İnternetten Açık Artırma E-ticaret Sitesi İş Modeli

İnternetten online açık artırmalar, e-ticarete giren hem ev tabanlı girişimciler hem de yeni pazarlar arayan kurulu şirketler için hızlı ve verimli yeni bir iş modeli sunar. Finansal özgürlüğünüz için bir iş planını netleştiriyorsanız veya büyük bir işletmenin ürün portföyünü yeni bir kitleye ulaştırmayı planlıyorsanız çevrimiçi açık artırmalar, hemen hemen her şeyi satmak için küresel bir pazarı temsil eder.

Online Müzayede Endüstrisi Nasıl Çalışır?

Satıcılar, seçilen açık artırma sitesinin parametrelerine dayalı hesaplar, profiller ve sanal mağazalar kurarlar. Alıcıları teşvik etmek için ürün tanımları ve dijital fotoğraflar yüklerler. Alıcılar, öngörülen bir zaman çizelgesi içinde mevcut öğeler üzerinde arama ve teklif verme ve teklif fiyatını açma işlemlerini gerçekleştirirler.

Sanayi Büyümesi

Bu modern açık artırma satışları, pazarlık avcıları, rekabetçi teklif sahipleri ve toptancı alıcılar sayesinde büyüme ve kabul edilme potansiyeline sahip. Pazara girişte düşük engeller bulunduğundan, çevrimiçi açık artırma işi evden çalışmak isteyen girişimcilere yeni bir tür yarattı. Nakliye ve ödeme yöntemleri genellikle alıcılar ve satıcılar arasında müzakere edilir. Bu da güvenirliği sağlar.

Açık Artırma Evrimi

Çevrimiçi açık artırma siteleri, zor rekabet koşulları altında birkaç akılcı strateji sayesinde evrim geçirdi ve olgunlaştı. Yurtdışını baz alırsak EBay sektörde hâlâ hakim durumdadır, ancak WineBid gibi niş siteler satıcıların daha ayrımcı alıcıları hedeflemelerine yardımcı olmuştur.

Fırsat Krizi

E-ticaret hayaline başlamadan önce kuralları, ürünleri ve rekabeti bilmek, başarının yolunu yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Online açık artırma popülerliği giderek artma eğilimindedir.

İnternetten Açık Artırmanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Herhangi bir işte olduğu gibi online açık artırmaların da artıları ve eksileri vardır. Bir eBay türü iş başlatmadan önce endüstri düzenini ve kilit oyuncuları bilmek iyi bir özen göstermeniz için gereklidir.

Artıları

 • Çevrimiçi açık artırmalar sanal işlem olduğundan, başlangıçta ve devam etmekte olan başarı için kira alanı, çalışanlar ve sigorta planları gibi geleneksel başlangıç ​​maliyetleri gerekli değildir.
 • Çevrimiçi açık artırma siteleri, doğrudan pazarlama stratejisine veya bir şirket web sitesine gereksinim duymadığınız için binlerce müşteriyle parmaklarınızın ucunda dahili ve kolaylaştırılmış bir pazarlama kanalı sağlar.
 • Ödeme yazılımı için endüstri standardı olan PayPal sayesinde faturalandırma ve tahsilatların güvenli olduğu düşünülmektedir. Sahtekarlıklar olsa da, güvenilir açık arttırma siteleri suçlu tarafları tanıyor ve cezalandırıyor.
 • Mevsimlik ürünler satmadığınız sürece açık artırma işi dinamik ve her yerde bulunur ve asla durgunlaşmaz. Birçok tüccar, çevrimiçi açık artırma işini ek gelir elde etmenin keyifli bir yolu olarak düşünüyor.
 • Pazarlamacı; bir satış ekibi ve kapsamlı bir planlamaya ihtiyaç duymadan, ürün itirazını ve kabulünü asgari bir yatırımla belirleyebilir.
 • Çevrimiçi müzayedelerin küresel boyutu hem alıcılar hem de satıcılar için zamanı ve parayı kazandırıyor. 

Eksileri

 • Müzayede siteleri gizli değildir ve giriş engelleri düşük olduğu için herkes oynayabilir. Bu durum rekabeti zorlar.
 • Satıcılar sürece ve platforma, işlem ücretleri de dahil olmak üzere sürekli değişikliklerden şikayet ederler. 
 • Bir sitenin başarısı için güvenlik ve bütünlük önem taşırken sahte siteler ve dolandırıcılıklar her sektörde olduğu gibi burada da mevcuttur.
 • Deneyimli satıcılar ve kurulu şirketlerin her ikisi de ölçek ekonomisinden faydalanır: daha fazla pazarlama uzmanlığı, bilinen marka bilinci oluşturma ve kanıtlanmış başarı…
 • Son saniyede teklifler gönderen alıcılar (keskin nişancılar da denir), sıradan alıcılar tarafından bıkkınlığa yol açabilir ve siteyi bırakabilir. Sonuçta, teklif verme aynı zamanda bir oyun gibidir.

Başarıya Giden Üç Hızlı Anahtar

Ünlü bir eBay uzmanı ve Aptallar için eBay yazarı Marsha Collier, başarıyla ilgili şu basit ipuçlarını sunar:

 1. Güçlü bir ürün açıklaması yazın ve gerektiğinde düzenleyin.
 2. Herhangi bir ürünün estetik çekiciliğini, profesyonel kalitede fotoğraflar ile artırın.
 3. Mümkünse alıcı ve satıcıyı korumak için PayPal’ı kullanın.

İnternetten çevrimiçi açık artırma iş modeli, girişimcilerin birçoğunun başarılarını tam zamanlı kariyere dönüştürecek şekilde ilham almasını sağladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir