Harcamaları Azaltmanın Kısmanın Düşürmenin Yolları

Harcamanızın azaltılması, çok şeyden fedakarlık yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Vereceğimiz harcamaları kısma yollarından bazılarını deneyin ve paranızın artmasını, harcamalarınızın düşmesini izleyin!

1-Mağaza Markalarına Geçin

İsim yapmış marka ürünler iyidir, ancak mağazaların marka ürünleri genellikle aynı iyilikte ve kalitededir. Örneğin Migros’un kendi ürünleri diğer marka ürünlerden daha ucuzdur. Haftalık market faturanızın yüzde 25-50’sini tıraş edin. Kendi organik ürünlerini ve diğer premium ürünleri satışa sunan market zincirleri gittikçe artıyor. Bunlardan yararlanın.

2-Alışverişe Bir Listeyle Çıkın

Yalnızca birkaç öğe için hiç mağazaya arabayla çıktın mı? Kim yapmadı? Dürtü alışverişinin bütçenizi artırmasını engellemek için önce evde alınacaklar listesi hazırlayın ve liste ile alışveriş alışkanlığı kazanın. İhtiyacınız olan her şeyi yazın, ardından sadece o öğeler için alışveriş yapın. Eğer birkaç şey için markete giderseniz orada gördüğünüz şeyleri almak isteyebilirsiniz. Liste yaptıktan sonra pazara ve markete gidin.

Sepetinize ekstra bir şey eklemek cazip gelebilir. Eve gittiğinizi düşünün. Bunu evde gerçekten kullanacak mısınız? Eğer malzemeyi yine de istiyorsanız, onu bir sonraki alışveriş listesine ekleyebilirsiniz.

3-Yemek Planlayın

Akşam yemeği için ne yapacağınızı planlamak üzere her hafta bir saat ayarlayın. Sonra, o saatte tüm malzemeler için alışveriş yapın, böylece bir sürü abur cubur gıda için dışarı çıkmaya cesaret edemezsiniz. Ayrıca daha uygun fiyata ve ucuza yapabileceğiniz yemek tariflerini internette yer alan birçok makale ile öğrenebilirsiniz.

4-Atıştırmalıklar Kullanın

Gününüzün fazlasını dışarıda geçiriyorsanız yemek yeme, her zaman evde yemek yemeye kıyasla daha fazla olur. Ucuz bir marketten fındık, ceviz gibi tok tutucu şeyler alıp bunları yanınızda saklayabilirsiniz. Büyük restoran masrafından kurtulmak için, atıştırmalıkları hep el altında tutun ve acıktığınızda 4-5 tane ceviz atın ağzınıza. 

5-Kullanmadıklarınızı Kullanın

Kilerinizde yiyecek, hobi malzemeleri veya güzellik bakım ürünleri gibi muhtemelen kullanılmayan ya da kısmen kullanılmış birçok öğe vardır. Satın almak için mağazaya gitmeden önce etrafınıza bakın ve ihtiyacınızı karşılamak için evde bir şeyler bulup bulup bulamadığınızı görün. Bu basit egzersiz, daha az harcamanıza ve evinizdeki yığılmayı temizlemenize yardımcı olacaktır.

6- Pazarlık ile Kazan

Her alışverişte daha fazla tasarruf etmek ve kolay para biriktirmek için kendinize meydan okuyun. Normal bir fiyata bir şeyler satın alırsanız, bir sonraki alışverişe çıktığınızda pazarlık için kendinizi zorlayın. Her zaman pazarlık için sabırsızlanırsanız, tasarruf edebileceğiniz paranın sonu yok demektir.

7- Daha İyi Bir Fırsat İsteyin

Tüm servis sağlayıcılarınızı, örneğin telefon, internet, kablo vb. arayın ve onlardan daha iyi bir anlaşma yapmalarını isteyin. Sadece müşteri kaybetmemek için sundukları şeyler olacaktır.

8- Sadece Nakit Ödeme Yapın

Kredi kartları aşırı ödemeyi kolaylaştırır, ancak bunlar yanınızda değilse bunları kullanamazsınız. Kredi kartlarınızı evde bırakın ve tüm satın alma işlemlerinizde nakit kullanın.

9- İhtiyaç ve İstekler Arasında Ayrım Yapın

Bir satın alma işleminden önce her seferinde kendinize sorun. Bir itiyaç mı yoksa bir istek mi? Bir ihtiyaçsa (ve bütçenize uygunsa) devam edin ve satın alın. Fakat bu yalnızca isteğe bağlıysa, satın alma işleminin size kaybettireceği parayı ölçmek için biraz zaman harcayın ve hemen almayın. Bu ayakkabılar senin için ne yapacak? Seni mutlu edecekler mi? Lakin gardrobunda bir sürü ayakkabı var? Bu israf değil mi? Satın alma işleminizin hayatınızı nasıl etkileyeceği konusunda dürüst olun.

İlgili Konu: Para Biriktirmek İçin Tavsiyeler, Nasıl Para Biriktirebilirim?

10- Haftalık Ödenek Ayırın

Bütçenize bakın ve her hafta ne kadar para harcayacağınıza karar verin. Ardından, bu tutarı haftanın başında hesabınızdan çekin. Haftasonuna kadar bununla idare etmek için kendinizi zorlayın.

11-Sepet Olmadan Mağazada Dolaşın

Alışveriş sepetlerinin ne kadar büyük olduğunu fark ettiniz mi? Bu sepetler sizi alışverişte tutmak için tasarlandı! Bu zekice tasarlanmış para harcama tuzağından kaçının, yalnızca listenizde satın almanız gereken çok şey olduğunda bir sepet kullanın. 

12- Ucuz Eğlence Araçları Kullanın

Kolay para biriktirmek ve harcamaları düşürmek denildiğinde kısılmak üzere akla ilk gelen şey eğlence harcamaları olmaktadır. Eğlenmek için fazla para harcamak zorunda değilsiniz, bu nedenle eğlence harcamalarınızı inceleyin ve kesim yapabileceğiniz yerler olup olmadığını öğrenin. Her hafta sinemaya-tiyatroya gitmek yerine film kiralayabilir misiniz? Pahalı konserler yerine ücretsiz konserlerin tadını çıkarın. Kitap satın almadan önce kütüphanede bulunup bulunmadığını öğrenin. Her haftasonu dışarıda yemek yerine piknik yapmak ister misin? 

İlgili Konu: Evde Nelerden Para Tasarrufu Yapabiliriz? 

Daha fazla para kazanmak için harcamaları kısmanız yeterlidir. Harcamaları düşürmek için yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Yapabilecekleriniz sınırsız… Fakat kendinizi ve ailenizi sıkboğaz etmemek için tasarruf-harcama dengesini iyi ayarlamak yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir