Franchise Bayilik Veren İşletmeyi Tanıtmak ve Pazarlamak

Pazarlamayı bir bina olarak düşünürsek pazarlama yapısının temel sütunları; reklam, doğrudan posta, satış, promosyon, halkla ilişkiler ve online pazarlama şeklindedir. En başarılı franchise sahipleri, pazarlamanın altı sütununu dikebilir, uygun kaynakları tahsis edebilir, yatırım getirilerini takip edebilir ve sonuç değiştikçe ince ayar yapmaya ve uyarlamaya devam edebilir. Bu sütunların en önemli yönleri şunlardır:

 1. Reklamcılık

Reklamcılığı sadece basılı medya olarak düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki reklamcılık, pazarlama mesajınızı tanıtmak için alan satın almanıza izin veren her türlü medyayı kapsar. Bu, gazeteler, dergiler ve diğer basılı formatlar, TV reklamları, radyo reklamları, reklam panoları, internet reklamları, web siteleri ve daha fazlasını içerir.

Franchise Bayilik reklamcılığı onlarca yıldır olmasına rağmen, bugünkü reklamlar geçmişe kıyasla çok farklı bir harekete geçme eğilimindedir. Standart “Çağrı Yapın” kavramı yerine, izleyicileri franchisor’un web sitesine yönlendirerek daha fazla bilgi edinebilir ve franchisor’un geliştirme departmanıyla e-posta ile iletişime geçebilirler.

Tüm platformlarda yenilikçi reklam kampanyaları üreten bayiler, en iyi yatırım geri dönüşünü (ROI) gerçekleştirir.

En Etkili İnternetten Pazarlama Yöntemleri

 1. Doğrudan Posta

Çoğumuz doğrudan postaları posta kutumuzda gördüğümüz kartpostallar olarak düşünüyoruz. Mesajın gücüne ve teklifine bağlı olarak bu hala etkili bir seçenektir. Teknolojinin başlangıcı ile birlikte gelişen diğer doğrudan posta seçenekleri, e-bültenler, damla e-postası kampanyaları (kısa sürede bir müşteriye gönderilen bir dizi e-posta mesajı) ve internet üzerinden bilgi gönderen diğer opt-in alternatifleridir.

 1. Satışlar

Her franchise sistemi için etkili bir satış süreci şarttır. Her franchise alanının prospektif franchise alıcılarının takip etmeleri için sistematik, adım adım keşif işlemlerine tabi tutulması zorunludur. Bu sürecin anlaşılması basit olmalıdır, çünkü muhtemel franchise alanların kendilerine emanet edebilecekleri bilgileri onlara sunmaları, artıları ve eksileri tartmaları ve sonuç olarak eğitimli bir karar vermeleri gerekmektedir. Bayilik dünyasındaki satış yöntemleri aşağıdaki alt kategorilere ayrılır:

 • Franchise alanının katıldığı fuar, keşif günü veya başka tanışma deneyiminde karşılaşabileceğiniz kişiden kişiye satış.
 • Giden veya gelen her yerde gerçekleşen telefon satışları. Bir franchise sahibi olarak, franchise sürecinin tamamında eğitim almış bir kurum içi franchise satış uzmanına sahip olmak önemlidir. Bu nedenle, bu kişi franchise sahibine fırsatı etkili bir şekilde sunabilir, sorularını cevaplayabilir ve itirazda bulunabilir.
 • Giden telefon satışları, bazen telemarketing olarak da adlandırılabilir, bu da etkili olabilir. Giden telefon satışlarının önemli bir unsuru, franchise alıcısına kendileri için önemli olan bilgiyi sağlamak ve keşif sürecini sizinle birlikte sürdürecek bir teşvike sahip olmasını sağlamaktır.
 • Teknoloji, satış sürecini genişletti. E-posta, mesajlaşma, web sunuları, Google Adwords reklamları ve takvim senkronizasyonu, herhangi bir geleneksel satış aracı kadar franchise satış sürecinin de bir parçasıdır.

En iyi adayların keşif adımlarını takip edeceğini ve mesaj bıraktığınızda hızlı bir şekilde size geri döneceğini göreceksiniz. 

İşletmeler Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullanmalıdır?

 1. Tanıtımlar (Promosyonlar)

Geleneksel olarak tanıtımlar bir pazarlama mesajında ​​farkındalık ve heyecan yaratmak için kullanılmıştır. Geceyarısı çılgınlık satışları, 24 saat satış, çekilişler, hediye çeki, özel olaylar, müşterinin beğenisini kazanan yemekler veya çeşitli şirketlerin yeni alıcıları çekmek için kullandığı her türlü özel, sıradışı promosyon görmüşsünüzdür. Başarılı franchise bayilik sahipleri, yeni teknolojileri kullanan promosyonlarla geleneksel promosyonların bir kombinasyonunu kullanırlar. Örneğin, basılı reklam panoları, reklam panoları, radyo ve TV gibi geleneksel medyada reklamı yapılan bir çekilişe sahip olmakla birlikte, tanıtımı Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya organlarında da yürütüyor olabilirler. İnternet seçenekleri franchise kuruluşlarının potansiyel alıcı kitlelerine ulaşmak için düşük yatırım yöntemiyle daha büyük markalarla olumlu şekilde rekabet etmesine olanak tanıdı.

 1. Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler pazarlamanın en az kullanılan sütunudur. Geleneksel olarak, halkla ilişkiler kampanyaları, basın bültenleri, basın kitleri, sponsorluklar, diğer iyi niyetli etkinlikler ve genellikle tanıtım yoluyla marka bilincini kazandıracak kampanyalardan oluşacaktır. İnternet çağında, halkla ilişkilerin hala dikkat edilmesi gereken çok canlı ve önemli bir sütun olduğu keşfedilmiştir. Bununla birlikte bazı açılardan teknoloji, başarılı bir PR kampanyası başlatmayı çok daha kolay hale getirmiştir.

Günümüzde, başarılı franchise sahipleri haber değeri olan makalelerini bloglar vasıtasıyla kendi platformlarında yayınlama olanağından yararlanmaktadır. Bu ücretsizdir ve makaleler ne kadar yaratıcı ve bilgilendirici olursa, o kadar çok trafik çekecektir. 

 1. Online (Çevrimiçi) Pazarlama

Birçok franchise sahibi çevrimiçi pazarlamada hala oldukça yeni. Güçlü çevrimiçi pazarlama becerileri, yeni franchise sahiplerine avantaj sağlıyor. Yakın geçmişte, pazarlama ve medyada reklam seçenekleri çok pahalıydı ve yeni ortaya çıkan franchise sahipleri rekabette yerinde sayıyordu. Girişim engelleri daha az olduğu için internet oyun alanını düzeltti, büyük pazarlama bütçeleri olmasa bile online pazarlama tüm bayilik firmalarına avantaj sağlıyor.

Çevrimiçi pazarlama çabalarını geliştirirken aşağıdaki avantajları ve ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • İnternet interaktif bir deneyim sağlar. Web sitelerinizin değer ve güven oluşturması için kişisel bir deneyim sunduğundan emin olun. Ses ve video referanslarını ve ekibinizin tanıtımlarını ekleyin. 
 • İnternet üretimi, hemen tatmin olmaya alışıktır.Bilgisayarda bir sayfa açmanın birkaç saniyeden fazla zaman aldığında canınızın ne kadar sıkıldığını düşünün. Potansiyel franchise sahipleri için bilginin kolayca erişilebilir olduğundan ve yüklendiğinden emin olmak, teknolojiye duyarlı alıcılara teknoloji yeterliliğinizi gösterir.
 • İnternet, potansiyel franchise’ların bir reklam veya broşürden çok daha fazla bilgiye erişmesini sağlar. İnternet pazarlamacılığı, onlara kendi hızıyla ilerleyebilecekleri bir keşif yolunu yönlendirmelidir.

İthalat İhracat İşletmesinin Reklamı İçin Online Pazarlama Taktikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir