Geleceğin Teknoloji Meslekleri, Aranan Önemli İş Alanları

Şu anda hangi teknoloji işleri revaçta? Daha da önemlisi: Gelecekte kalıcı olacak önemli teknoloji iş alanları neler olacak?

Aşağıda, önümüzdeki on yıl içinde büyümesi beklenen yedi farklı teknoloji kariyer mesleklerinin bir listesi var.

1- Veritabanı Yöneticisi

Nedir: Veritabanı yöneticileri (DBA) bir kuruluşun verilerini kontrol eder. Veritabanlarının verimli çalışmasını ve yetkisiz kullanıcılardan emin olmasını sağlarlar. DBA’lar ayrıca bir şirketin verilerini organize etmek ve bunu mantıklı ve becerikli bir şekilde depolamakla yükümlüdürler.

Nasıl Olunur: Veritabanı yöneticileri genellikle yönetim bilgi sistemlerinde (MIS) veya bilgisayarla ilgili bir alanda lisans derecesine sahiptir.

Dahası, DBA’ların veritabanı dilleri hakkında bir bilgiye sahip olmaları gerekir – en yaygın olanı Yapısal Sorgulama Dilidir ( SQL olarak da bilinir) . Bir DBA, işvereninin hangi programlama dilini kullandığını da bilmelidir.

Gelecekteki Büyüme Beklentisi: 2022 yılına kadar % 15

2-Yazılım Geliştiricileri

Nedir: Yazılım geliştiricileri, bilgisayar programlarının arkasındaki yaratıcı zihinlerdir. Bazı yazılım geliştiricileri uygulamalar oluştururken bazıları da sistem kuruyor. Tüm yazılım geliştiricileri, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak için yazılımlar hazırlarlar. Ve ayrıca bilgisayar programcılarının yanında çalışmaya eğilimlidirler.

Nasıl olunur: Yazılım geliştiricilerin, genellikle bilgisayar bilimleri, yazılım mühendisliği veya bilgisayarla ilgili bir alanda lisans derecesi vardır. Matematik alanında bir derece de kabul edilebilir.

Tahmini Gelecekteki Büyüme: 2022’ye kadar % 22

3-Web Uygulama Geliştiricisi

Nedir: Web uygulaması geliştiricileri, istemci özelliklerine uyan yazılımlar oluşturmak için programlama dillerini kullanır. Geliştiriciler birden fazla programlama dili ve işletim sisteminde çalışabilir.

Nasıl olunur: İşverenler, genellikle, bilgisayarla ilgili eğitimin yanı sıra ilgili iş deneyimini ararlar. Bununla birlikte, diğer geleneksel olmayan eğitim sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, resmi bir derece olmadan da eğitim görmek mümkündür.

Gelecekteki Büyüme Beklentisi: 2022’ye kadar % 23

4-Bilgisayar Sistem Analistleri

Nedir: Bilgisayar sistem analistleri bir şirketin bilgisayar sistemlerini ve prosedürlerini gözlemlemektedir. Ardından, organizasyonun daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için bilgi sistemi çözümleri tasarlarlar.

Bilgisayar sistemleri analistleri, her ikisinin gerekliliklerini ve kısıtlamalarını çözmek üzere iş ve bilgi teknolojisini (BT) birleştirirler. Tipik sorumlulukları, BT ile ilgili ihtiyaçları belirlemek için yöneticiler danışmanlık yapmaktır.

Nasıl Olunur: Birçok bilgisayar sistemi analistinin bilgisayarla ilgili bir alanda lisans derecesi vardır. 

Tahmini Gelecek Büyüme Beklentisi: 2022’ye kadar % 25

5-Mobil Uygulama Geliştiricileri

Nedir: iOS, Android ve diğer telefon sistemleri türünde mobil uygulamalar oluşturma olarak tanımlanabilir. Bilgisayar Eğitim Merkezleri, endüstrideki şirketler, video oyun stüdyoları, reklamcılık ve pazarlama firmaları, mobil cihazları güçlü bir içerik dağıtım kanalı olarak tanıyan medya şirketleri, devlet kurumları, finansal kurumlar ve daha pek çok yer, mobil uygulama geliştiricilerine ihtiyaç duyuyor.

Nasıl olunur: Çoğu, yazılım mühendisliği veya bilgisayar bilimlerinde geçmişe sahiptir. Mobil uygulama geliştirme çok yeni olmakla birlikte, üniversiteler mobil uygulama geliştirme konusunda derece sağlamaya başlamıştır.

Öngörülen Gelecekteki Büyümesi: % 23 den % 32’ye (2020 yılına kadar)

6-Pazar Araştırması Analisti

Nedir: Basitçe söylemek gerekirse pazar araştırmaları analistleri, şirketlerin insanların hangi ürünleri, ürünleri kimin ve kaç paraya alacağını anlamalarına yardımcı olur. Pazar araştırması analistleri tüketiciler ve ürünler hakkında veri toplar, bulguları analiz eder ve başkalarına kendi şirketlerinde sunmak üzere raporlar hazırlar.

Nasıl Olunur: Birçok piyasa araştırma analistinin lisans derecesi vardır. İstatistik, matematik ve bilgisayar bilimleri gibi alanlarda dereceler gerekebilir. Bazen de işletme yönetimi, sosyal bilimler veya iletişim alanlarında geçmiş tecrübeler istenebilir.

Tahmini Gelecek Büyümesi: 2022’ye kadar % 32

İlgili Konu: Reklamcılık Sektöründe Yeni İş Fikirleri

İlgili Konu: Drone İle Yapılacak En İyi İş Fikirleri, İş İmkanları

7-Bilgi Güvenliği Analisti

Nedir: Bilgi güvenliği analistleri, bir kuruluşun bilgisayar ağlarını ve sistemlerini korumak için güvenlik tedbirlerini koordine eder ve uygularlar. Bu pozisyonlarda çalışan insanların belirleyici bir özelliği, uyarlanabilirliktir, çünkü güvenlik ihlalinin ne zaman gerçekleşeceğini asla bilemezsiniz.

Nasıl Olunur: Birçok bilgi güvenliği analistinin, bilgisayar bilimleri eğitiminde, programlamayla veya bunlarla ilgili bir lisans anlamında çok yönlü bir bilgisayar eğitimi almış olması gerekir.  Tahmini

Gelecek Büyüme Beklentisi: 2022 yılına kadar % 37

Teknolojiyi sevenler için verdiğimiz bu teknoloji alanında çalışılacak kariyer meslekler, pazar doymuş hale gelmeden önce tüm öğrenme kaynaklarından yararlanmak üzere göz önüne almanı gereken bir listedir.

“Geleceğin Teknoloji Meslekleri, Aranan Önemli İş Alanları” için 1 yorum

  1. Mobil uygulama geliştiriciliğinde çok para olacak. Herkes yanında telefon taşıyor. Çok kaliteli uygulamalarla güzel paralar kazanmak mümkün olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir