Hayvanat Bahçesi Nasıl Açılır, Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Hayvanat bahçesi işini nasıl başlatacağınızı merak ediyor musunuz? Bu tür girişimlerin başlamasına ilişkin adımlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen okumaya devam edin.

Anahtar Planlama

Eğer yeni kurulacak herhangi bir iş ile ilgileniyorsanız, zamanınızın bir kısmını planlama ve araştırmaya harcıyor olmalısınız. İşe para harcamaya başlamadan önce fikriniz için bir Pazar (yeterli talep) olup olmadığını öğrenmek isteyeceksiniz. Mümkünse, diğer sevimli hayvanat bahçelerini ziyaret edin ve operasyonlarının çalışma şekline dikkat edin. Aşağıdakileri not almak isteyeceksiniz:

 • Gösterdikleri hayvanların sayısı
 • Gösterdikleri hayvan türleri
 • Hayvanat bahçesinin yeri
 • Müşterilerin ücreti

Hayvanat bahçesi işini nasıl başlatacağınızı düşünürken bunların hepsi önemli bilgilerdir. Ayrıca, işletmenizin diğer sevimli hayvanat bahçelerinden sıyrılabilmesi için halka sunmak üzere yeni veya farklı bir açı oluşturmayı da isteyeceksiniz.

Hayvanat Bahçesi İşine Nasıl Başlanır?

 • Bir Niş Bul

İşletme sahiplerinin daha önce ne sunduklarını öğrenmek için biraz araştırma yaparak, sevimli hayvanat bahçenizin müşterilerinize farklı bir şey sunduğundan emin olmalısınız. Kalıcı bir yerde bir yerel hayvanat bahçesi var ise yeni bir hayvanat bahçesi için arza gerek olmayabilir, o halde mobil (gezici) hayvanat bahçesi düşünmek isteyebilirsiniz. Hizmetlerinizi çeşitli gruplara pazarlayabilir, sevimli hayvanat bahçenizi doğum günlerine davet edebilir veya gözde mekanlardan biri olan yerel fuarlarda kurabilirsiniz.

 • Bir İsim Seçin ve İşinizi Kaydedin

İşletmeniz için bir ad seçtikten sonra onu kaydettirmek isteyeceksiniz. Mevzuata göre gerekli yerlerle iletişime geçerek işinizin ismini kayıt edebilirsiniz.

 • Bir Lisans Alın ve Sigorta İçin Düzenleme Yapın

Sevimli hayvanat bahçesi kullanmak için, sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekebilir. Bunun kapsama alanı, hayvanat bahçesinde iken birisinin yaralanması durumunda mal varlıklarını korumaktır. Bir sigorta şirketi veya ticari kapsama sunan bir acente size fiyat teklifinde bulunabilir.

 • Belediyenizden Hayvan Görüntüleme İzni Alın

Şehrin hayvanları sergileme izni verme kriterleri bulunabilmektedir. Bölgenizde izin verilmesi için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için yerel yetkililere başvurun.

 • Ne Tür Hayvanların Görüntülenmesini İstediğinize Karar Verin

İnsanların korkmayacağı ve ziyaretçilerin dokunmasına itiraz etmeyeceğiniz hayvanları seçmek isteyeceksiniz. Sevimli hayvanat bahçeniz için yerel çiftliklerde hayvan bulmanız mümkün olabilir.

 • Hayvanlarınızı Bırakacak Bir Yer Bulun

Halkın sizin hayvanlarınızı görmeye gelebileceği yer olan tesisin, görüntülemeyi planladığınız hayvan sayısını ve türlerini karşılayacak kadar büyük olduğundan emin olun.

 • Hayvanlarınızı Alın

Hayvanlarınızı bırakacak bir yere sahip olduğunuzda onları satın alıp tesisinize taşıyabilirsiniz. Veterinerlik bakımı için bütçenize ek olarak yiyecek ve su bulundurmanız gerekecek. Bu noktaya gelindiğinde, hayvanlara bakmaya yardım etmek için personel kiralamanız gerekebilir.

 • İşletmenizi Pazarlayın

İşletmenizin pazarlanması süreklilik arz eden bir faaliyet olmalıdır. Bir web sitesi kurabilir, el ilanlarını dağıtabilir, yerel medyada reklamlara çıkabilir veya işinizi tanıtmak için doğrudan fuarlara ve özel etkinliklere başvurabilirsiniz.

Organik Yumurta Çiftliği Kurmak İstiyorum Nasıl Kurulur? Devlet Destekleri

Hayvanat Bahçesi Açma Şartları ve Hayvanat Bahçesi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Ülkemizde hayvanat bahçesi işi açmak için gerekli tüm hukuki belge ve yeterliliklerinizin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız şuradaki : http://emlakkulisi.com/hayvanat-bahcesi-nasil-kurulur/291031  makaleyi okumanızı hatta 11 Ağustos 2007 tarihli 26610 sayılı resmi gazetede yer alan “HAYVANAT BAHÇELERİNİN KURULUŞU İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK” hükümlerini incelemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir