Evin Değerini Artıracak Yenilemeler ve Tadilatlar

Ev sahibi olarak, mülkünüzde onarımlar yapmanın ve bazı küçük tadilatları gerçekleştirmenin, satma zamanı geldiğinde evin değerini artıracağınız ve daha çok para kazanacağınız anlamına geleceğini unutmamalısınız. Ancak tüm tadilat işleri mülke değer katmaz. Hatta iyi bir şekilde uygulanmazsa bazı ev tadilatları, mülkün satışında fiyatın düşmesine bile neden olabilir. Yenilemeleri gerçekleştirmenin başlıca nedeni, sizin bu tadilatları yapmayı gerçekten istemeniz ve yapmanız gerektiğidir. Eve parasal olarak ne gibi bir değer katacağını düşünmek ikincil olmalıdır.

Daha büyük bir alan yaratmak için duvarları yıkmak, ev sahiplerinin evlerinin değerini artırabileceğini düşündüğü bir değişikliktir, ancak bu her zaman bu şekilde olmayacaktır. Evinizdeki oda sayısının azaltılması, ilave odaların sunabileceği ayrı alanlardan (özellikle mahremiyetin önemli olduğu gençler için) mahrum bırakacağından, potansiyel alıcılar için çekici gelmeyebilir.

Eviniz müstakil bir ev ise ve 50 mil yarıçapında herhangi bir komşusu olmayan uzak bir bölgedeyseniz, yapacağınız tadilatlar bile evinizin değerini artırmayabilir, boşa para harcamış olursunuz. Müstakil evler bulunduğu yer itibariyle bazen tehlikeli evler olarak nitelendirilebilir. Komşularınızın mülklerinin varlığı daima evin değeri üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Evinizin değerine katkıda bulunması için asla bir yüzme havuzu kurmayın. Çünkü bu, ev sahibine kurulum maliyetinin yüzde 10’undan daha fazlasını geri getirme olasılığı olmayan bir iyileştirme. Hatta bazı ev alıcıları, özellikle küçük çocukları varsa, bir havuzlu mülkü satın almak istemeyebilirler. Hatta bazı aileler gelecekteki bakım maliyetlerini de göz önüne alacaklardır.

Bununla birlikte, satış konusunda ev sahiplerine yatırımlarında bir getiri sağlayacak muhtemel bazı yenilikler var. Yatak odasına ilave bir banyo eklemek, evinize değer katabilir. Ve eviniz büyükse yatak odasına bir tuvalet yapmak potansiyel alıcılara cazip gelebilir.

Bir evdeki yaşam alanını genişletmek, çatı katını bir ofise dönüştürmek gibi yaratıcı şeyler evinizin değerini artıracaktır. Ancak bu uzmanlık isteyen bir iştir ve muhtemelen planlama izni ve gerekli planları hazırlamak için taslak gerekli olacaktır. Benzer şekilde, alıcılar genellikle sokağa park etmeyi istemiyorlar, bu nedenle eve bir garajın eklenmesi mülkünüzün değerini artırabilecek başka bir gelişmedir.

Yenilemeler, maddi getirilerden fazlasını sağlamak için yapılmalıdır. Evin değerini arttırmak için yapılması gerekenler ekbette bunlarla sınırlı değildir ve yüksek paralar ödemenize gerek yoktur. Evin dışını güzelleştirmek, banyodaki kırık fayansları değiştirmek, bahçeye çiçek veya çalılar dikmek gibi herhangi bir ev sahibinin yaptırabileceği küçük, çok daha az maliyetli iyileştirmeler vardır. Bunlar, evinizi hızlı ve istediğiniz bir fiyata satmanıza yardımcı olabilecek az miktarda harcama gerektiren küçük yenilemelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir