Evde Yapılabilecek Ek İşler 2017

Hiç kendi evinizin rahatlığında daha fazla para kazanmayı hayal ettiniz mi? Evde kalmak durumunda olan bir ebeveyn, ya da bir öğrenci veya iş bulma olasılığını sınırlayan kronik sağlık sorunlarına sahip bir insan olanlar için evden çıkmadan ekstra para kazanma fikri caziptir.

Neyse ki teknoloji, kanepenizin veya ev ofisinizin konforunda yapabileceğiniz çok sayıda iş fikirleri mevcut. Bizler burada son zamanlarda özellikle 2017 yılı için trend olduğundan dört tanesini sizin için seçtik.

 1. Sanal Asistan

Oldukça iyi ve kolay para kazanabileceğiniz esnek bir yan iş istiyorsanız, sanal asistan olabilirsiniz. Bir sanal asistanın görevleri, çalışmalarına bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle VA’lar, bir işletme sahibi için bazı idari görevleri yönetmeye yardımcı olur. Örneğin, bir sanal asistan e-posta hesaplarını yönetebilir, araştırma yapabilir, toplantılar planlayabilir, içerik yükleyebilir ve daha pek çok şey yapabilir.

Neredeyse tüm işletme sahipleri idari görevlerle ilgili bazı yardımları kullanmak ister. Bazı girişimcilerin haftada birkaç saat yardıma ihtiyacı olabileceğinden, bu iş için ne kadar zaman ayırmak istediğinize karar verebilirsiniz. Böylece sanal asistan olarak saatte 40-150 TL arasında para kazanabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey: Bir bilgisayar, internet bağlantısı ve telefon.

İşletme sahiplerinden, blog yazarlarından ve diğer çevrimiçi girişimcilerden hizmetlerinizi tanıtmalarını isteyebilirsiniz. Kendi web sitenizi oluşturmak da hizmetlerinizi tanıtmanıza yardımcı olabilir.

İlgili Yazı: Sanal Çağrı Merkezi Nedir? Çağrı Merkezi İşi Kurmak Nasıldır?

 1. Serbest Yazarlık

Kelimeler ile ilgili bir ustalığınız var mı? Güzel ve etkileyici yazabiliyor musunuz? Evinizden yapabileceğiniz birçok ek iş var.

Şuralarda yazabilirsin:

 • Blog yayınları
 • Haber bültenleri
 • E-posta kampanyaları
 • Ürün açıklamaları
 • Makale alış-satış siteleri

100 kelimesi 1 TL’den 5 TL’ye kadar para kazanabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey: Bir bilgisayar ve internet bağlantısı. Ayrıca Microsoft Word veya Google Docs gibi kelime işlemcileri kullanabilme yeteneği de gerekir.

Yazılarınızı sergilemek için size referans olabilecek yazı portföyünüzü bir yerde yayınlayın. Öncelikle wmaraci.com gibi webmaster forumlarında yer alan makale alış-satış bölümünde kendinizi site sahiplerine tanıtabilirsiniz.

İlgili Yazı: İyi Bir Makale Yazarı Olmak İçin İpuçları

İlgili Yazı: Yazı Yazarak Para Kazandıran Siteler Hangileri?

İlgili Yazı: Online Serbest Yazarlık İşine Nasıl Başlanır?

İlgili Yazı: Makale Yazarlığından Ne Kadar Para Kazanılır?

 1. Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Dürüst olalım: Muhtemelen günün önemli bir kısmını sosyal medyaya zaten harcıyorsunuz. Peki neden sosyal medyada yayınladıklarınız için para almıyorsunuz? Günümüzün dijital dünyasında sosyal medya hesaplarının olması işletmeler için şarttır.

Maalesef sosyal medya pazarlaması, işletme sahipleri için büyük bir zaman kaybı oluşturuyor ve asıl yapmaları gereken işlerinin merkezinden uzaklaşabiliyorlar. Bu yükü sosyal medya pazarlamacıları onlardan alıyor ve işletmeyi pazarlamayı, tanıtmayı ve işin ilgi çekici olmasını sağlamaya yardımcı olabiliyor.

Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest ile ilgileniyorsanız, sosyal medya pazarlamacısı olarak çalışmak sizin için iyi bir yoldur.

Böylece saatte 30-100 TL kazanabilirsiniz. Nelere ihtiyacınız var: Bilgisayar, internet bağlantısı ve bir sosyal medya aracı.

Başlamak için yüksek oranda takipçisi olan hesaplarınızı büyük şirketlere tanıtabilir ve reklamlarını yapabileceğinizi belirtebilirsiniz.

İlgili Yazı: Sosyal Medya Danışmanlık Hizmeti Vermek İsteyenlere İpuçları

 1. Grafik Tasarım

Grafik tasarım, günümüzün görsel tabanlı kültürünün en çok talep gören becerilerinden biridir. Grafik tasarım beceriniz varsa, neden biraz ekstra para kazanmıyorsunuz? Grafik tasarım için aşağıdakileri de içeren birçok kullanım alanı vardır:

 • Haber bültenleri
 • Logolar
 • Reklamlar
 • Sosyal Medya Mesajları
 • Infografikler

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan küçük işletme sahiplerine, blogculara ve girişimcilere kadar çeşitli gruplarla çalışabilirsiniz. Bütün bunlar için çalışmalarınızı firmalara gönderebilirsiniz.

Bu iş için gerekenler: Bilgisayar, internet ve Photoshop veya InDesign gibi grafik tasarım programlarını bilme ve kullanma becerileri

Nasıl başlanır: Portfolyolarınızı sergilemek için Wix , Weebly veya Wordpress’i kullanarak ücretsiz bir web sitesi oluşturun. İlk müşterilerinizi bionluk.com, sadeceon.com gibi Türkçe ya da Fiverr , Upwork ve Freelancer gibi yabancı sitelerde bulabilirsiniz ve aynı zamanda arkadaşlarınız ve ailenize projeleri için uygun olduğunu bildirebilirsiniz.

İlgili Yazı: Evde Gerçekten Para Kazanmak İçin Yapılacak İş Fikirleri Listesi

İlgili Yazı: Uyurken Para Kazanmak İçin Neler Yapılabilir?

İlgili Yazı: Evden İş Yapmak İstiyorum Diyenlere İş Fikirleri

Sonuç

Evde ek iş yaparak fazladan kolayca para kazanmak isteyenlerin özel ders verme veya bebek bakıcılığı yapma gibi daha birçok alternatifi var. Önemli olan ödevinizi iyi çalışmak ve müşteri tabanınızı oluşturmak. Böylece bir portföy oluşturup kolayca referanslar elde edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir