Evi Kiraya Vermek mi Satmak mı?

Eski kız-erkek arkadaşını hatırla, hani şu can sıkıcı gülüşü olanını… Ona katlandın çünkü o an yeterince iyiydi. Ama bir gün o yeni mükemmel kızla-erkekle tanıştın ve o aslında istediğin her şeydi. Yeni romantik hedefin belli belirsiz işaretler gösterdi ve bugüne kadar geldi. Ama bir problemin vardı: Hala aklında eski sevgilin vardı…

Bir ev alırsın, ama sonra hayat seni başka bir mülke gitmeye zorlar. Belki bu seçim ya da iş sizi yeniden düşünmeye zorluyor. Aynı yukarıdaki gibi bir probleminiz var. Romeo: Eski evi ne yapmalı?

İki kızla-erkekle aynı anda buluşmaya çalışmak karaktersizlik olsa da, bir önceki evinizi kiralayıp iki evin sahibi olmak gerçekten karlı olabilir. Evi elinizde tutarak, nakit akışı yoluyla ciddi servet oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ama bunun doğru bir hareket olup olmadığını nereden bileceksin? Evi satıp yoluna devam et ya da kiraya ver, hangisi? Gayrimenkulle ilgili soruların çoğunda olduğu gibi, seçenekleri anladıktan sonra durumunuz için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Evinizi kiraya verirken ya da satıp satmayacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken beş faktör vardır:

  1. Bu özellik nakit akışı üretecek mi?

Evinizi kiralayıp satmaya karar verirken bakacağınız ilk şey matematiktir. Biliyorum, matematik muhtemelen okuldaki en sevdiğiniz ders değildi, ama neyse ki ihtiyacınız olan gayrimenkul yatırım matematiğini anlamak için beşinci sınıf bir akla ihtiyacınız olacak.

Önce şunu sorun: Bu özellik pozitif nakit akışı üretecek mi? Size kolay para kazandırabilecek mi?

Diğer bir deyişle, bu mülk kiralandığında ve ilgili masrafları (ipotek, vergi, sigorta, kamu hizmetleri, yönetim, boşluk, onarım, YİD, vb.) düştüğünüzde, eviniz aylık kara mı zarara mı yol açacak? Eğer bir para kaybı söz konusuysa, kolay olanı seçip evi satmayı düşünmelisiniz.

  1. Yatırımın geri dönüşüne ne dersiniz?

Evinizi bugün sattığınızda ne kadar kazanç sağlayacağınızı düşünün. Çünkü mülkün kiralanarak piyasanın zaman içinde iyileşmesini beklemek avantajlı olabilir. Ev piyasanın daha da iyileşeceği bu süre zarfında pozitif nakit akışı sağlayacak, para kazandıracaktır.

Satış yaparak bir kazanç elde etmek istiyorsanız, yatırım getirinizi dikkate alın. Örneğin, evinizi satarak 100.000 TL kar elde edebilecekken, kiralayarak nakit akışında yılda sadece 12.000 TL kazanacaksınız diyelim. Bu yatırımın yüzde 1’lik bir getirisi vardır. 100.000 TL kar elde etmek ve bu parayla yüksek getiri sağlayacak başka bir şeye yatırım yapmak daha iyi olabilir.

  1. Vergileri dikkate alın.

Eğer evi birine kiralayacaksanız potansiyel olarak bir miktar vergi borcunuz olacak. Tabii ki, mülkiyeti koruyarak, her zaman, vergi miktarından daha yüksek bir miktara değer biçme olasılığı vardır, fakat gayrimenkul değerleri söz konusu olduğunda hiçbir garanti yoktur.

Seveceğiniz Yazımız: Gayrimenkul Emlak Yatırımı Karlı mı, İstanbul ve İzmir’de Yatırım Nerelere Yapılmalı?

  1. Gelecek parlak görünüyor mu?

Evinizi kiralayıp satmaya karar verirken dikkate almanız gereken diğer önemli bir faktör de, geleceğiniz için kristal topunuza bakmanızı gerektirir. Gelecek beş, 10, 20 yıl evinizin konumu için neye benziyor? İşler gelişiyor mu? Mahalleniz değerde azalıyor mu? Gelecek karanlık görünüyorsa, daha sonra sorunlardan kaçınmak için şimdi satmayı düşünmelisiniz.

Tabii ki kristal toplarımız yok, ama bulunduğunuz bölgenin büyümesine bir göz atın. İşletmeler bölgenize mi taşınıyor? Evler tamir ediliyor mu yoksa çürümeye mi terk ediliyor? Yüzde 100 kesinlikle bilemezsiniz, ancak pazarınızdaki mevcut eğilimleri analiz ederek,  evi kiraya vermek mi satmak mı mantıklı daha bilinçli bir karar verebilirsiniz.

  1. Kiracıları idare edebilir misiniz?

Son olarak, kendinize sorun: Bir ev sahibi olmaya istekli misiniz? Çünkü dürüst olmak gerekirse, pek çok insan kiracılarla uğraşmak istemez. Bazı kiracıları yönetmek çok kolay bir rüya iken, bazılarıyla başa çıkmak için önemli zaman ve sabır gerekir. Bir “ev çöp toplayıcısı” nın tahliyesi ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Güzel olmaz. Neyse ki ev sahipliği, öğrenilip geliştirilebilecek bir beceridir. Tüm yeni toprak ağaları hata yapar, ama öğrenmeye istekli bir tür kişi iseniz, iyi olursunuz.

İlgili Yazılar: Para En Güzel Nasıl Değerlendirilir?

İlgili Yazılar: Pasif Gelir Elde Etme Fikirleri

Evinizi kiralamak veya satmak mı istiyorsunuz? Ancak kiraya verilip verilmeyeceği veya satılıp satılmayacağına karar vermek, yalnızca tüm seçenekleri tarttıktan sonra yapabileceğiniz bir iştir. Şu anda bu kararı vermeye çalışıyorsanız, yukarıda belirtilen beş faktöre bir göz atın ve sizin için, aileniz ve mali geleceğiniz için en iyi olanı seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir