İkinci El Araç Nasıl Satılır, Araba Satış Teknikleri

Arabamı satmak için ilan vermek istiyorum diyorsanız araba satmak için nasıl ilan verilir öğrenmek durumundasınız. Burada etkili araç satış teknikleri vereceğiz.

Günümüzde araç piyasası çok hareketli aynı zamanda her geçen gün araç üretimi ve kişi başına düşen araç sayısı artmaktadır. İnsanlar kullandığı aracı bir süre sonra satmak veya değiştirmek istemektedir. Öte yandan oto galericiliği binlerce insanın geçim kaynağı, mesleği olmuştur. Fakat aracı satarken nelere dikkat edilmesi ve müşterilere güvenin nasıl vermesi gerektiği pek bilinmemektedir. Aşağıda hem araç satma tekniklerini hem de müşteriyle olan ilişkileri vurgulayan bir yazı kaleme alınmıştır.

Araç satma teknikleri:

 • İlk yapmanız gereken araba satışını gerçekleştireceğiniz bir siteye üye olmaktır. Eminiz ki bu işi yapmayı düşünüyorsanız zaten birçoğunuz çoktan olmuştur. Peki arabamı satmak için ilan vermek istiyorum diyenler, araba satmak için nasıl ilan verilir?
 • Aracınızı satarken başlık kısmına aracın üretim ülkesini başlık atın. Aracınız hatasız ise mutlaka orijinal veya hatasız ifadesini yazın. Örneğin; Orijinal / Alman Teknolojisi, O Bir Hatasız İtalyan/ gibi ilgi ve dikkat çekici başlıklar. Eğer araçta boya ve değişen kısımları varsa bunlara başlıkta yer vermeyin ama mutlaka açıklama kısmına anları da ekleyin. Zira bu işlerde güven birinci esastır. Müşteriye güven vermezseniz sizi bir daha aramaz. Unutmayın güven anahtar kelimedir.
 • Eğer aracınız 2010 ve üstü modelse bunu da başlık kısmına ekleyin. Orijinal / Alman teknolojisi / 2011 / W.POLO gibi
 • Mutlaka ama mutlaka araca expertiz yaptırın. Müşterinin en çok baktığı bölüm bu bölümdür. Ufak fiyatlara expertiz yapan hemen hemen her şehirde en az iki tane oto expertiz işyerleri mevcuttur. Yapılan expertizler müşteride güven duygusunu pekiştirecektir.
 • Aracınızın artılarını, avantajlarını mutlaka tüm yönleriyle eksiksiz bir şekilde belirtin. Örneğin; lastiklerinden, stepnesinden bahsedin. Varsa yedek anahtarı ve kullanım kitapçıkları mevcuttur gibi… Bunların resmini de çekip resim bölümüne ekleyin.
 • Aracın expertizi yoksa ve arabanızın eksi yönleri varsa bunları da mutlaka belirtin. Değişen parça veya boyalı kısımlar gibi.
 • Aracınızı mutlaka yıkatın. Siz yapabilirsiniz, kendiniz de güzelce yıkayabilirsiniz.
 • Satış için olmazsa olmazlardan bir tanesi de aracın resimlerinin eklenmesidir. Zira müşterinin en çok ilgilendiği kısımlardan bir tanesi de aracın resimleridir. Aracın mutlaka her yönünü gösterecek resimleri çekin. Aracın içini, sağ ve sol yanlarını, arka-ön tamponlarını ve bagaj kısımları gibi. Araç resimlerini çok güneşin altında veya karanlık (akşam gibi) ortamlarda çekmeyin. Gündüz vakti ışığın yeterli olduğu zaman dilimlerinde olabilir. Güneş altında çekerseniz resimler parlayacaktır ve resimleriniz net olmayacaktır. En güzeli, güneş ışığının yeterli olduğu ama gölge ortamlarıdır. Böyle yerleri tercih edebilirsiniz.
 • Araç ilanlarında en dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de ilan kapak resmidir. Bu müşterinin dikkatini çeken en önemli kısımlardan bir tanesidir. Tavsiyemiz, kapak resmi olarak aracın sol ön tampon kısmından ve plakayı alacak şekilde aşağıdan yukarıya doğru ön cam üstüne kadar yakın planda çekimdir. Bu tarz resimler müşteride daha çok ilgi uyandırmakta ve akılda kalıcı olmaktadır, ayrıca araca farklı bir hava katmaktadır. Araç resimlerini uzak plan çekmeyin, karanlık ortamlarda çekmeyin, pikseli yüksek yani net çeken kameraları kullanın. Piyasadaki 8 mp üstü kameralı telefonların yeterli olduğu kanaatindeyim.
 • Asla müşteriyle laubali olmayın. Bu size negatif bir durum olarak yansıyabilir. Yumuşak ses tonu kullanın ve diksiyonunuzu düzgün kullanmaya gayret gösterin. Ciddi olun. Ciddi olursanız karşı tarafı da etkilemiş olursunuz. Bu şu anlama gelmemeli; sert tavır ve cümleler takının. Asla…
 • İş yaptığınız müşterilerinizin önemli gün ve haftalarını (doğum günü, dini bayram günleri gibi) sms ile kutlayın. Bu müşterilerinize güven duygusu verecek hem de sizi hatırlarında tutacaktır. Fakat sık sık sms atmayın. Bu durum müşteride olumsuz bir etki oluşturur. Her anlamda ölçülü olun. Daha çok insanların mutlu olduğu zaman dilimleri en isabetli zaman dilimleridir. (bayram günleri gibi.)
 • Aracın fiyatı konusunda araştırma yapın. Araştırma yaparken sizin aracınızla aynı özelliklere sahip araçları kıyaslama yapın. Arabanın orijinalliği, motoru, modeli, vitesi, yakıtı, rengini kıyaslamaya dahil edin. Araştırma sonrasında araca bir fiyat belirleyin. Abartılı fiyat yazmayın. Çünkü müşterilerin de fiyat araştırması yaptığını unutmayın. Makul fiyatın ne olduğu tamamen size bağlı. Örneğin siz araştırma yaptınız. Aracın ortalama fiyatını 50.000 TL. olarak belirlediniz. Bu araca maksimum 53,500 fiyat vermeniz makul ve mantıklı olacaktır. Fakat 55.000 ve üstü fiyat vermeniz abartılı olacaktır. Her bakımdan ölçülü olun.

Yukarıda belirtilen araç satış tekniklerini uygularsanız siz de rahat edersiniz, müşteriniz de rahat eder. Bu sayede müşterilerinizin de artacağınızı göreceksiniz. Unutmayın en iyi reklam “sizden memnun kalan müşterinizin sizi başka bir kişiye tavsiye etmesidir.” Başta da belirttiğim gibi güven bu işin anahtarıdır. Müşteriye vereceğiniz ilk duygu güvendir. Hayırlı satışlar ve bol kazançlar…

(Araba satışı haricinde diğer kolay para kazanma yollarıyla da ilgileniyorsanız bu konuyu da işledik.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir