İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Hepimiz istediğimiz kadar başarılı olma potansiyeline sahibiz, ama olamıyoruz. Acaba potansiyellerini yaşayanları diğerlerinden ayıran nedir? Başarılı seçkinler akıllıca kararlar verir ve başarı stratejilerini sessizce adım adım takip ederler.

Çoğumuzun ortak bir sıkıntısı başarılarımızı abartmak ve gereksiz yere övünmektir. Bunu yaparken, aslında ne kadar çok kazanacağımıza dair perspektif kaybederiz. Yaklaşımımızda daha mütevazi olmak, başarının devamı için kendimizi iyi konumlandırır. İşte yavaş yavaş adım adım bir para imparatorluğu kurmanın yolları:

İlişkiler Kurun

Başarılı bir iş temelinde başkalarıyla ilişkiler kurmak önemlidir. Başarılı seçkinler hayallerine ulaşmak için ilişkiler kurar. Başarılı ilişkiler kurmak,  sadece reklam panolarına reklam vermekle yetinmemeyi sağlar. Yeni bağlantılar kurarken başkalarına ve fikirlerine gerçek bir ilgi duymalı ve bu yeni bağlantıların peşinde koşmamızın doğru olup olmadığını zaman zaman incelemeliyiz. Ağlarımızı dikkatli bir şekilde kurduğumuzda, hayallerimizi gerçekleştirmede en akıllı ve bilinçli kararlar alırız.

Girişimcinin Başarılı Olması İçin Başlarken Bilmesi Gerekenler

 

Yeni Olanı Keşfedin

Başarı için bir son nokta bulmak gerekmez. Başarılı seçkinler sürekli yeni projeler başlatır ve yeni yatırımlar araştırır. Bir alanda başarılı olduğumuz zaman, yaratıcılığımızın sadece bu alanda kullanılması için bir neden yoktur. Herhangi bir uygun zamanda ellerimizi birden fazla yemek yiyebileceğimiz kapta bulabiliriz. Başkalarını bu fikre dahil etmeden önce fikirlerin geliştirilmesi ve gerçekleşmesi için zamana ihtiyaç duyuyoruz, çünkü rakiplerimize fikrimizi çalmalarını ve bunu yapmadan önce gerçekleştirebilmelerini sağlayacak herhangi bir bilgi vermek istemeyiz.

Zorlukla Başa Çıkın

Meydan okuma, hayatın gerçeğidir. Başarılı seçkinler her zaman olgunluk göstererek sorumluluklarıyla mücadele eder. Kendi başarı düzeyimizi arttırmak için, işler yolunda gitmediğinde sızlanmaktan, şikayet etmekten veya kızgınlıktan kaçınmalıyız. Büyük baskı altındayken rasyonel düşünmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle başarılı olmanın bir parçası da bir şeylerin yerleşmesine izin vermektir. İşler daha net bir biçimde yerine oturtulduğunda, iş kararlarında başarılı olabiliyoruz. Baskı altında panik yaparsak, işte yetenekli olmadığımız konusunda bir üne kavuşma riski altındayız. 

Fikirleri Oturtmak İçin Zaman Harcayın

Başarı bir olay değil, bir süreçtir. Başarılı seçkinler sabırlıdır ve bir fikrin gerçekten iyi olduğunu anlayana kadar, tam olarak oluşması için onları kuluçkaya yatırır. Uygun zamana ihtiyaç duyarlar. İşlerimizde başarılı olmak için sabır erdemine hâkim olmalıyız. Fikirlerin gerçek anlamda bir şey yapmadan önce bütün, uygulanabilir ve bize uygun olması gibi konularda incelemek için zaman harcanmalıdır. Bir fikre karşı heyecanlandığınızda, tamamen hazır olmadan önce bunu dürtüsel olarak başlatmak cazip gelebilir. Ama bu şekilde başarı şansınız tamamen şansınıza bağlıdır.

Toplumsal Tevazu

Alçakgönüllülük güven doğurur. Başkaları ile etkileşim kurarken mütevazı olan kişi için çekici ve güven veren birisidir denebilir. Bu nedenle başarı düzeyimizi arttırmak için başkalarını ilginç kılacak tevazuya ihtiyacımız var. 

Dürüstçe Yönetin

Saygılı yönetim iyi yönetimin temel taşıdır. Başarılı olmak için, birlikte çalıştığımız veya yönettiğimiz kişileri gizlilik ve kişisel saygı duygusu ile yönetmemiz gerekmektedir.  Çevremizdeki insanlar için empatiyi eksik etmemeliyiz. Asla gerçeklerden ziyade varsayımlara dayanan kararlar vermeyin. Bilgi güçtür. Saygı duymak istiyorsak, saygı göstermeliyiz. Bu kadar basit.

Akıllıca Yatırım Yapın

Para, büyüyen bir şeydir. Başarılı seçkinler sürekli olarak zaman ve paradan en iyi şekilde nasıl yararlanacaklarını araştırırlar. Pasif gelir üretmek ve sahip oldukları paraları artırmak için araştırıyorlar ve yatırım yapıyorlar. İster gayrimenkul ister hisse senedine yatırım yapmayı seçin, yatırım yaparken akıllıca hareket etmek gerekir. 

Yatırımcı uzun vadede neler yapmalı, yatırımcının yapacağı akıllı hareketler nelerdir?

Kazanın

Gerçekten başarılı insanlar başarılı olmanın ya da kazanmanın asla bir kişinin işi olmadığını bilirler. Bu nedenle kazanmalarıyla birlikte herkesin kazanmalarını sağlarlar. Şu anda bulunduğumuz yere ulaşmamıza yardımcı olanların çoğunun çaba, sıkı çalışma, tutku ve özverisi ile elde ettiğimizden mütevazi olmalıyız. Kazancımız arttığında dahi alçakgönüllülüğe sahip olmak, bizim için ve üst sıralara çıkmamıza yardımcı olanların hepsi için daha derin bir deneyim sağlar.

Hayallerimizin peşinde koşarken her aşamasında alçakgönüllü olmanın önemli değeri vardır. Övünme ve baskı yapmak bize hizmet etmez çünkü bu tür özellikler bizimle çalışmak isteyip istemediklerine karar verirken başkalarına çekici gelmez. Uzun vadede elde ettiğimiz başarıyı sürdürmek istiyorsak olgunluk, alçakgönüllülük ve saygı vizyonumuzun önemli bir parçası olmalıdır. Zerafet, sıkı çalışma, sebat, empati ve dikkatlilikten oluşan bir zihniyetle işe başlayın ve düşlediğiniz her şeye ulaşmak için kendinizi hazırlayın.

İşte Başarılı Olmak İçin Vazgeçilmesi Gereken Şeyler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir