Gayrimenkul Emlak Yatırımı Karlı mı, İstanbul ve İzmir’de Yatırım Nerelere Yapılmalı?

Gayrimenkul yatırımı yapılacak iller denilince İzmir ve İstanbul akla gelir. Uzun vadede emlak yatırımı yapılması karlı mıdır? Bu iki ilde gelişmeye açık bölgeler nerelerdir? Kolay para kazanma yöntemlerinden bir tanesi de gayrimenkul/emlak yatırımıdır. Bu yazımızda İstanbul ve İzmir için nerelere yatırım yapmalı ve uzun vadede yatırım mantıklı ve karlı mı bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Taşınmaz mülkler, çeşitli bölgelerde alternatif yatırım yapmak isteyen bir çok yatırımcının hedefi konumunda ve bu yatırımın vazgeçilmez öncelikli birer parçası durumundadır. Daire ya da dükkan alarak bu mülklerin belirli bir değer kazanmasına müteakip satmak ya da uygun bölgelerde imara açık arsalardan alarak üzerine bina yapmak suretiyle değerlendirmek son zamanlarda Türkiye’deki en risksiz yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçta ne yandan bakarsanız bakın gayrimenkul işinde en karlı yatırım aracı emlakçılık olarak görülmektedir. Türkiye’de inşaat sektörünün gün geçtikçe artan atılımı ve son zamanlarda inşaat sektöründe geliştirilen teknolojik kolaylıklar emlak yatırımcılarının iştahını kabartarak emlak sektörünü gözde bir yatırım alanı yapmaktadır. Dünyanın birçok bölgesine göre oldukça düşük ve değer kazanmaya müsait arazi fiyatları ve güçlenmeye devam eden ülke ekonomisiyle Türkiye günümüzün en çok kazandıran gayrimenkul yatırım alanı sayılabilir.

Uzun Vadede Emlak Yatırımı Karlı mı?

Dışarıdan bakıldığındaki bu görüntü dış yatırımcıların iştahını kabartsa da, iç piyasada yerli emlak yatırımcısı için durum pek de o kadar iç açıcı değil. Aslında iç piyasada gayrimenkul yatırımcısının dikkat etmesi gereken önemli hususların başında gayrimenkul yatırımının zamanlaması ve yeri gelmekte. Öyleyse öncelik olarak ihtiyaçların değerlendirilmesi en uygun yöntem olarak duruyor. Yatırım yapılacak emlağın seçiminde eğer kira gelirine ihtiyaç duyuluyorsa daire yerine dükkan satın alınması çok daha doğru olur. Dükkanlar hem daha kolay kiraya verilmesi, hem de kiraya verilirken çok masraf istememesi nedeniyle tercih edilebilir. Dükkanı işletecek olan şahıs da kazancını oradan elde edeceğinden, dükkanın her yerini elinden geldiğince güzelleştirecek tadilatlarla işe başlar. Dükkanın bakımını yapar, bütçesince birçok masrafta bulunur ve mülk sahibinden bunun karşılığını asla talep etmez. Ve dükkan işletenler genellikle kira ödemelerini düzenli olarak yaparlar. Ancak konu konut kiracılarına gelirse, konut kiracıları sizin bin bir zorlukla bütçenizden ayırarak bakımını yaptığınız daireyi oturduğu sürede yıpratır, çıkarken de daire yerine size bir harabe bırakarak çekip gider. Üstelik birçok konut kiracısı da kiralarını geciktirmekte ve hatta ödememektedir. Eğer bu yatırım sonrasında kira gelirine ihtiyaç duymayacaksanız dükkan yerine hedefinizde kesinlikle arsa yatırımı olmalıdır. Gelişmekte olan, büyümeye müsait şehirlerde alınacak arsalar uzun vadede düşünülerek en az on – on beş yıl sonrası için karlı bir yatırım aracı olarak kullanılmış olacaktır.  

Gelişmeye Açık Bölgelerde Emlak Yatırımı

Hala emlak yatırımı tercihim dükkan almak diyorsanız, satın almayı düşündüğünüz dükkanların metrekare fiyatını hesaplamak yerine, dükkanın bulunduğu bölgenin kira çarpanının değerlendirilmesi oldukça doğru bir hesaplamadır. Yani geniş metrekare bir dükkanı düşük bir kira karşılığında elde tutmak yerine, daha çok kira geliri getirecek küçük bir dükkan satın almak daha mantıklı olacaktır. Yatırımın kira getirisiyle kendisini amorti edebileceği zaman hesabı bu aşamada en doğrusudur. Bu durum gelişimini tamamlamış bölgelerde böyleyken, yeni gelişmekte olan yerlerde değişkenlik gösterebilir. Öyleyse emlak yatırımlarında uzun vadede daha fazla kazanç elde edilmektedir. Bazen neye yatırım yapıldığından çok ne kadar yatırım yapıldığı önemliyken, bazen de neye ne kadar yatırım yapıldığı daha önemli olabilmektedir. Gayrimenkul yatırımları duygusal davranmaktan çok matematiksel düşünmeyi gerektirmektedir. Kısa vadede daha çok para elde etmek, kısa vadede kolay para kazanmak isteyen yatırımcılar gayrimenkul yatırımından daima uzak durmalıdırlar. Günümüzde nakit para akışı böylesine değerliyken ve anlık yatırım yapılacak birçok sektör oluşmuşken, az ama garanti kar getiren hisse senedi benzeri yatırımlar emlak yatırımından daha doğru yatırım şekilleridir. Ayrıca gayrimenkul yatırımı oldukça fazla bilgi ve deneyim de gerektirmektedir. İlla emlak yatırımı diyenlere deneyimli büyük firmalara yönelmelerini tavsiye ediyoruz.

En iyi yatırım nereye yapılmalıdır bunu şurada incelemiştik.

Gayrimenkul Yatırımı Nerelere Yapılmalı?

Bunu İstanbul ve İzmir için yanıtlayacağız.

İstanbul için; Beykoz (Arsa Yatırımı), Bahçelievler (Ticari Yatırım), Bakırköy (Ticari Yatırım), Ataşehir (Konut Yatırımı), Bağcılar (Konut Yatırımı), Kağıthane (Ticari Yatırım), Silivri (Konut Yatırımı), Şişli (Ticari Yatırım), Eyüp (Konut Yatırımı), Çatalca (Arsa Yatırımı), Kadıköy (Konut Yatırımı), Pendik (Konut Yatırımı) olarak tavsiye edilmektedir.

İzmir için; İzmir için Karşıyaka ve Narlıdere ön plana çıkmaktadır. Bayraklı ve Alsancak Ticari Yatırımlar için gözde yerler iken arsa yatırımı için de Çiğli – Menemen aksı, Çiğli- Sasalı ve Kaklıç bölgeleri, Güzelbahçe- Seferihisar aksı, Foça ve çevresi, Alaçatı, Karaburun-Mordoğan bölgesi tavsiye edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir