Google ve Facebook’un İzin Vermediği Ürünlerin Reklamı Nasıl Yapılır?

“Facebook reklamlarını ve Google AdWords kampanyalarını çalıştıramayacağımız ürünler için ne yapacağız?”

Bu soru, farklı sektörlerdeki işletme sahipleri tarafından birçok kez sorulan bir sorudur. Google ve Facebook en sık şekilde karşılaşılan durumu anlatırsak elektronik sigara ürünleri satan şirketler tarafından verilen reklamları reddediyor. Elektronik sigara pazarı özellikle ABD’de çok büyük ve 2025 yılına kadar toplam piyasa değerinin 50 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2015 yılında ABD, e-sigara pazarının yüzde 43’ünü oluşturdu.

Google AdWords ve Facebook reklamları anlık trafik ve dönüşüm sağlayabilir, ancak ürününüzün veya hizmetinizin reklam vermesine izin verilmiyor olması, markanızın çevrimiçi ölümünün nedeni yani internetten satılamayacağı anlamına gelmemektedir. Aşağıda, Facebook ve Google’ın reklamcılık politikalarını ihlal ettiği düşünülen bir ürünü veya hizmeti pazarlamanın bazı yolları bulunmaktadır.

Çok Etkileşimli Sosyal Medya Profilleri Oluşturun

Facebook, bazı ürünlerin reklam platformu aracılığıyla reklamının yapılmasına izin vermezken, şirketlerin markalarının hayran sayfası açılmasına engel olmuyor. Gerçekten ürününüzle ilgili olabilecek kullanıcılardan oluşan bir takip sayfası oluşturmak için biraz zaman harcamanız gereklidir. 

Paketleme fişlerinize, müşterilerinizi markanızla tüm sosyal kanallarda bağlanmaya davet eden bir not ekleyin. Gerçekten tüm profilleriniz için aynı işleve sahip olmaya yardımcı olur. Örneğin bir diş beyazlatma ürünü, Instagram, Facebook ve Twitter için önemli takipçi oluşturan sosyal platformlar olacaktır.

Yayınlarınızda toplumsal yayınlarınızı paylaşan ve / veya arkadaşlarını etiketleyen kişiler için yarışmalar düzenleyin ve indirim kuponları önerin. Yaratıcı olun ve sosyal medyada markanızla iletişim kurmaya teşvik edin.

İşletmeler Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullanmalıdır?

SEO’ya Hakim Olun

Ücretli reklam seçenekleri sınırlıysa, organik arama sonuçlarına hakim olmak için çok fazla enerji harcamanız gerekir. “Arama motoru optimizasyonunu doğru şekilde yapmak için uzun vadeli sonuçlara odaklanarak çok çaba gösterdik. Ücretli reklamlar yürütme seçeneği olmaması, SEO’ya konsantre olmamızı ve onu pazarlamada akıllıca bir öncelik haline getirmemizi sağladı “diye açıklıyor bir e-sigara markası CEO’su Gary Wilder .

SEO söz konusu olduğunda bunu bir sprint değil bir maraton olarak düşünmelisiniz. Anında sonuç bulamazsınız, ancak doğru yaklaşımı uygularsanız ve yüksek kaliteli bir kampanya yürütürseniz, organik trafiğin arttığını yavaşça göreceksiniz. Reklam olmadan satış artırmanın en etkili yollarından biri budur.

İncelemeleri İçin Blogculara Ürününüzü Ücretsiz Sunun

Sektörünüzdeki en etkili kişileri ve blog yazarlarını belirleyin ve onlara incelemek üzere ücretsiz ürün göndermek için teklif verin. YouTube’da veya popüler bir blogda yapılan bir inceleme yazısı veya videosu, satışları artırabilir. Ayrıca onların inceleme yazısı, web sitenizdeki belirli bir ürüne bir bağlantı linki verilmesini sağlayabilir.

Bir E-posta Listesi Oluşturun, İndirim ve Fırsatlar Sunun

Zaten pazarlama yapmak üzere düzenli olarak bir e-posta listesi oluşturmanız gerekir, ancak reklamcılık seçenekleriniz sınırlıysa, e-posta pazarlamanızda biraz daha yaratıcı ve agresif olmalısınız.

Web sitenizde opt-in formu oluşturun veya bülteninize katılmaları için bir indirim kodu sunan çıkış amaçlı bir açılır pencereyi kullanın. Web sitenizde ziyaretçilerin kendi e-posta adreslerini size vermelerini sağlamak için sıkça yapılan indirimlerden ve özel tekliflerden bahsedeceğinizi belirten bir yazı yayınlayabilirsiniz.

Listenize herhangi bir değer vermeden düzenli olarak e-posta gönderirseniz abonelerin sizi spam olarak algılayıp devre dışı bıraktığını göreceksiniz. Ancak indirimler ve özel fırsatlar içeren e-postalar yollarsanız e-posta listenizin bozulmadan kaldığını göreceksiniz. Listeniz büyüdükçe, e-posta çalışmalarınız yoluyla elde edilen gelir de artacaktır. Para harcamadan ürün reklamı yapmanın etkili bir yöntemidir.

E-mail (E-posta) Pazarlama (Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır?

Satış Ortaklığı Programı Başlatın

Gerçekten satışlarınızı artırmak istiyorsanız, bir satış ortağı programı başlatın ve ürünler veya toplam satış yüzdesi üzerine belirli komisyonlar ödeyen cazip bir yapı sunun. Popüler web sitelerini ve blogcuları, programınızı ele almaları için üye ağlara katılmaya katılmaya davet edebilirsiniz. Ülkemizde www.xticaret.com gibi affiliate marketing işlemlerini sağlayan platformlar vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir