Her Ay Para Biriktirmenin En İyi ve Değişik Yolları

Herkes her ay belirli bir miktar para biriktirebilir. Ayrıca, her insanın her ay farklı finansal yükümlülükleri vardır. Biriktirilen para tutarının herkes için aynı olmayacağının farkında olmak, bilinmesi gereken birinci ipucudur. Peki her ay ne kadar para biriktirmeliyim sorusuna cevap ne olmalıdır? Bunu belirlerken uymanız gereken bazı temel değişik yollar:

Gelirinizin Yüzde 10’uyla Başlayın

Birçok uzmanın koyduğu standart, gelirinizin en az %10’udur. Maaşınızın yüzde 10’unu tasarruf ederek iyi bir başlangıç ​​noktası gerçekleştirmiş olursunuz. Her ay belirlenmiş bir miktar para olduğundan başlamak kolaydır. Gelirinizin yüzde 10’unu bir kenara koymak o kadar zor olmamalı. Zamanla bu miktarı artırmak isteyebilirsiniz. Sonuçta, tasarruflarınızı artırmak ve geleceğiniz hakkında plan yapmak için yüzde 20 hatta yüzde 30 oranında yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Emeklilik Yatırımlarına Para Aktarmak

Emeklilik tasarruf hesabınıza koyduğunuz paraya ek olarak daha fazla para yatırmanız, iyi yaşam koşullarında emekliliğinizi geçirmeniz için önemlidir. Buna ek olarak, daha iyi emeklilik şartlarına haiz olmak isterseniz, Bireysel Emeklilik Sistemi’ni düşünmeniz yararınıza olabilir. Hem emeklilik hem de diğer öncelikli hedefler için para biriktirmeniz çok önemlidir.

Biriktirdiğiniz Paranın Yaşam Şeklinizde Bozulma Sağlamadığından Emin Olun

Yeterli miktarda para tasarrufu yapıp yapmadığınızı ölçmenin diğer bir yaygın yolu, acı çekinceye dek ne kadar para biriktirebildiğinizi ölçmek, kontrol etmektir. O ay biraz sıkışmış gibi bir bütçeye sahip olduğunuzu hissediyorsanız, o zaman bu ay içerisinde maksimum miktarda para biriktirdiniz (tasarruf sağladınız) demektir. Kendinizi yeterince hafifletmek için son ay biriktirdiğiniz paradan daha düşük bir miktarı yeni ayda biriktirip tam anlamıyla rahatlayana kadar bu durumu birkaç ay denemelisiniz. Nefes alma noktasına ulaştığınızda artık ne kadar para biriktirebilecek olduğunuzu öğreneceksiniz. Bu asla eğlenmeyeceğiniz anlamına gelmez, her şeyi zamanında yaşamanız da para biriktirmek kadar önemlidir.

Ek Gelir Kazanarak Daha Fazla Birikim Yapın

Her ay biriktirdiğiniz miktarı artırmak için fazladan çalışmak isteyebilirsiniz. Gelirinizin yüzde 20’sinden daha fazlasını tasarruf etmeye başlamak makul bir seçim değildir. Her ay biriktirmeniz gereken miktardan fazla miktarda para ayırmak istiyorsanız, o zaman daha fazla para kazanmalısınız. Ancak bu şekilde kendinizi sıkıntıda hissetmeyeceksiniz. Ek gelir elde etmek isteyenler için sitemizde para kazanmanın yolları ile ilgili birçok makale bulunmaktadır. Bunlardan yararlanabilirsiniz.

Tasarruflarınıza Amaç Belirleyin

Paranızı biriktirmeye başladıktan sonra, ona bir amaç vermelisiniz. Örneğin, bir Avrupa tatili ya da yeni bir ev için para biriktiriyor olabilirsiniz. Yeni bir yazlık almayı istiyor ya da eskiyen arabanızı değiştirecek olabilirsiniz. Çocuğunuza güzel bir gelecek ve eğitim sunmak için para biriktirmenin değişik yollarını öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Ne için para kazandığınızı, biriktirdiğinizi, yatırım yaptığınızı bilirseniz gerçekleştirmeniz gereken fedakarlıkları yapmak için hedefe odaklanırsınız.

Paradan tasarruf ettiğiniz, borçlarınızdan kurtulduğunuz, her ay düzenli olarak para biriktirdiğiniz takdirde, paranız çok hızlı bir şekilde büyümeye başlayacaktır. Tutarlı biçimde yapılan para tasarrufu, çok önemli bir finansal alışkanlıktır.

İlgili konu: Evde yeni ve değişik onlarca para biriktirme yöntemini buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir