kazanmak, borçlardan kurtulmak ve kavuşmayan ipin uçlarını buluşturmak için sürekli arayış içindedir. Evde, ofiste, arabada, bakkalda, tiyatroda ve başka her yerde para ile ilgili akıllıca kararlar daha fazla para kazanmanıza (tutumlu olarak) yardımcı olabilir.

Tutumlu Alışveriş

Ucuz ve uygun mağazaları ziyaret edin: Giysi, ev eşyaları veya mobilya gibi ihtiyaçların en iyi veya en yeni olması gerekmediğinde, tasarruf (temiz ikinci el satan) mağazalarından alışveriş yapın. 

Kredi kartlarından kaçının:  Nakit veya banka kartı ile ödeme yapın. Yanınızda sanki bedava satın alıyormuşçasına size gaz veren kredi kartlarını kullanmayın. Kredi kartı kullanıyorsanız, gecikme faizi ödememek için her ay bakiyenizi ödeyin.

Mağaza ve avm kartlarını kullanın:  Bir firmanın sadakat kartı programına katılın. Kart sahiplerine sıradan alışverişçilerin elde edemediği indirimler sunulmaktadır. Birçok kart, alışveriş yapan kişilere belirli bir harcamaya ulaşıldığında indirim sunar.

Markete gitmeden önce bir liste yapın:  Her zaman bir listeyle alışverişe çıkın. Rastgele alışveriş yapmayın, çünkü yalnızca ihtiyaçlarınızı değil ayrıca dürtü öğelerini de satın alma olasılığınız yüksektir. 

Market alışverişinde tasarruf etmenin tutumlu olmak isteyenlerin okuyabileceği yazımız burada.

Evde Tutumlu Olmak

Kendi başınıza tamir edin:  Başkalarını işe almak yerine kendi kendinize onarım yapın. Sızdıran muslukları tamir etmek gibi küçük onarımları yapmak için online olarak internetten bilgiler bulabilirsiniz. Tabii ki, karmaşık veya tehlikeli şeyler için profesyoneller kiralayın.

İşleri aile bireylerine atayın:  Çocuklarınız varsa, onlara bahçe işi gibi yapma, araba yıkama veya bebek bakımı gibi işler verin. Aile üyelerinize belirli işler vermek sizi bu hizmetler için başka yerlere ödeme yapmaktan kurtaracaktır ve bir iş çocuğun benlik saygısına (öz güven elde etmesine) katkıda bulunur.

Enerji tasarrufu yapın:  Kimsenin kullanmadığı odalardaki ışıkları, doğalgaz peteklerini…vs kapatın. 

Evde Nelerden Para Tasarrufu Yapabiliriz?

 

Yemek ve Eğlence Konularında Tasarruflu Olmak

Öğle  yemeğinizi işe getirin: Öğlen yemeğinizi dışarıda yemek yerine her gün evden bir şeyler koyun. Evden bir kahve veya çay termostatı getirebilirsiniz.

Evde eğlenin: Arkadaşlarınızla sürekli dışarı çıkmak yerine evinizde video oyunlarıyla vakit geçirmeyi (abartmadan), satranç oynamayı, bahçede piknik yapmayı veya akşam yemeği partisi için sevdiklerinizi eve davet etmeyi düşünebilirsiniz. 

Günlük geziler yapın: Uçak bileti, otel konaklamaları ve araba kiralama gerektiren pahalı gezileri yapmak yerine, günlük geziler  yapın ya da gidebileceğiniz yerlere gidin.

Araba Yakıtından Tasarruf

Benzin tasarrufu için özellikle yaz aylarında, fiyatların yukarı gitme eğilimi olduğu zaman hafta sonu yakıt tankını doldurun. Genellikle galon başına bir kaç kuruş daha ucuz olan yakıt istasyonlarının yerlerini öğrenin. 

Araba havuzu:  İş arkadaşlarınız, aileniz ve arkadaşlarınızla koordinasyon yapın ve hepiniz aynı yere gidecekseniz arabayla birlikte gezinmeye başlayın.

Daha az araba kullanın:  Kent içinde işlerinizi yaparken arabaya binmektense bisiklete binmek veya yürümek tutumlu olmak isteyenler için önemlidir. Şehir çevresindeki pek çok kısa yolculuk bir otoyol sürüşüne kıyasla daha fazla benzin yakıyor ve aracınızda yüksek maliyetli onarımlara neden olabilecek aşınmaya ve yıpranmaya neden oluyor. Eğer araba kullanmak zorunda kalırsanız, bütün işlerinizi bir günde yapın.

Evde Yeni ve Değişik Para Biriktirme Yöntemleri

Sağlık Giderlerinde Tutumlu Olmak

Bir spor salonuna katılmak her zaman iyi bir fikirdir, ancak pahalı olabilir. Kalp pompalamayı sağlayan ücretsiz yollardan yararlanın. Sağlığım için spor salonuna, kurslara gitmek istiyorum diyenler için önerilerden bazıları şunlardır:

  • Caddede yürüyün.
  • Bahçede çim biçip otları ayırın.
  • Oturma odasında zemin egzersizleri yapın.
  • Evde egzersiz yapmak için gergi şeritleri veya ağırlıklar satın alın.
  • Birkaç kez merdiven inip çıkın.

Evde Tasarruf Etmenin Ekonomik Olmanın Pratik Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir