Evde Yapılabilecek Ek İş İmkanı, Evde Yapılacak İşler Listesi

Yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada ekonomik durumun zorlamasıyla, insanlar ek iş aramaya yönelmektedir. Part-time diye tabir edilen, belli saat aralıklarında, düşük bir ücretle yapılan işler mevcuttur. Ancak zamanınıza uymadığı gerekçesiyle ya da saat-ücret bazında baktığınızda ücretin düşük olması gerekçesiyle bu tarz işlerde çalışmaktan çekinebilirsiniz. Bu tarz işlerin yanı sıra evde çalışarak kendinize ek gelir sağlayabileceğiniz işler mevcuttur.

Herkesin kafasına takılan, evde ne gibi bir çalışma türü olabilir, ne kadar ücret alabilirim, tarzında sorular bulunmaktadır. Ücretleri sizi ne kadar tatmin eder bilinmez ancak ilginiz ve yeteneğiniz doğrultusunda yapacağınız işlerde hem keyif alıp kafanızı dağıtmış olursunuz hem de kendinize ek kazanç sağlamış olursunuz.

Peki nedir bu ek işler? Ne tarz işlerde çalışabilirsiniz? Bu yazıda size evde yapılabilecek ek iş imkanları hakkında bazı öneriler ve önerilerin açıklamaları verilecektir.

1. Redaksiyon/Editörlük/Proofreading

Sözlük anlamı, yazılmış bir metni dil, anlatım, içerik vb. yönlerinden gözden geçirip düzelterek yayıma hazır duruma getirmektir (TDK).

Kitap okumayı seviyorsanız ve dil kurallarında hassasım diyorsanız redaksiyon yapmayı düşünebilirsiniz. Hem yazın anlamında kendinizi geliştirebileceğiniz hem de ek kazanç sağlayabileceğiniz bir iştir. Bunun için yerel gazeteyle veya dergiyle ya da bir yayıneviyle anlaşıp evde, bilgisayarınızın başında böyle bir işi yapabilirsiniz.

(Redaksiyon işinin artıları ve eksileri konusunu incelemiştik.)

2. Reklam/Tanıtım Yazarlığı

Evde yapılabilecek işler listesindeki bir diğer ek iş fikrimiz Reklam/Tanıtım Yazarlığıdır. Bu başlığı okuduğunuzda büyük firmalarda reklam yazarı olmak akıllara gelmesin. Şu an okuduğunuz yazı gibi tanıtıcı yazılar yazabilir veya küçük çaplı firmalarda satılacak ürünü anlatacak işlerde çalışabilirsiniz. Tabii bunun için de dil kurallarına hâkim olmanız ve satılacak ürünü iyi betimlemek üzere hayal gücünüzün yüksek olması gerekmektedir. Bu ek iş fikrine makale yazarlığı da eklenebilir. Yazı yazma konusunda yetenekli ve istekliyseniz, bazı sitelerin ihtiyaç duyduğu makale yazarlığına da atılabilirsiniz. 

3. İnternet Üzerinden El İşi Satma

Bu öneri, yukarıdaki iki öneriden farklı olarak başka ilgi alanına girmektedir. El işi emek isteyen bir iştir. Ancak ilginiz varsa eğlenerek gelir elde edebileceğiniz bir iştir. Bunun içerisinde kolye yapmak, oya işi yapmak gibi işleri sayabiliriz. Yaptığınız el işlerini, var olan çeşitli sitelere koyarak oradan satışını sağlayabilirsiniz. Bir nevi bir şey ürettiniz ve onu herhangi bir dükkânda satıyorsunuz gibi düşünün. Bunu var olan sitelerde satışa koymak gibi bir zorunluluğunuz da yok. Kendi sitenizi kurup oradan da satabilirsiniz. Böylelikle iki iş birden yapmış olursunuz. Ayrıca site kurmadan özellikle instagram olmak üzere facebook, twitter gibi sosyal mecralardan da satış yapabilirsiniz. 

4. Web Sitesi Açmak

Yukarıda da değinildiği gibi web sitesi açmak da evde, bilgisayar başında yapılabilecek işlerden bir tanesidir. Hatta birçok kişiye göre fazla geliri olan bir iştir. Tek yapmanız gereken nasıl bir site açacağınızı belirlemektir. Yani sitenizin içeriği ne olacak, kime hitap edeceksiniz onu belirlemeniz gerekmektedir. Bundan sonrası sitenizin reklamını yapmaya kalıyor. Şunu da söylemekte fayda var, siteniz için ödeyeceğiniz ücretler değişkenlik gösterebilir. Siteden nasıl para kazanacağım diyorsanız bu konuda internette bol miktarda makale bulunmaktadır.

5. Kozmetik Ürün Satışı

Kozmetik ürün satışı oldukça revaçta olan bir iş olanağıdır. Bunun için internete ilan vermenize gerek bile yoktur. Oturduğunuz apartmanda, çalıştığınız yerde arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza satış yapabilirsiniz. Bunun için çalışmak istediğiniz firmadan veya o firmada temsilcilik almış bir tanıdığınızdan iş alabilirsiniz. Tabii çok kişi bununla uğraştığından ne kadar gelir edersiniz bilinmez. Sonuçta bu işi bir piramit olarak düşünün ve siz piramidin en altında olabilirsiniz. Bu oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Bunlar dışında küçük işletme ve iş fikirleri listesi bulunan konumuzu okuyabilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda yazılanlar sizin kafanızda bir fikir oluşturması açısından değerlendirilmelidir. Size bu tarz işler hakkında ön bilgi vermek amaçlıdır. Bu söylenilenleri yaparsanız yüzde yüz istediğiniz, hayal ettiğiniz şeyler olur diye yüksek bir iddiası yoktur. Bu yazılanları okuduktan sonra aklınıza yatan bir iş olduğunda, o işin uzmanıyla görüşmenizi ve o işi yapabileceğinize dair referansınızın olmasını tavsiye ederiz.

Yeni, Küçük İşletme ve İş Fikir Listesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir