İş Makinesi, El Aleti Ekipmanları Kiralama İşi Açmak

Bir iş makinesi kiralama işi kurmak, karlı bir girişim olabilir. Araç-gereç ve ev için el aletleri satın almanın yüksek maliyet gerektirmesi ve seçim için çok çeşitli araçlar bulunması nedeniyle iş makinesi kiralama konusunda piyasada güçlü bir talep var. Araçlara ihtiyaç duyan işletmeler ve kişiler, sermayelerini ihtiyatlı kullanmak amacıyla esneklik sağlayan ve makinelerin kendi başına bakım masraflarından kurtulmak için araç-gereç ve iş makinesi kiralama şirketlerine yöneldiler. Doğru iş planı ve pazarlama stratejisi ile, evde iyileştirme araçlarını veya inşaat ekipmanlarını kiralama yapmak, size sürekli büyüyen bir gelir sağlayabilir.

Kendi alet ve ekipman kiralama işinize başlamadan önce karşılaşacağınız zorluklardan ve karlı bir ekipman kiralama işinde size yardımcı olacak ihtiyaç duyacağınız şeylerden haberdar olun:

Alet ve Ekipman Kiralama İşletmesinin Görevleri

Bir alet ve ekipman kiralama işi için çok sayıda hareketli süreç var. Yapmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Kiralama tekliflerini işleme
 • Kiralama teklifleri yapma
 • Kiralanacak alet ve ekipmanların fiyatını belirleme
 • Alıcılarla anlaşmaya varma
 • Ekipman ömrünü uzatmak için bakımlarını sağlama
 • Alet, ekipman, makine ve teçhizatı satın alma
 • Kiralanmış araç ve gereçleri takip etme
 • Bakım ve onarım çalışmaları
 • Tahsilat, faturalama ve nakit akışı yönetimi de dahil olmak üzere finansal kaynakları kullanma
 • Web siteniz dahil olmak üzere işi pazarlamak ve pazarlama varlıklarınızı yönetmek

Ayrıca araçlarınızın nerede olduğunu, kimlerin kiraladığını, ne zaman iade edilmesi gerektiği ve ne zaman iade edildiğini izlemek için gerekli olan sistemleri sağlamanız gerekir.

Bir alet ve ekipman kiralama işi karmaşık bir iştir ve kontrolünü elde tutmanız gerekir. Her şeyden önce, yardımcı yazılım veya teknolojik çözümler bulmanız önemlidir. 

Yeterli Sermaye Yatırımına ve Nakit Akışına Sahip Olmak

Ekipman kiralamak için öncelikle gerekli el aleti, makine veya araç gereç bulundurmanız gerekir. Bu, kiralama varlıklarınızı satın almak için sermayeye sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu gerçekleştirirken dikkatli ve bilinçli olmalısınız.

Sermaye yatırımlarınız ile aletlerin bulunduğu envanter portföyünüz arasında bir denge kurmanız gerekir. Raflarınızda, bahçede, depoda çürüyecek araçlar satın almak istemezsiniz (daha da kötüsü, talebi yanlış tahmin edip çok fazla istenmeyen aletler almak). Ayrıca müşterilerin gerçekten çok istedikleri talebi çok olan ekipmanlardan azına sahip olmak istemezsiniz. Çünkü tüm araçlar kiralık olarak işletmenizden çıktığında, potansiyel müşterileri geri çevirmek zorunda kalırsınız. Tüm bunları iyi tartmalısınız.

Alet ve Ekipmanınızın Geri Getirilmesini Sağlama

Araç-gereç kiralama işindeki en büyük zorluklardan biri araçlarınızın ve ekipmanlarınızın geri gelmesini sağlamaktır. Müşterilerinizin alet ve ekipmanlarınızı geri göndermeme riski vardır. Bu sorunu azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Ödemenin kredi kartlarıyla yapılmasını ve geri verilmeyen tüm öğelerin karttan tahsil edileceğini müşteriye kabul ettirin.
 • Depozito talep edin.
 • Müşteriye form doldurtarak adlarını ve adreslerini alın ve ehliyet gibi devlet tarafından verilecek bir kimlik belgesiyle bunu doğrulayın. Alet ve ekipmanlarınızı geri almakta zorlandığınızda bunları nasıl bulacağınızı (bunları polise rapor edeceğiniz zaman da dahil olmak üzere) bilmek istersiniz.
 • Ekipmanlarınıza telefon numaranızla birlikte işletmenizin adını da işleyin. Bu sadece işletmenizin reklamını yapmanın bir yolu değildir. Aynı zamanda çalınan öğelerin kurtarılmasında polise yardımcı olabilir.
 • Römork gibi üst düzey araçlarınız ve ekipmanlarınız için izleme mekanizmalarını kullanmayı düşünün.

Hasar Görmüş veya Kötü Koşullarda İade Edilen Eşyalarla Uğraşma

Alet ve ekipmanlarınızın hasar görmüş veya kötü durumda gönderilmesi riski de vardır. Yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Parçalar kırıldığında veya çalındığında değiştirilmeleri durumunda, fiyatlarınızda bazı tamponları yansıttığınızdan emin olun.
 • Müşterilere satın alabilecekleri hasar sigortası teklif edin. Hasar sigortasını satın alma eğiliminde değillerse, ekipmanın ve araçların kaybolması veya hasar görmesi durumunda sorumlu olduklarından bir hasar feragatnamesini imzalamalarını isteyin.

Tavsiye Yazı: Jet Ski Kiralama İşi Nasıl Yapılır? Karlı mıdır?

Tavsiye Yazı: Rent A Car Oto Kiralama Franchise Bayilik Veren Firmalar

Tavsiye Yazı: Yeni Dükkan Açma İş Kurma Fikirleri 2017-2018

Araçlarınızın Kullanımını En Üst Düzeye Çıkarmak

Amacınız, araçlarınızın kira veya kullanım günlerini en üst düzeye çıkarmaktır. Kiralama varlıklarınızı takip etmeniz gerekir: Şimdi nerede, hizmet kayıtları, parça ve aksesuarlar hakkında bilgi. Araçların ne kadar süreyle kullanabileceğini ve ne tür bir kullanım gösterebileceğini bilmeli ve kiralama ömrünün sonunda yeniden satış değerini en üst düzeye çıkarmayı garantilemek için gerekli servis ve onarımları yapmalısınız. Bakım ve onarım işlemlerinin üstesinden gelmek, ekipman ve aletlerin ömrünün uzamasına işletmenizden kolay para çıkmamasına yardımcı olur.

Ekipman ve iş makinesi kiralama işi açma ile ilgili merak edilen bazı hususlara açıklık getirdik. Sizlerin de bu konu ile ilgili deneyimleriniz veya düşünceleriniz varsa, yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir