İkinci Ev Almak İçin İpuçları, Tavsiyeler, Öneriler

İkinci bir ev satın almaya başlamadan önce, hemen karar vermenize engel olan bazı şeyler olabilir. Özellikle zengin insan mıyım ben diye kendinize sorabilir ve bu kararın para durumunuz ele alındığında çok abartılı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ikinci bir ev almak isteyenlere bazı ipuçlarından ve püf noktalarından bahsedeceğiz.

  1. Adım: Konumunuzu Belirleyin 

İlk olarak bir satın alma fiyatına karar vermenin en önemli adım olduğunu anlayın. Kalbinizde yer edinen bir mekanda ev sahibi olmak istiyor olabilirsiniz fakat parasal gücünüz bu noktada tüm Herküllüğüyle devreye girebilecek mi? Kalbinizi sahildeki bir tatil evinde bulursanız, örneğin, Çeşme’de, yarım trilyonluk bir aile evi satın alamamanızın biraz şok edici olabileceğini düşünebiliriz. İkinci evi almak için para ödeyebileceğiniz yer Bartın şehrinde fakat çok yağmur yağan yerde yaşamak istemiyor musunuz? O zaman ikinci evi satın almak üzere aramalarınıza son vermek, bütçenizi kredilerle zorlamamak durumundasınız demektir.

Yer, gayrimenkulün itici faktörüdür. Bu yüzden konumunu, yerini iyi ayarlamalısınız. Mevcut evinizden kısa bir mesafede ikinci bir ev satın almak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir; oraya bir trenle veya uçakla mı ulaşabileceksiniz? Şu an için, bizi ışınlayacak bir Scotty maalesef yok. İkinci evinizi ne sıklıkta kullanmayı planlıyorsanız, konumu hakkında doğrudan bir fikriniz oluşur.

Hafta sonu için bir kaçamak ev arıyorsunuz diyelim, büyük olasılıkla bu evi kolay bir toplu taşıma mesafesinde isterseniz. İkinci evi yılda birkaç aile tatili için istiyorsanız, başka bir ülkede bile olabilir.

  1. Adım: Ev Tipini Belirleyin 

İkinci bir ev olarak satın almayı seçebileceğiniz ev tipi de önemlidir.

Örneğin, köy ve çiftçilik ile uğraşılan yerlerde bir ev satın almayı planlıyorsanız, daha uygun fiyatlı konteyner, prefabrik evler kurabilirsiniz. Okyanusa bakan bir deniz önü ev istiyorsanız, küçük bir kulübe bile satın alsanız, hayal edebileceğinden çok daha fazla maliyete sahip olacaksınız.

Belki kir yolunun altında veya bir çiftlik ve sessiz bir arazi istersiniz? Ya da göl kenarında bir ev? Veya çok fazla yere yerleştirebileceğiniz modüler bir ev?

İstediğiniz ev tipini paranız (bütçeniz) doğrultusunda seçin, ve fiyatlandırma için bu yerlerdeki diğer evlerin fiyatlarıyla karşılaştırın.

  1. Adım: Satış Fiyatınızı Belirleyin 

Hislerine yenik düşen ev alıcıları genelde ya duygularının ihtişamıyla yok olurlar ya da ikinci bir ev satın almak için ödemeye hazır oldukları bir üst sınırı belirlemede başarısız olurlar. İkinci bir ev satın almak isteyen birçok alıcı bu satın alımın finansmanını iyi kontrol etmek durumundadır.

Bir ipotek ile ev almak için bir neden, faiz ve emlak vergileri gibi vergi kesintileri sağlamasıdır. İpotekli ödemeyi karşılayıp karşılayamayacağınızı anlama yollarından biri, her ödeme döneminde bu tutarı bir tasarruf (birikim) hesabına sokmaya başlamaktır. Eğer her ay bu miktarı biriktirmede rahatsanız ve bütçenize bir baskı oluşturmuyorsa, yastığınızı korumak şartıyla büyük olasılıkla yolun sonunda sorun yaşamayacaksınız. Uzmanlar 6 ay bu şekilde belirli miktardaki parayı biriktirerek bütçede sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağının kontrol edilmesini önerirler.

Belirlediğiniz fiyat aralığında (biriktirebildiğiniz ve her ay ödeyebileceğiniz maksimum para miktarı) satılık ev bulunmadığını keşfederseniz, şimdi bir ve ikinci adımları tekrar gözden geçirme zamanı geldi. Beklentilerinizi ayarlamanız gerekebilir.

Ya farklı bir yer seçin ya da farklı bir ev türü seçin. Bütçenizi aşmanızı önermiyoruz.

İlgili Yazılar: Ekonomik Ev Yapımı, Ucuz Ev Yapma Teknikleri, Nasıl Az Maliyetle Ev Yapılır?

İlgili Yazılar: Ev Almak İyi Bir Yatırım mıdır?

İlgili Yazılar: Evin Değerini Artıracak Yenilemeler ve Tadilatlar

  1. Adım:  Emlakçı Bul

Bu iş çok kolay dediğinizi duyar gibiyiz ama maalesef her meslekte olduğu gibi gayrimenkul alım satımında da güvenilir olmayan kişilerle karşılaşılmaktadır. “Paramı alırım işime bakarım” şeklindeki insanlardan uzaklaşın. İkinci bir ev satın almanıza yardımcı olacak samimi, güvenilir bir emlakçı bulun. Gerekirse buradan ev satın almış yerli bölge halkıyla istişare edin. Satın almak istediğiniz bölgedeki alıcıları temsil eden güvenilir ve yardımsever bir yerel emlak acentesi arayın. Yerel bir acentenin bölgede değerli bilgilere sahip olması gerekir.

Emlakçının memnun müşterilere sahip olduğundan ve yeni açılmış bir emlakçı olmadığından emin olun.

İlgili Yazılar: Ev Alırken Alıcılar Emlakçıyla Nasıl Pazarlık Yapmalı, İyi Pazarlık Nasıl Yapılır?

Ülkemiz şartlarında hala birçok kişinin henüz bir evi dahi yokken ikinci bir eve sahip olabilecek gücünüzün, yani paranızın var olup olmadığına karar vermek zorlu bir süreçtir. Bu süreci arkadaşlarınız ve özellikle aileniz ile istişare ederek karar vermeniz mantıklı olacak ve işleri yoluna kolay biçimde sokmanızı sağlayacaktır.

“İkinci Ev Almak İçin İpuçları, Tavsiyeler, Öneriler” için 1 yorum

  1. Son zamanlarda gördüğüm en güzel fikirleri veren sitelerden biri. Tavsiyeleriniz gerçekten sanki uzman görüşü gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir