Google İlk Sayfada Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Google aramalarında ilk sayfaya yerleşme, siteniz için daha fazla isabetli kullanıcı ve görünürlük demektir. Bununla birlikte, SEO konusundaki bu başarınız şimdi yeni bir soruyu ortaya çıkarıyor: Artık arama sonuçlarında ilk sayfadayım, yerimi nasıl korurum?

  1. Eski İçeriği Yenile ve Güncelle

İlk sayfada yer alan anahtar kelimeler burada yer aldı diye iş bitmiyor. Birkaç ayda bir geri dönüp anahtar kelimelerin yer aldığı yazıları tekrar okumak gerekir. Çoğu zaman eski içerikler daha yeni bağlantılar, yeni ekran görüntüleri veya geçerli olan bir durum çalışması ile güncellenebilir. Zaten önceden yazdığınız içerikle yapabileceğiniz çok şey var, biraz güncelleme yaparak arama motoru sonuçlarını gerçekten artırabiliyoruz. Her zaman mevcut içeriklerinize geri dönün ve onlara daha fazla değer katın

  1. Hemen Çıkma Oranınızı Aşağıya İndirin

İlk sayfadasınız ve orada kalmaya devam etmelisiniz. Bu, sitenize arama yaparak gelenlerin davranışlarına bağlı olabilir. Hemen çıkma oranınızı Google Analytics ile ölçebilirsiniz. Sayfadan yalnızca saniyeler sonra ayrılan kullanıcıları izleyin. İyi bir tasarım ve iyi yerleştirilmiş bilgilerle bu oranı mümkün olduğunca düşük tutun.

  1. Değer Sağlayın

Web ziyaretçilerinize gerçekten değerli bilgiler vermek çok önemlidir. İçeriğin taze, alakalı ve kavrama dayalı olduğundan emin olun. Ziyaretçilerinize değer verin ve Google’ın (ve diğer arama motorlarının) önemsediği sinyallerden haberdar olun: hedef, güven (yüksek değerli bağlantılar), kullanıcı deneyimi (sayfa yükleme hızı, sezgisel navigasyon) ve diğer tüm üst hususlar… 

  1. Düzenli Olarak Güncelleme

Aramanın ilk sayfasında yer edindikten sonra o içeriğin alakalı kalmasını sağlamak için o içeriği düzenli olarak güncellemeniz ve kullanıcı yorumlarını temel alarak iyileştirmeyi sağlamanız gerekir.

  1. Google Hızlandırılmış Mobil Sayfa

Google, yakın zamanda Accelerated Mobile Pages (AMP) projesini başlattı ve  bunu arama motoru optimizasyonu için önemli kriterler olarak kullanıyor. AMP’nin optimize ettiği sayfalar mobil ortamda daha hızlı görüntülenir. Google hızı önceliklendirir ve arama sonuçlarında AMP sayfalarına öncelik tanır.

İlgili Yazımızı OkuyabilirsinizWeb Sitesini Kullanıcı Dostu (UX) Yapmanın Yolları

  1. Niche’nizdeki Diğer Web Siteleri ile İşbirliği Yapın

Sitenize harika içerikler göndermeye devam etmek önemlidir. Buna ek olarak, ek trafik ve bağlantı almak için nişinizdeki diğer web siteleriyle ortak olun. Popüler bir site için misafir blog’unuz varsa, gelen bağlantılar alırsınız. Bu, Google’ın ve diğer arama motorlarının alakalı ve değerli kaldığınızı değerlendirmesine yardımcı olur. 

  1. Ana Anahtar Kelimelerini Doğru Olarak Tanımla

Google, web sayfalarını içerikteki anahtar kelimelere dayalı olarak değil, anahtar kelimelerin (ve genel sayfa içeriği) web sitesinin diğer bölümleri hakkındaki fikirlerine göre derler. Bu nedenle, sıraladığınız içeriğe benzer bir şekilde içerik oluşturmaya devam etmek önemlidir. Örneğin, bir otomobil sitesiyseniz ve lastikle ilgili anahtar kelimeler için sıralamaya girmeye çalışıyorsanız, lastik hizmetinin etrafında içerik oluşturmaya devam etmelisiniz. 

İlgili YazılarDaha Fazla Kar İçin İşletme Web Sitesini Geliştirmek

İlgili Yazılarİnternetten Satışı Arttırmanın Yolları, Web Sitesinde Olması Gerekenler

  1. Dahili Bağlantıları Kontrol Edin

Blogunuzda ve web sitenizin sayfalarında hedef anahtar kelimenizi hızlı bir şekilde arayın. Hedeflenen anahtar kelimeniz dahili olarak açılış sayfanıza (ana sayfanıza) bağlanıyor mu? Dahili olarak hedef anahtar kelimenizden açılış sayfasına bağlanmak mantıklı mı? Bu mantıklıysa, açılış sayfalarınızı hedeflemek için hedef anahtar kelimelerinizin dahili bağlantılarını oluşturmak, arama konumlarınızın güçlü kalmasını sağlamanın bir yoludur. 

  1. SEO’ya Yatırım Yapmaya Devam Edin

En üstte olduğunuzda yapabileceğiniz en iyi şey yatırıma devam etmektir. SEO söz konusu olduğunda, işler sürekli değiştiği için SEO’ya devam etmeniz neredeyse bir gerekliliktir. İster kendiniz öğrenip yapın isterseniz sizin için yapacak bir pazarlama ekibi seçin. Deneyimimize göre, SEO’yu profesyonellere bırakmak ve en iyi sonuçlar için uzun süre yatırım yapmak mantıklıdır. Büyümeye devam etmenin en iyi yolu budur.

İlgili YazılarWeb Sitesini Tanıtmak İçin Yöntemler

Anahtar kelimelerde Google ilk sayfada bulunan sitelerin ilk sayfada kalmak için yapmaları gereken bazı konulardan bahsettik. Durum bunlarla sınırlı değildir. Daha kolay para kazanmanız için gereken ilk sayfada kalma için kendiniz de SEO hakkında güncel yayınları takip etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir