Girişimci İş Planını Nasıl Hazırlar?

Girişimci; bir alanda elinde ki üretim materyalleri ile mal ve hizmet üretimi yaparak, kar elde etmek amacıyla riske giren kişilere denir. Girişimci kişiler alanında bilgili, tuttuğunu koparan cesaretli insanlardır.

Yeni Girişimciler İçin Fikirler, Tavsiye ve Öneriler

 

İş Planı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir işletme kurmak istiyorsunuz veya sahibi olduğunuz işletmeyi daha çok geliştirerek daha fazla kazanmak istiyorsunuz, işte bunun için İş planı ihtiyacınız olan en önemli olmazsa olmanızdır. İşletmeniz için hazırladığınız iyi bir iş planı işletmenizin ilerisi için hem sahip olduğu finansal varlıkları korumasını, hem de işletmenize daha fazla finansal desteğin ve yatırımların gelmesini sağlayacaktır. Peki, bu plan ne işi yarar, faydası nedir? İşletmeniz sağlam politikalara dayalı sürdürülebilir bir başarı ile yoluna devam edecek, aynı zamanda ilerde karşılaşacağınız zor durumlarda İş planınız sizin için bir rehber görevi üstlenecektir. Bu sayede işletmenize sermaye ve kaynak akışı hiç kesilmeyecektir.

Girişimci İş Planını Nasıl hazırlar?

İş planında öncelikli hedef dışarıdaki yatırımcıyı ikna yolu ile işletmenize çekmektir. Bu yüzden hazırladığınız İş planı yatırımcının,‘neden size yatırım yapmalıyım? Ne kadar yatırmalıyım? Ne kadar ve nasıl kazanırım?’ gibi sorularına samimi ve ikna edici cevaplar vermek zorundadır. İkna olan yatırımcı işletmenize güven duyacak ve sizinle sürekli iş yapmak isteyecektir.

Sırası ile İş Planı Hazırlama Teknikleri

Bu bölüme kadar sizleri İş planının tanımı, hazırlık süreci ve amaçları konusunda bilgilendirdik. Şimdi sizlere aşama aşama iş planınızı nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Pazarın Analizini Yapın

 • Öncelikle kapsamlı ve tutarlı bir potansiyel pazar araştırması yapmalısınız.
 • Pazarın büyüklüğü ve rakiplerinizin pazarda sahip oldukları güç hakkında kesin sonuçlara dayalı bir araştırma yapmalısınız.
 • İşletmenize sermaye akışı yapan yatırımcıların yerine kendinizi koyarak onları daha yakından anlamaya çalışmalısınız.
 • Size rakip olan işletmelerin iş planlarını mutlaka analiz edin, bu sizin hizmet ve ürünlerinizde yeniliklere açık hale getirecektir.

İşletmenizin Tanıtımını Yapın

 • İşletmenizin var oluş sebebini, hedeflerini ve varsa başarılarını bu bölümde anlatın.
 • İşletmenizin insanlara sunacağı hizmet ve ürünlerin faydalarını anlatın.
 • Ürün ve Hizmetlerinizin rekabet edebilirliğine yatırımcıları ikna edin.
 • İşletmenizin öncelikli ihtiyaçlarını en doğru şekilde tanımlayın.
 • İşletmenizin kaynaklarını yatırımcılara en şeffaf haliyle açıklayın.

Pazarlama ve Satış Stratejinizi Belirleyin

 • Öncelikle ürünlerinizi müşterilerinize nasıl ulaştırdığınızı, ürün ve hizmetlerinizi rakip işletmelere göre öne çıkaran avantajlarını, ürünlerinizi pazarlamada nasıl bir taktik izlediğinizi yatırımcılara ikna edici şekilde anlatmalı ve potansiyel yatırımcıların sermayesini kazanmalısınız.
 • Müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizi eleştirebilirler, beğenmedikleri durumlarda şikâyetlerini dile getirebilirler. Bu durumda müşteriye çözüm odaklı yaklaşmalı, müşteriyi kaybetmemek için dürüst ve ilkeli davranmalısınız.
 • Satış pozisyonunda çalışan personelinizi seçerken önceliğiniz müşteriyi ikna eden ve ürünü en iyi şekilde pazarlayan bir dile sahip olması olmalıdır.
 • İşletmeniz satış potansiyeli olarak genişlediğinde satış personelinizin sayısını arttırmalı, eğitimlerine önem vermeli ve satış personelinizi yeniliklere açık hale getirmelisiniz. Bu ilkeli hareketiniz, size yatırım yapmak isteyen sermaye sahiplerinin mutlaka dikkatini çekecektir.

Girişimcinin Başarılı Olması İçin Başlarken Bilmesi Gerekenler

 

Yukarıda sizleri ‘iş planı nasıl hazırlanmalı’ konusunda anlaşılır bir dille bilgilendirdik. Konuyu akıcı şekliyle anlatmaya çalıştık. Konunun özü yatırımcıyı ikna etmenin en kestirme yollarıdır. Zira internette konu ile alakalı kafa karıştırıcı bilgi karmaşası fazlaca var. Biz konuyu en sade ve herkesin anlayacağı bir dilde anlattık. Umarım faydalı olmuşuzdur.

İşadamında Girişimcide Olması Gereken Kişisel Özellikler Nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir